Trump tar militären till hjälp?

USA. President Trump överväger att sätta in uppemot 100.000 soldater/hemvärnssoldater  i jakten på illegala invandrare. Detta förslag inkluderar 11 delstater varav 4 som gränsar till Mexico. Detta verkar vara ett mycket färskt förslag som flera av de inblandade inte hört talas om ännu. OM det inte är ytterligare ett falskt rykte. Personligen tyckte jag att det var ett ganska bra förslag då polisen är hårt ansatt som det är.

Detta dokument på 11 sidor sägs vara skrivet den 25 januari och utskickat till immigrationsmyndigheten.  Meningen är att nationella gardet skulle få samma  status och funktion som gränspolisen.

Säga vad man vill, han är fast besluten att infria sina vallöften trots den enorma häxjakten på honom och hans familj. Han har inte den politiska talet, inte den politiska fostran som många kräver. SO WHAT om han säger fel saker. Huvudsaken är att han gör America great again. Han måste ha ett större tålamod med pressen även om det är svårt. Vi får hoppas att hetsjakten snart är slut så han kan utföra det arbete som han blev vald till.

Deseret News

Vita Huset förnekar nyhetsbyrån AP:s uppgifter om att Donald Trumps administration överväger att sätta in 100 000 soldater ur USA:s nationalgarde i jakten på papperslösa. AP hänvisade till ett utkast som man sa sig ha tagit del av. – Det finns ingen avsikt över huvud taget att använda nationalgardet till att söka upp illegala invandrare, säger presstalespersonen Sean Spicer.

5 thoughts on “Trump tar militären till hjälp?

  1. Förträffligt förslag och vara hur det vill med de verkliga intentionerna, att realisera denna idé vore ett steg i absolut rätt riktning för att söka komma tillrätta med den illegala närvaron. Här blåser nya friska vindar!
    Andreas 🙂

  2. Stockholms politiker anställer multikriminella blattar och kallar det Lugna Gatan när de skumma går runt i gäng på tunnelbanan i stora jackor och för lön av SL som då finansierades med 50% skattepengar.

  3. Man hoppas ju på att det är sant. Många av de illegala är rena parasiter som inte har några som helst ambitioner än att parasitera på det av vita byggda USA. Kriminaliteten sitter ju så att säga ”default” i deras gener oavsett de försörjer sig själva och jobbar ihop sin inkomst då de per definition gjort det omoraliska / olagliga att ta sig in till landet på ett oärligt / olagligt / omoraliskt sätt. Illegala / id-lösa eller folk från odugliga / vidskepliga kulturer etc föreslår jag inte ska betraktas på annat sätt än som skurkar man alltid måste vara beredda att försvara sig mot eller t.o.m döda i självförsvar när deras kriminella gener manifesterar sina inneboende egenskaper.

Kommentera