Feministerna verkar ha rättigheter så det räcker

FEMINISM. Många människor, hundratusentals människor enligt CNN, demonstrerade i Washington DC och över hela världen för kvinnors rättigheter – men också mot nytillträdde presidenten Donald Trump.

En av dem som hållit tal från scen är världsartisten Madonna.
– Är ni redo att skaka om hela världen, ropade hon från scenen till stort jubel.
– Ni som är våra motståndare: ’Fuck you”, sade Madonna och tillade att hon funderat på att spränga Vita huset, varpå CNN bröt sin tv-sändning.

-Pettersson undrar vilka rättigheter Madonna, Dinamarca och de andra feministerna saknar? Jag menar kan man säga ”fuck you” åt  meningsmotståndare, kalla folkvalda demokratiska politiker för rasister och hota med att spränga vita huset så känns det som feministerna i västvärlden har rättigheter så det räcker…

14 thoughts on “Feministerna verkar ha rättigheter så det räcker

  1. Skulle de tröttsamt skränande feminazisterna ha kunnat betraktas som anhängare av den ursprungliga feminism som tillvaratog det svagare könets medborgerliga rättigheter, skulle de ha avfyrat sin arsenal av verbala stinkbomber mot helt andra mål. Dessa ideologiskt defekta och förvirrade fjollor har medelst denna manifestation endast åstadkommit ett för dem kontraproduktivt resultat och åter bevisat sitt mycket undermåliga omdöme.
    Vad som verkligen motiverar den bedagade pinuppan Madonna, vilken iförd en huvudbonad a´la dammsugarpåse avslöjar sina talanger som samhällsomstörtare, torde vara några desperata minuter i rampljuset. Allt för att synas, även om det inkluderar att initiera någon stackars galning bland fansen att ta till sprängmedel. En offentlig person i avsaknad av det ansvar som följer med positionen, är en farlig individ…
    Andreas.

  2. Det var många kvinnor som marscherade mot Trump, men det var många många gånger fler kvinnor som inte marscherade.

  3. En väldigt vulgär och våldsgenomsyrad retorik och ideologi kan så klart trigga stämningar i undre världen och hos individer av samma skrot och korn. Denna Ciccone sköka från Michigan och hennes fans är anhängare till en vulgär form av marxism. Som tur är har den fallit i dekadent banalitet och dumhet, och anständigt folk kan skilja det sjuka från sunt förnuft.

  4. Fittmössa på huvudet och skriker som tandlösa sexåringar i sandlådan! Vem fan bryr sig? De har inget att tillföra världspolitiken! De har inte ens så mycket hjärnkapacitet att de kan tolka och förstå sin omvärld för då skulle de förstå hur bra de har det i förhållande till kvinnorna utan ”fittmössa” i t.ex Mellanöstern och Afrika!

    Tydligen räcker det inte med att bara vara och respekteras som människa för dessa PK patraskfeministkommunister! Har ta mig fan aldrig förstått vad de vill uppnå med sitt gapande och skrikande! Frågan blir om de ens själva vet vad de vill uppnå!

    Är det månne ””fittkraft” de vill uppnå???? Och då kan man ju fundera över vad ”fittkraft” definieras?

  5. hot om bomb? det räcker väl att samtliga flygbolag skall neka madonna tillträde att gå ombord, det blir nog ” slow boat to china ” istället

    • Något säger mig att en dylik demonstration i Kina inte skulle gått lika smärtfritt!

      Madonnas tal om att spränga vita huset utreds av CIA nu, det vore passande att denna kommunist/artist förpassas ur scenljuset för gott tillsammans med alla andra sk stjärnor på vänsterkanten!
      De kan lysa upp sin egen tillvaro bakom lås och bom, inkludera de svenska kändisar som står bakom detta i samma straff!

      Madonna är idag förbluffande lik den svenska artisten Zara Larsson, samma agenda där! Frågan är, har dessa sk artister burits fram av musikindustrin för att kunna indoktrinera barn och ungdomar i de ”rätta värderingarna”?
      Det börjar kännas så, musik och filmindustrin står bakom samma agenda! Något är lurt, mycket lurt!

  6. Passar bra som illustration för uppslagsordet ”hyckleri” när en kader av multimiljonärer pratar om att stå upp för ”marginaliserade personer”. Det är ni och era söta bröder i media och underhållningsindustrin som har hjälp till att flytta resurser från vanligt folk till oligarkerna och indoktrinerat en hel generation så de slutat tänka och bara KÄNNER.

    Det Trump säger sig vilja göra är att flytta makt från ett fåtal priviligierade till den breda massan. Vi ska dock ha klart för oss att det kommer inte att ske utan motstånd och det är därför de skickat ut sina vasaller för att skapa kaos och förödmjuka en legitimt vald president. En president som kommit med ”no strings attached” som en räcka tidigare har gjort.

  7. Madonna som bara har män i 25års åldern, på vilket sätt är det bättre än gubbarna som åker till Thailand?

  8. Kan någon för mig förklara vad Trump gjort för att tanter övre hela världen (till och med i Åre) ska ut och demonstrera mot honom?

    • Peter Kostin
      Jag antar att de protesterar mot att han har mycket sunt förnuft är affärsman och att han på ett relativt normalt sätt uppskattar kvinnor. ( Kanske inte alla kvinnor, dock attraktiva sådana.)

    • Avundsjuka! Han har inte satt på dom!
      Hade dom fått tillgång till hans miljarder hade det låtit annorlunda!

Kommentera