Julia Caesar om vår tids häxprocesser

HATMEDIA. Julia Caesar om vår tids häxprocesser, mediedreven mot oliktänkande.  Under 1600-talet brände man häxor på bål. I dag bränns häxor på medias bål. Sverige har det största antalet mediedrev i Norden, och de har femdubblats i antal sedan 1980. Mediedrev har utvecklats till vår tids häxprocesser.


I dag hängs inte bara offentliga personer med höga positioner ut i media. Även privatpersoner utan resurser för skydd och säkerhet lämnas ut till mordhot och hatstormar. Invandringskritiker befinner sig i en särskild riskzon för att hängas ut, eftersom de avslöjar fakta som politiskt korrekta media förtiger eller ljuger om.

Både Expressen och Aftonbladet har anställt häxjakt på och skandaliserat invandringskritiker sedan deras identiteter röjts av det våldsbejakande hackernätverket Researchgruppen. Journalisternas officiella motiv bakom drev och uthängningar är oantastligt, åtminstone i deras egna ögon: att upprätthålla moralen i samhället.

Det inofficiella motivet är inte lika snyggt: att stigmatisera och tysta människor som ifrågasätter rådande normer och politisk konsensus. Att oskadliggöra människor som är obekväma för den politiska och mediala makten. Nästa poddreportage handlar om när Expo- och HBTQ-aktivisten Annika Hamrud röjde Julia Caesars identitet i Expressen och det mediedrevsom följde mot henne hösten 2015. Det kommer att publiceras kommande helg.

-Pettersson lägger till lite från lokaltidningen Södermanlands Nyheter som konstaterar att friande tingsrätt- och hovrättsdomar inte är nog. Petterssons blogg är rasistisk, enligt överdomarna och bödlarna i redaktionen på SN…

2014-12-04_1536

2016-02-10_1821

7 thoughts on “Julia Caesar om vår tids häxprocesser

  1. Helt underbart Julia Ceasar! Vilken triumferande finale med Fångarnas kör ur Nebukadnessar. Hoppas den verkar lika befriande på journalisterna som på mig?

  2. Tänk att alla sanningssägare blir per automatic rasister när
    dom utför det jobb som gammelmedia borde gjort, men som
    dom skiter i , förstår att det blivit en finne i arslet på
    dessa skenheliga chefs redaktörer som skulle ljuga deras
    kunder blåa, men att då sanningarna ändå kommer fram
    retar gallfeber hos dem!

  3. En klen tröst är ju att dessa sk journalister håller på att såga av den gren de sitter på. Snart har de inget att processa i. De kanske får söka ett riktigt jobb istället för att trakassera meningsmotståndare.

  4. JC är poetisk i sin kritik. Sylvass kritik med sammetslen röst. T om min förtappade S-väljare till mamma uppskattade JC:s sommarpratarprogram.

    • Nationella samordnaren mot våldsbejakande extremism – Mona Sahlin går på den våldsammaste av sportarrangemang?

      Det tycker jag är mycket märkligt. Att hon är sadomasochist vet vi men att hon vill se blod är aningen magstarkt.

      Detta betalt av skattebetalarna.

  5. Finns det någon som överhuvudtaget bryr sig om vad Södermanlands Nyheter tycker och tänker numera?

Kommentera