Är Aftonbladet en sanitär olägenhet?

INSÄNDARE. Aftonbladet har nyligen startat en serie som getts namnet; ”Det svenska hatet”. Skribenten till detta enögda PK – pekoral är en Gellert Tamas. Men inte bara han utan flera andra inom den invandrade PK-eliten som t ex EU-parlamentarikern för L, Jasenko Selimoric m fl har sett sig kallade att skriva om detta. Flertalet av dessa personer, som gjort hatet till sitt huvudämne har av någon besynnerlig anledning lyckats göra karriär och ta sig in i etablissemanget i Sverige – denna representerande PK-eliten.

Kan det vara på det viset att de genom att producera den ena artikeln efter den andra om hatet i Sverige – nått andlig gemenskap med PK-folket – och på det viset kunnat göra karriär? Och om nu hatet är så enormt i Sverige hur orkar de med att leva här?

Jag själv har utsatts för en hel del hat (bl a förhörd av Säpo tre gånger och bortförd av polis när jag helt i enlighet med yttrandefrihetsgrundlagen ensam demonstrerade på Stortorget i Gävle) eftersom jag inte lierat mig med PK-eliten och är därför numera persona non grata hos dessa. Jag kan faktiskt varken känna den upprördhet eller bli chockerad över de uttryck hatet tar många gånger. De personer som inte kan artikulera eller verbalisera sig utan att gå över gränsen för vad som är rimligt ordval när de ger kritik har ju därmed dömt sig själva. Och då blir hatet självdestruktivt. Men inte bara hos dessa utan även hos de ovan nämnda.

De har därvid visat på en intellektuell brist såväl som dåligt självförtroende. Därför har ingen hittills kunnat kränka mig så jag blivit berörd. Därför tycker jag tjatet och alla de spaltkilometer som i dag skrivs om hatet är betydligt överdrivet.

Det tycks snarare vara så att man fastnat för denna genre, kanske inte minst för att komma åt Sverigedemokraterna (SD)och kunna sälja sina alster. För nog är det så, att trots att
Sverigedemokraterna sedan de kom in i riksdagen är det parti som mer än de andra följt grundlagens anda och bokstav ändå utmålas som antidemokrater. Och rent historiskt företer flertalet av sjuklöverpartierna en betydligt mörkare historia än (SD). Ingen av samtligas mörka historia bör slätas över utan bör ges en sann redovisning.

De fruktansvärda brott som nu sker i massinvandringens spår såväl mot svenska kvinnor/flickor, män/pojkar liksom mot invandrade kvinnor från invandrade män borde fylla tidningarnas insändar- och debattsidor med hatiska artiklar, men de lyser med sin frånvaro! Det är de väletablerade som bor i segregerade områden och nästan aldrig träffar en invandrare som mest talar och skriver om svenskarnas hat.

I Aftonbladets artikel nämndes antalet hatare på nätet uppgå till ca 2000. Då får man ta i beräkning att många av dessa knappast kan definieras som kvalificerade hatare.
På samma sätt överdrivs nazisternas inflytande. Trots att Säpo endast kunnat redovisa 300 organiserade sådana!

Förvånande är att medan det så klart går att redovisa ”hatarna” såväl som nazisterna går det inte att få fram brottsstatistik över invandrare trots att vi endast de senaste åren hat ett inflöde av flera hundratusen?

Helt klart är att det ingår i de flesta människors personlighet att känna såväl kärlek som hat. Hatet är mestadels självdestruktivt såvida det inte kan kanaliseras till något för människor och samhälle ändamålsenligt och gott. Många människor i Sverige känner i dag hat mot de styrande inte minst mot massinvandringens konsekvenser. I sin förtvivlan förmår de inte kanalisera hatet mot något produktivt. Att hatet är förståbart är begripligt men det leder knappast till någon förändring såvida det inte omskapas till fredliga insatser för uppnående av ett samhälle där värdegrunden är densamma. Och då menar jag självklart den värdegrund vi skrivit i i Sveriges grundlag.

En händelse i vår historia som vände hatet till något produktivt hände kring tjugotalet. Ute i världen pågick såväl krig som revolutioner. Sverige stod mycket nära ett inbördeskrig. Det var då Branting yttrade de bevingade orden; ”Här skall inget blod flyta”. Så blev det också. Politiker rakt motsatta de vi har i dag slöt upp och stödde sitt folk i en kamp för välfärd och trygghet som saknar sitt motstycke.

Hade inte detta skett hade sannolikt revolutionen varit ett faktum och då hade med all säkerhet aldrig folkhemmet sett dagens ljus. I stället hade vi blivit en kommunistisk diktatur.

De som nu raljerar och lyfter fram människornas hat i stället för att peka på den nedbrytning av samhället som pågår har inte till syfte att skapa det goda samhället på nytt.
De arbetar för att skapa ett mångkulturellt samhälle där kittet för sammanhållning och enighet till följd av skillnader i värdegrund försvinner och vi istället får parallellsamhällen med splittring och otrygghet.

Som vanligt när det gäller Aftonbladet är avsikten med serier av det här slaget framförallt att öka läsekretsen och för detta ändamål skyr man inga medel. Något förvånande är det likväl att en boulevardtidning som Aftonbladet, som såväl etiskt som moraliskt ständigt kränker kvinnor skall göra sig till moralens väktare när man så gott som dagligen saluför lögnen.

Självklart känner jag också hat mot dagens regerings- och riksdagspolitiker. Inte minst mot bakgrunden av att jag levde med dem som byggde folkhemmet och såg den hängivenhet och omtanke de visade sitt folk och som ledde till kanske det främsta välfärdslandet i världen. Inte minst deras intellektuella och viljemässiga personlighet. Men eftersom hat inte leder till något produktivt formulerar jag mig i artiklar även om de tas emot i allt färre tidningar. Men då kan Brantings ord vara något att minnas. De som inte följde folket vilja neutraliserades.

Olle Ljungbeck, Gävle

PS Vill Du Gellert Tamas orientera mig om var Sverigedemokraternas
stormtrupper finns? DS

13 thoughts on “Är Aftonbladet en sanitär olägenhet?

  1. Heder och tack, Ljungbeck! Slikt skall en svensk slipsten dragas! Mången oädel nationsfiendes ändalykt borde harpuneras medelst glödgade spett och skarpslipade grepar – som en välförtjänt bastonad och upptuktelse för att ha sprungit ärenden åt den lede fi! En oskön samling pissmärrar, pigsnokar och rötstockar, vilka med fördel skulle kunna landsförvisas. Här har vi, ta mig tusan, ingen som helst gagn av dem.
    Medelst en bugning från patrioten
    Andreas 🙂

  2. Det svenska hatet är inte något nytt påfund. Jag mobbades i skolan under hela 60-talet för mitt ryska ursprung. En vän till min far, en ung polack, blev ihjälslagen i Stockholm i början av 60-talet för att, som vittnena sa, han var en svettig polack. Hur många finländare och jugoslaver blev inte misshandlade under 60-talet på grund av sitt ursprung?

    • Med stor tvekan svarar jag dig. Har nära släktingar som mobbades i skolan. Så illa att de aldrig återhämtat sig. En av mobbarna träffade jag på och krävde svar. Svaret var sjukt -hon var för snygg och snäll. Jag känner många som mobbats i skolan och varit svenska. Idag 2016 så är mobbarna både utlänningar och svenskar som jagar andra barn av vilket jävla skitskäl som helst. Jag kan skriva en roman om detta så därför slutar jag nu.

  3. Nu är inte jag av den åsikten att de som vi räddat genom att bevilja asyl och deras avkomma ska skicka blommor och choklad varenda dag men någon jävla ordning får det väl ändå vara för att citera CH. Om jag nödgades fly och fick asyl i annat land skulle jag inte börja bygga om landet. Dessutom hade jag återvänt så fort som det blivit bättre.

  4. Hat är en bra benämning eftersom kvällspressen hör till de värsta hatmedierna vi har. De är demokratur-elitens propagandainstrument som har till uppgift att utgöra åsiktsmegafon i den kulturmarxistiska globaliseringsprocessens tjänst. Alla som yttrar någon form av patriotism ska tystas. Jag har varit med så länge att jag känner igen tendenserna från andra sidan Järnridån.
    Har inte läst kvällspress på flera år.

  5. Jag känner nog inte hat, däremot ett svidande förakt för dessa underbegåvade politiker och mediefolk som inte har en susning om Sveriges historia utan bara vill framhäva sig här och nu utan att ta ansvar för vad de säger. Men det är väl ”hippt”, antar jag. Dessutom, detta feministtrams står mig upp i halsen. Fram med rediga svenska karlar!

    • Det är inte invandrarna som ska ha skit, utan de politiker som vill att Sveriges befolkning byts ut mot låg IQ människor från MENA. Men då kommer man till det faktum att det är omkring 87% av valmanskåren som vill ha det på det här viset. Och då är det svårt att göra nått åt det. Man kan ju gnälla men det hjälper föga

Kommentera