Migranterna på Gotland bollas runt.

I Donnerska gymnasiets gamla lokaler i Klintehamn  bor runt 110 asylsökande. Barnen går i skolan och många av de vuxna har haft arbete på olika restauranger  mm under sommaren. Nu har de fått ett brev  från migrationsverket att de skall lämna Gotland. Senast den 20 september skall de ha flyttat. Gissningsvis skall de hamna i Norrland. Varför skall de flyttas nu när de troligtvis kommer att skickas tillbaka eftersom de flesta saknar flyktingstatus. 

pa-grund-av-byrakrati-tvingas (1)

 

Lokalerna ägs sedan några år av riskkapitalbolaget Riverside Company med säte i Californien. Förutom de asylsökande verkar det inte finnas annat bruk för lokalerna som anpassats efter dem. Man undrar då varför dessa asylsökare skall flyttas till andra delar av Sverige?  Ren byråkrati säger Claes Dahlen som driver detta boende samt ett i  Slite med totalt 150 boende.

Alla barnen  går i skolan och flera av de  vuxna har eller haft arbete – varför rycka upp dem nu? Det verkar vara en grupp som inte har asylrätt vilket betyder att de skall ryckas upp igen från nästa ställe. Räcker det inte med en flytt? Är det inte billigare att  låta dem stanna tills det är dags att skicka hem dem?

Många ifrågasätter migrationsverkets agerande, bland andra Landshövding Cecilia Schelin Seidegård. Hon har därför begärt ett möte med chefen för migrationsverket.- Jag vill fråga hur de tänkt sig och uttrycka vår oro för hur asylsökarna behandlas.

Många långa nattliga samtal får de i av lokalbefolkningen som engagerat sig i detta. Det är oroliga asylsökare som inte vill flytta, de vill ha besked om de får stanna eller ej. Tills dess vill de bo kvar och låta barnen få gå i skolan för att slippa oroa sig. Det som händer det händer men att flera gånger bollas fram och tillbaka pga byråkrati är inte rätt.

Till saken hör att när dessa har flyttat kommer det sannolikt nya asylsökare att flytta in i lokalerna?  Det finns ingen logik?

Nu har lokalbefolkningen bestämt att inte oroa asylsökarna utan bara leva som vanligt med skola och olika kurser som de startat. Allt för att de skall få det lugnt framtill den dag de skall  flyttas. Vare sig det blir hem till Iran eller till fastlandet.

Jag tycker personligen att de skall skickas hem snarast utan att behöva vänta månader, kanske år innan de får besked. Det är inte rätt mot barnen att få gå i skola och lära sig svenska, få kompisar och sedan skicka hem.  Om de inte får stanna får det inte ta flera månader innan deras ärende behandlas. Det är inte rätt mot dem och inte rätt mot oss som får betala.

Det som jag personligen trodde skulle bli katastrof av stora mått var  att Gotland skulle få så många asylsökande. Det verkar snarare som om Gotland och Gotlänningarna klarat det bättre än de flesta andra. Självklart finns det motsättningar men det är många gånger bättre än på andra ställen.

 

 

 

 

 

5 thoughts on “Migranterna på Gotland bollas runt.

    • Det löser svetsarlärlingen med att tvinga de privata sjukvårdsbolgen i konkurs. Ingen rik jävel ska tjäna ett öre på vård, skola och omsorg det har svetsarlärlingen och kommunisten kommit överens om. Naturligtvis har det ingen betydelse om sedan vården uteblir eller blir sämre eftersom det bara lär vara svensken som drabbas.

  1. De ska vél placeres ut stratekisk med jämn spridning över hela Svea rike inför påbörjan av inbördeskriget, där de får tillgång till moderna automat-vapen m.m. för att skjuta, halal-slakta och enligt Kalergi-planen döda/utrota alla vita och äckliga etniska svenskare i riket på ett givet tidsmässigt synkroniserat startskott.

KommenteraAvbryt svar