Två flickor intvingade i bil

I Skövde tvingades två 15-åriga flickor in i en bil på fredagskvällen runt 9-tiden. Enligt  uppgifter till GP  stannade den ensamma föraren intill en busshållplats på Metallvägen. Senare hittades de båda flickorna oskadda med det är ändå ett brott som rubriceras som olaga frihetsberövande. Polisen behöver tips – MEN – de vill inte gå ut med hur flickorna, föraren eller bilen ser ut????  Ingen förändring alltså. Vi skall tipsa om något ”vi sett som vi inte vet hur det ser ut”.  Giv oss styrka!

politi

10 thoughts on “Två flickor intvingade i bil

  1. Det framgår inte HUR en ensam förare lyckats tvinga två flickor att sätta sig i vederbörandes fordon. Verkar besynnerligt, såvida det inte skett under vapenhot. Vidare kommer med all säkerhet de unga damerna fortsättningsvis iaktta en mer restriktiv hållning till att vistas utomhus efter mörkrets inbrott, oavsett det faktum att den påtvungna försiktigheten utgör inskränkningar i ungdomens naturliga håg för nöjes- och sällskapsliv.
    Andreas.

  2. Jag minns – med visst vemod – efterlysningarna på radion förr i tiden. ”Den försvunna var vid tillfället klädd i…, ljust hår och gråblå ögon….., fräknig och rödlätt….., vid tillfället deprimerad.” Det var tider det!

  3. Ja polisen har uttryckliga order att mörka allt som har
    med invandrarbrottslighet att göra, men det skiter jag i
    för om jag ser att en brottsling håller på att begå ett
    brott, så kommer jag att kabla ut hur fan han ser ut
    oavsett om han bär Svart eller vit kalufs, neger eller
    Albino.

  4. Medborgarna i det här landet skulle behöva starta en egen poliskår (helt politiskt okorrumperad). Detsamma gäller rättsväsende och media…
    Sedan skulle vi behöva en egen regering som tillvaratar våra intressen och inte globala bankers eller politikers privata maktambitioner.
    Alla politiska ämbeten och poster bör tillsättas med genuint samhällsengagerade medborgare som uppfyller en viss grad av livserfarenhet och ålder (samt IQ).
    Vi skulle behöva en ny arbetarrörelse, och en ny borgerlig opposition som jämvikt till denna. (Miljöpartiet bör naturligtvis terroriststämplas och förbjudas. Så även S,L,C, & M).
    Ett nytt försvar baserat på verkligheten, inte på fabricerade lögner.
    Även ett nytt banksystem så som det var utformat från början, (= till för att gynna dess kunder. Typ JAK).
    Svenska kyrkan borde avpolitiseras och återgå till kristendomen.
    Kriminalvården bör omformas till något liknande mentalvården förr. Gärna utlokaliserad till klienternas respektive hemländer, eller till månen.
    Dit kunde man även skicka vår nuvarande regering (och den förra).
    Sverige bör omgående lämna EU och återgå till att vara Sverige igen…

  5. 16-årig irakier mördades av, för allmänheten, okänd anledning. De boende på Rosengård protesterar. TÄNK om svenskarna i Malmö vågat säga samma sak:

    ————
    En man föreslår upprört att alla borde ställa sig och spärra av Amiralsgatan. En annan tycker att alla i området borde hålla barnen hemma från skolan tills polisen kan garantera deras säkerhet. Ytterligare en man skriker rakt ut att om inte polisen kan skydda oss så kan vi köpa våra egna vapen.

    – Jag har aldrig varit rädd här tidigare. Men nu alltså … Jag skakar. Han som sköt kan stå här mitt ibland oss. Vi är bara siffror nu, förstår du.
    ——————

    http://www.sydsvenskan.se/2017-01-15/kan-du-vacka-ahmed-han-har-ju-prov-idag

KommenteraAvbryt svar