EKONOMI. -Pettersson är ingen nationalekonom och begriper egentligen inte vad regering och riksbank sysslar med.
Men när Sveriges finansminister Magdalena Andersson påstår att landets ekonomi går som tåget och riksbanken idag beslutade att behålla reproräntan oförändrad på –0,5 procent i minst ett år framåt undrar i jag hur det står till med statens ekonomi.

Finansminister Magdalena Anderssons (S) tåg har blivit stillastående på arbetsmarknadsminister Ylva Johanssons (S) s k snabbspår till nya jobb.
När utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) har skyfflat in och eldat upp allt brunkolet in i ångloket statsminister Stefan Löfven (S) …
https://4.bp.blogspot.com/-GjOkQBGSX6Y/V4NSAeAGAfI/AAAAAAAAFAU/EdMqlaBPU0QH-G-eQmKQpYf-wQQl84rzACLcB/s640/lok-LOW.jpg
Från Jeanders bildblogg
… så får Fridolin fortsätta att bränna upp de sista plankorna från Magdalena Anderssons tomma lada…
https://petterssonorg.files.wordpress.com/2014/10/2014-10-14_1337.png
… och stinsen Jonas Sjöstedt (V) står handlingsförlamad på perrongen och tittar på och frågar sig vad det är som pågår.
Jag är en så enkel människa att jag ALLTID jämför länders budget med min hushållsbudget !
Hittils har det fungerat bra, spendera INTE mer än dina inkomster !
Låna inte till att spendera ……..spara till det !
Dessutom var det en skön känsla, en riktigt underbar känsla när den dagen kom och sparandet kunde spenderas på ett sedan länge efterlängtat föremål eller resa.
Glömde påpeka. Räntan är ett instrument att dämpa köpkraften. Denna kommer naturligtvis att höjas om det blir nödvändigt.
Jo,när människorna tvingats låna upp över skorstenen,för att klara av sina redan höga skulder.
Den ideala inflationen ligger strax under 3% och balanseras med en lagom och lämplig arbetslöshet för att kontrollera köpkraften. En överhettad ekonomi driver upp priser och löner till löpande inflation som blir mycket svårhanterlig och kan orsaka finanskris. De med god lön tvingas betala höga skatter som dämpar köpkraft och efterfrågan. Övriga pensionärer, bidragstagare, medel-och låginkomsttagare sitter i ständig knipa p.g.a. höga avgifter, bostadskostnader och moms. Om och när krisen blir ett faktum får Ingves med kompisar värma stugorna med de inköpta statsobligationerna och elda i öppna spisen. Statsobligationer blir värdelösa vid bistra tider. Ingen köper dessa vid en finanskrasch. Vem vet hur länge oljedollarn kommer att lämnas orörd.
Det blir ju valår, vad tror ni sossarna säger.
men efter valet kommer sanningen.
Och då skall räntan höjas och katastrofen är ett faktum.
”Sveriges ekonomi går som tåget”? Hmm, hon menar väl då att där går
hela tåg med pengar till att betala för flyktingindustrin?
Hon menar att ekonomin fullständigt har spårat ur.
Utan att vara Dr i Ekonomi,tror jag mig veta orsaken.SEK som är knuten till USD och i samarbete med Euro-länderna,får söka hålla skenet uppe.
Dessa båda ”världsvalutor” har ju sjunkit i värde,och har snart enbart pappersvärdet kvar.I Tyskland har EZB genom sin dumpning av räntan, orsakat stora förluster,och mindre pensioner för dem som sparat inför sin ålderdom.De som tjänar på detta förfarande,är södra EU-länderna !!
Om riksbanken skulle avslöja sanningen genom att höja löjligt låga räntan, skulle kronan sjunka som en gråsten i vatten !
Nä, du är inte doktor i ekonomi. Kronan bunden till dollarn….?? Hur kunde en dollar kosta i stort sett 10 spänn för ett halvår sedan och nu ett halvår senare runt 8 kronor. Om den vore bunden till USD skulle den ha exakt samma värde då som nu.
Vad beträffar SEK, svenska kronan alltså, följer den i stort sett Euron. Värdet är någorlunda konstant över tid mot EUR.
Ja nog går ekonomin som tåget men får man stopp på det innan det kör utför stupet.
Jag fattar inte heller minus ränta ,om man lånar pengar då borde man få räntan också.Men det är nya bakåtvända Sverige som allt kan hända.Sedan blir som alltid vi skattebetalare står för förlusten .Vakna svenskar.Mvh Adolf
minusränta betyder att få betalt för att låna.
Ypperligt! Ska låna 50 SEK.
Eu undrar varför Sverige fortsätter med nollränta, de kritiseras för detta. Sveriges skatter ökar och det som staten får in är majoriteten momspengar. Därför kan man inte höja räntan fast riksbanken egentligen vill. Sveriges befolkning är överbelånade, särskilt på fastigheter. Medelklassen skulle få svårt-de som bor på Södermalm ännu svårare och då blir det svårt att sitta kvar för regeringen. Så länge de kan ha dyra lån till för dyra fastigheter-lägenheter-så de kan konsumera rullar det på. Sedan ökar punktskatter typ flygskatt som inte kommer gå till att förbättra miljön utan till nya migrantäventyr. Att täppa till hålen.Tänk farbror Melker i Saltkråkan som sätter hinkar där det läcker in då det regnar. Snart tar hinkarna slut
Ekonomin är väl en utmaning, något som är i önskad riktning enligt värdegrunden kanske, men problem om man ser utanför värdegrunden?
Hur skall man nånsin kunna veta om man får veta något av värde, när all information av vikt verkar gå ut på att föra allmänheten bakom ljuset? Nu håller man på införa skatteavdrag för fackföreningsavgiften. Men det känns som att man skyltar med småreformer för att skyla över de svåra frågorna.
Här en av de upprörande sakerna, som aldrig borde få äga rum:
https://sv.gatestoneinstitute.org/10962/jihadister-exploaterar-valfardsformaner
”Stadstjänstemännen i Lund låter sig fortfarande inte avskräckas: De har lanserat ett pilotprojekt som ska ge svenska jihadister som återvänder från Syrien en bostad, anställning, utbildning och annat ekonomiskt stöd – allt tack vare de svenska skattebetalarna.”
Därför kan tiden till nyval kännas onödigt lång.
De berättar inte hel sanningen tror jag. Bilden av sakernas tillstånd är viktigare. Lite som att man är mer orolig att folk pratar om en katastrof än att alla lider av den. Vi har problem med kommunikationen i detta land.
Bara – 0,5 % i ränta?
Går den inte att pressa ned ytterligare?
Typ – 10 % hade väl varit bättre.
Om bankerna tar 3 % i bolåneränta, men får låna av riksbanken till – 10 %, det måste väl generera storvinster, som alla kan få nytta av.
Hmmm, vi närmare eftertanke, jag är nog ingen nationalekonom jag heller.
Det stundar valår, blir ingen räntehöjningen från den ”politiskt oberoende riksbanken” innan valet, annars är det som en sketch av bröderna Marx eller Monty Python, först inför man minusränta sedan dränker man bankerna i 290 miljarder , sedan klagar man på att folk lånar???? …. ja mena va fn hade man väntat sig?……..
Och pengarna som de snodde (256 miljarder) under bankkrisen på 1990-talet från ATP-fonderna,skulle betalas tillbaka ”krona för krona”…Inte fan har detta skett,och nu bunkrar bankerna miljarder som rätteligen skulle gått till landets pensionärer. I stället delas vinsterna ut till de högre befattningshavarna,och aktiemiljonärer.
Pettersson behöver inte vara sorgsen över utebliven nationalekonomexamen.
Det finns något i Pettersson som är mycket bättre, nämligen sunt förnuft, gott omdöme och moral.
Undrar också hur ekonomin kan gå som ”tåget” enligt PK.
När Japan hade – ränta kallade dom kris, men i kommunistlandet Sverige verkar det betyda allt är bra. Kan ngn kunnig icke PK ekonom förklara, tackar på förhand
Vem har sagt att det behövs nationalekonomexamen,
är Bosse Ringholm redan glömd.
Där räckte det med folkskola.