INVANDRING. I tisdags fyllde Abbas Hosseini 18 år. I juni beslutades att han skulle utvisas när han blev myndig. Nu har han bara dagar på sig innan flyget går mot Afghanistan – ett land han inte minns någonting av.
– Jag är rädd för att åka dit men jag har inget val, säger Abbas till Dagens Nyheter som har skrivit en snyftartikel.

Abbas Hosseini har fått att överklaga beslutet så långt det är möjligt men alla instanser har sagt samma sak; Abbas Hosseini ska utvisas för att han inte har asylskäl.
Att alla juridiska instanser sagt sitt är inget som bekommer Dagens Nyheter, snyftet fortsätter ”Abbas Hosseini var bara några år gammal när hans mamma flydde med honom och hans syster till Iran. Han minns inget av Afghanistan och har inga släktingar eller vänner där” tydligen tycker DN att Abbas har rätt att stanna i Sverige för att han bott en lång tid i IRAN!!!
-Pettersson har hört vår statsminister Stefan Löfven säga: ”Vi har en reglerad invandring och det innebär att ett ja är ett ja och ett nej är ett nej. Det är oerhört viktigt för legitimiteten hos medborgarna”. Det sa Löfven i början på året.
Ändå tjafsas det gång på gång om unga afghanska män, som ofta bott i Iran och passerat en mängd fredliga länder på vägen till Sverige. Varför försvar media inte svenska lagar och regler?
Dessutom börjar statsministern vekna efter påtryckningar från extremisterna i Miljöpartiet. Ett nej börjar bli ett kanske om några år. Regeringen skissar på ett förslag som mjukar upp de regler som redan är för mjuka. De unga männen som saknar asylskäl ska få stanna fyra år till om de studerar! Precis som om den svenska skolan är i behov av nya elever.
Signalen blir att unga män utan asylskäl ska få stanna i Sverige, för inte ens regeringen tror väl att det blir lättare att skicka hem afghanerna när de läst på gymnasiet i 3-4 år.
Mit indlæg blev bortcensureret
Näeee.
Ligegyldig hvor gammel han er, han er over 18, så har han overtrådt landets love og må tage straffe også udvisningen. Der kan ikke blive ved med at udvise barmhjertighed
Klart att verkligheten blir svår.
Har han spelat barn i flera år så blir ju återgången till vuxen påfrestande.
Han har väl fått barnbidrag hela tiden också. + grunsdkolestudier.
Desertörer tas emot med öppna armar på hemmaplan.
På Nyköpings torg stod en kväll i veckan ett par hundra (enligt SN) fjantar och demonstrerade mot utvisningar av ensamkommande.
Reblogga detta på johan herrgård och kommenterade:
Just om man låter personer utan asylskäl stanna urvattnas ju flyktingbegreppet.
Jamen ”snyft” så ledsamt. Ska han verkligen få åka hem, vilken tragedi.
Vill verkligen hans eget hemland få tillbaka denna LANDSFÖRRÄDARE.
Abbas är utan tvekan den äldsta artonåringen i världen.
Hade det stått att han var en ung nybliven morfar så hade jag hellre satsat på det än ”nyss fyllda 18″… men det är ju svårt det här med ålder…
Vad kommer att inkluderas i studiebidraget för dessa? Viagra och medel mot håravfall?
Det största problemet är att rättsväsendet helt havererat.
Det politikerna håller på med nu är att mörka, tysta ner sitt totala misslyckande.
Politikerna är helt klart oförmögna att göra sitt jobb.
Så uppfattar jag det.
18 år? Hahahahahaha! Den var fin!
Sverige, ett land jag minns.
http://www.bonton.se/?d=2016-11-19
Snyft !
Han är minst 38 år.
43 Tummar.
Varför skulle vi ha ansvar för unga arga ljugande män från kvinnoförtryckande kulturer när de producerar dem i en helt oreglerad omfattning.
Det är som att ja smågrisuppfödning i ett muslimskt land? Det finns ingen marknad. De får lära sig hålla igen. De framstår inte direkt som förmögna att kunna planera sin livsföring? Och väl här ska de ned våld försöka föröka sig och bli ännu fler? Baah! De kan ju börja med att träna sig på det innan de försöker ansluta till andra samhällen?
Det finns en poäng med att nya individer som kommer till ett samhälle är väldigt små – dvs de som föds in i det av medborgare som är väl förtrogna med geografi, klimat, seder och annat av värde för mänskligt liv. Det bygger ett långsiktigt starkt samhälle.
Innan nästa val är det ett måste för regeringen att rensa upp i samhället?
Rensa upp i landet före valet kommer inte att ske. Skall det till en upprensning får vi själva stå för denna. Ser man ut över det Svenska folket ser jag ytterst få som har stake nog att vara med i denna upprensning.
Politikerna är mentalt handikappade och indoktrinerade att tro att politiker kan göra om Sverige till en ”global socialbyrå” utan att medborgarna reagerar. – Det vakna folket
Mentalt handikappade? Dessa är inte begåvade med någon form av mental kapacitet. Förutom det autonoma nervsystemet då.