Vill utvisas – vandaliserar

Det är inte ofta någon vill bli utvisad, men så är fallet med en 17-årig utländsk medborgare i Hallsberg och den som inte redan förvånas över det som sker i Sverige borde bli det nu.

Nyheter Idag berättar att 17-åringen fått ett utvisningsbeslut, accepterat detta, men är nu arg för att han inte utvisas tillräckligt fort. Han visar sitt missnöje med den saktfärdiga utvisningen genom att gång på gång vandalisera bilar och byggnader. Tre gånger har polisen gripit honom, tre gånger har han frisläppts utan att bli utvisad. Sverige i ett nötskal.

Nyheter Idag

På Petterssons är vi mer förvånade över att myndigheterna måste utvisa honom och att han istället inte drar frivilligt när han nu så gärna vill lämna landet.

13 thoughts on “Vill utvisas – vandaliserar

  1. Han vill inte alls bli utvisad, han vill sitta i svenskt fängelse.
    Jämför med IKEA-mördaren och terroristen på Drottninggatan.
    Båda utförde brottet för att få stanna.
    Nu väntar myndigheterna på att 17-åringens vandaliseringen av bilar övergår till mord.
    Och 17-åringen väntar på att bli 18 år, annars blir det inget fängelse.

  2. Hur fn skall de ha det, lika lätt som han slank in i Sverige kan han väl slinka ut. Men så var det ju det här med pengarna förstås, för att han skall slinka ut måste han få en rejäl sudd med pengar

  3. Han går och väntar på att utvisningen skall vara som det anstår en lycksökare, statsmannamässig med inhyrt privatjet med god förtäring ombord med ståndsmässig mat, dryck och full service.

  4. Det måste vara en skitsak att låsa in denne dysfunktionelle tok från Mena-land. Men eftersom det han gör bara drabbar svenskar är det ingen myndighet, som bryr sig.
    Rättsvårdande myndigheter har kollapsat. Pensionräddarna gör som de vill.

  5. Han vill väl inte åka med grisbilen, utan hoppas på regeringsplanet.
    Bäst att bomma igen IKEA nu när muhammed har surnat till.

  6. Kan det bli mer absurt? Ett land som vill visa sig mot världen som det humanaste visar sig vara det mest inhumana.
    Nomenklaturan vilka fortfarande tror sig vara världsmästare på integration finner sig besegrad av en sjuttonåring vilken klagar på att han inte utvisas snabbt nog.

  7. Han kan istället börja en egen rörelse, arbeta och tjäna pengar, skaffa familj och bli integrerad.
    Då kommer de kasta ut honom !

    För de som sköter sig åker ut efter flera år, medan de som beter sig som svin får stanna kvar av ”humanitära skäl”…

  8. Han vill med sitt våldsamma sätt garantera att för alltid får stanna kvar hos de ”snälla” urbota korkade svenskarna !
    Som allt annat som de ockupanterna sysslar med ”spel för galleriet” !

  9. Hur faan kan en sån dåre få gå lös ?? Måste han mörda nån först ?? Dårskapen i detta land har inga gränser.

Kommentera