ROLIGT. Snabbt och smidigt glider Söderbon och författaren Henrik Arnstad upp för Sankt Paulsgatans backe på sin el-skejtboard. Runt 20 kilometer i timmen rullar brädan under hans fötter. Gas och broms sköter han med en fjärrkontroll.
– För mig är det här det perfekta fordonet. För det första är det roligt att åka och sen är det praktiskt. Det fyller ett hål i ens liv som storstadsmänniska, säger Henrik Arnstad.
Han understryker att det här inte är som att skejta. För honom är el-brädan snarare ett alternativ till taxi. Själv åker han med den ”överallt” och möter dagligen andra stockholmare som också rullar fram på batteridrivna brädor.
-Pettersson undrar hur han får med sig rödvinet hem…
Hur Henrik Arnstad ser sig själv på sin bräda ute i det nazistiska folkvimlet på Södermalm.
https://pbs.twimg.com/media/DKOtSmTXoAAkRqR.jpg
https://s26.postimg.org/ulex9xli1/Mannen_som_saknade_sjukkdomsinsikt.jpg
Det var inte många år sen polisen i Malmö grep en person med motordrivna rullskridskor för framförande av olagligt motordrivet fordon.
Förmodligen har Arnstad tidigare råkat ut för en skateboard-olycka, och efter det återhämtade sig aldrig hjärnan…
En rejäl vurpa med den där elbrädan kanske skulle få de grå att ramla på plats igen.
Han är gay.
50-åringar kan.
Mia
Visst kan de skämma ut sig !
Arnstad ser mycket ungdomligare ut på sin bräda än man är van att se honom.
Den är nog bra för både kroppen och knoppen.
Mia
Ungdomligare ja du, den dagen som han står på händer på brädan och sköter fjärrkontrollen med tårna !
Muslimerna ynglar av sig.
Med tanke på vad ”Torleif” skrev,kan ha utsättas för uppenbar risk om han råkar fall kull. Finns ju många islamister i din stad Mia. 🙁
Vilken pajas!!! En gammal kropp med en femårings hjärna!
Janne
Du ska inte förolämpa femåringar.
Med tanke på att denne groteske figur är Stefan Röfvens rådgivare torde det säga en hel del om landets tillstånd. Hjälp!!
Synd att han inte krockade med ett träd, han hade kanske blivit återsälld?
Vad som inte är kan varda… Förhoppningsvis ! 🙂
Den går i 40km/h
Varje dag har nya möjligheter