INVANDRARVÅLD. En medelålders burksamlare knivhöggs oprovocerat nio gånger i halsen, huvudet och ryggen vid en fotbollsplan i Göteborg. En 16-årig pojke har nu häktats för dråpförsöket, som begicks i mitten av juni. Offret ådrog sig livshotande skador.
– Jag mår dåligt och försöker leva så normalt som möjligt. Jag har ingen förklaring alls till det som skedde, säger han mer än två månader efter dådet till Göteborgs-Posten. Det är fortfarande oklart om överfallet kommer att leda till bestående men för honom, och ytterligare operationer väntar.
-Pettersson noterar att den häktade har svenskt medborgarskap med ett namn som tyder på att han har utländsk zigenarbakgrund.
Åklagaren säger att det finns stark teknisk bevisning som binder 16-åringen vid vapnet. Han har kunnat kopplas till brottet via dna. Men något motiv har inte framkommit. Överfallet tycks ha varit helt oplanerat.
Den häktade pojken, som nekar till brott, är även misstänkt för ett rån i Göteborg tre dagar efter dråpförsöket.
Trots sin låga ålder hålls 16-åringen inlåst med fulla restriktioner. Han får alltså inte ha kontakt med någon, förutom personal och sin advokat. Han ska tidigare vara dömd för stöld och narkotikabrott.
Helt och hållet svenska PK- politikers fel. EU medborgare får besöka vårt land i tre månader som turister eller arbetssökare. Men varför ska vi tillåta dem tigga eller utföra andra aktiviteter som inte hör ihop med arbetssökande eller turism. Framförallt ska vi slå ner på dem då de parkerar bilar husvagnar på platser ej avsedda för dylikt.
De är för mjäkiga, släpphänta, räddhågsna rent ut sagt fega våra politiker.
Förresten hade det varit lite djävlar anamma i folk så hade ingen givit ett öre till de första tiggarna som kom och problemet hade aldrig uppstått.
Gå framför dem och sträck ned handen i närmaste papperskorg/soptunna så skakar de av ilska. De har pinkat in ett revir och underminerat ett tillfälle för svenska fattiga att tjäna några extra kronor. Svenska fattiga är ofta äldre, sjuka eller på något sätt försvagade och entrevakterna är oftast bastanta och välfärd samt älskar att skrika högt. Det är inte svårt att se vilka som drar nitlotten. Entrevakter na skiter fullständigt i omsorg om andras ekonomi.
Rumänien har dubbelt så stor befolkning som vi. Gott om naturresurser.
Jag ser gärna att de åker hem.
Välfärd ska vara välnärda.
Näringsbrist är knappast något de lider av. 😉
https://static.metro.se/73c/89e/sickla-IN_CONTENT.jpg
För bättre överblick klicka på bilden.
Pantburkarna tillhör ju Zigge Z gud nåde den svensk som vågar plocka.
Här har vi att göra med en farlig sadist som får kickar av att använda grovt våld mot försvarslösa.
Egentligen borde denna typ av förövare få somna in och ”vila i frid” .Om inte annat så att omgivningen får frid , lugn och ro.
Jag läser att det var två som överföll den ensamme, vart blev den andra av?
Borde inte han buras in för medhjälp till dråpförsök? (eller något liknande)
Var även det en ”fridfull välutbildad pensionsräddare”..?