Arbogakvinnan och afghanen gripna i Norge misstänkta för sommarstugemordet

BROTTSLIGHET. Tisdagen den 30 augusti vid 18.30-tiden greps två personer på sannolika skäl misstänkta för mord och försök till mord i Arboga den 3 augusti. Personerna som greps är den 41-åriga kvinna och den 18-åriga man som tidigare varit anhållna för brotten.

Mannen och kvinnan var anhållna i sin frånvaro och internationellt efterlysta.

– Gripandet ägde rum i Trondheim i Norge och var odramatiskt, säger Anders Hedström presstalesperson i polisområde Västmanland.

Han fortsätter: – Misstankarna har stärkts mot den 41-åriga kvinnan och den 18-åriga mannen. De kommer nu att transporteras till Sverige och så snart de är i landet kommer ett inledande förhör, RB 24:8-förhör, att hållas med de båda, säger han.

Mannen och kvinnan är i nuläget på sannolika skäl (den starkare graden) misstänkta för brotten och under veckan kommer åklagaren att ta ställning till en häktningsframställan.

– Utredningsarbetet fortsätter och vid det inledande förhöret delges misstanke om de brott de är misstänkta för och deras inställning till brottsmisstankarna, säger Hedström.

Pressmeddelandet: Två personer gripna misstänkta för mord och mordförsök i Arboga

TIDIGARE 2016-08-19. Mordmisstänkt par släppta och inte belagda med reseförbud

Den 41-åriga kvinna som var anhållen misstänkt för mord på sin pappa och mordförsök på sin mamma har släppts fri. Även hennes 18-årige afghanske pojkvän har frigivits. Trots att kvinnan var på väg till Thailand när de greps och att misstankarna kvarstår så är de inte förbjudna att resa utomlands. 

”De båda har varit skäligen misstänkta, vilket är den lägre misstankegraden. Det finns inte tillräckliga skäl att begära dem häktade, därför har de frigivits, men de är fortfarande intressanta i utredningen”, skriver åklagare Johan Fahlander som leder utredningen i ett pressmeddelande.

– Utredningen fortsätter naturligtvis, men de är inte längre anhållna och blev inte häktade, säger Anders Hedström, presstalesman vid polisen i Västmanland, till TT.

Kvinnan och mannen kan även röra sig fritt. – De har inget reseförbud. De är fria att resa precis som alla andra, säger Annika Collin, pressansvarig vid åklagarmyndigheten, till TT.

– De är inte borttagna ur utredningen och följden är att de fortfarande är misstänkta.

-Pettersson tycker att denna historia blir mer och mer fantastisk. Fortfarande misstänkta, släppta utan reseförbud.

Mitt förslag till den 18-årige Mohammad att han reser hem till Afghanistan och tar sin brud med sig, trär på henne ett tält och sedan kan de leva lyckliga i alla sina dagar…

TIDIGARE 2016-08-17. Ensamkommande barn, sex och mord

Det är en riktigt snaskig historia av sex och brott som började i somras med att en 41-årig kvinna som bedrev ett HVB-hem för ensamkommande pojkar anklagades för att ha utnyttjad de unga männen för sex med hot om att de skulle utvisas annars. Polisen lade dock ned utredningen. 

Den 3 augusti larmades larmades polisen till en sommarstuga utanför Arboga. När polisen kom till platsen hittade de en död man och en skadad kvinna. De drabbade personerna visade sig vara ett gift par – en 68-årig man, Göran Möller, hittades mördad och en 63-årig kvinna, Christina Möller, var skadat med bland annat skärsår i ansiktet, de var gifta och hemmahörande i Eskilstuna.

Dagen därpå, den 4 augusti, anhölls den 63-åriga kvinnan misstänkt för mord på sin 68-årige make, hon avfördes senare som misstänkt.

Den 14 augusti greps i stället en 41-årig kvinna och en 18-årig man boende i Eskilstuna. Kvinnan är dotter till paret och ska haft en dålig relation till dem.

Den 41-åriga kvinnan är samma person som tidigare i sommar figurerade i utredningen om sexuellt utnyttjande av två ”flyktingpojkar”.

18-åring som nu misstänks för Arbogamordet har bott hos 41-åringen den senaste tiden och enligt vad tidningen erfar ska han vara intressant för utredningen av den grova misshandeln i Råbergstorp i Eskilstuna den 10 juli i år. Då knivhöggs och misshandlades samma två flyktingpojkar som uppger sig ha utsatts för sexuellt utnyttjande av den 41-åriga kvinnan.

Den 63-åriga mamman, Elisabeth Möller, vårdas fortfarande på sjukhus och är bevakad.

Om det inte räcker där så hittades den 41-åriga kvinnans man för ett år sedan drunknad i vattnet utanför samma

Johanna Möller
Johanna Möller

sommarstuga som Eskilstunaparet mördades och misshandlades i. Utredningen kring dödsfallet visade att 41-åringen dröjde 12 timmar med att anmäla sin äkta hälft försvunnen och att det tecknades en livförsäkring strax innan. 

Livförsäkringen, som kvinnan tecknat, var på 2,5 miljoner men försäkringsbolaget IF har vägrat betala ut ersättningen. Mannen var vältränat, duktig simmare, inte full men hittades på 1 m:s djup.

– En av de märkligaste historier jag varit med om i mitt yrkesliv, säger Lars Rogenfelt, numera pensionerad polis, som höll i utredningen om drunkningen, till Vestmanlands läns tidning, VLT.

Drunkningen kom att rubriceras som en olycka men det beslutet har överklagats av ett försäkringsbolag. Enligt uppgifter till VLT tittar nu polisen närmare på det dödsfallet också.

Den misstänkta kvinnan och dottern till paret heter Johanna Möller (kallar sig även Blomsterlund) och är född 1975, också boende i Eskilstuna. Den 18-årige ”vännen” som bodde hos kvinnan hör hemma betydligt längre bort, nämligen u Kabul, Afghanistan.

18-årige Mohammad
18-årige Mohammad

-Så Pettersson försöker sig på en sammanfattning, Johannas man drunknar straxt efter att en rejäl livförsäkring tecknats. Johanna driver ett HVB-hem för ”unga pojkar” och anklagas för sexuellt utnyttjande, Johannas pappa hittas mördad och mamma svårt skadad i deras sommarstuga, Johanna grips med sin 18-årige vän, Mohammad Rajabie, på Arlanda när de var på väg till Thailand trots att mamman fortfarande ligger på sjukhus…

Johanna Möller driver Pangelius familjehemsvård AB med organisationsnummer 559031-6823. Det finns inget bokslut över företaget men den 14/7 2016 införskaffade bolaget en svart Volvo XC60.

Vad tror ni? Går det att göra en långfilm på dramat…Johanna, till höger, med några pojkar nedan.

Johanna med pojkar

12 thoughts on “Arbogakvinnan och afghanen gripna i Norge misstänkta för sommarstugemordet

  1. Sjukt att nasse-svensson direkt skulle skylla på invandrare och sen visade det sig vara en vanlig svensk kvinna. Lustigt. nu sitter dom och hittar på saker som ”landsförrädare” osv.

  2. Tanken när de släpptes förra veckan, var att de skulle slippa ärendet, men det sket sig.
    Åklagaren är förtvivlad.
    Så de får väl lägga ner några andra ärenden.
    De har häcken full om man säger så.
    Politikerna öser in brottslingar som rättssystemet skall ta hand om.

  3. Batikhäxa med smak för unga invandrare och som lever i en egen liten dokusåpa thriller. Hon kan sälja sin historia från fängelset sen…

    • kul me 30 september, mitt i tragiken…skulle fått gå i stå
      Man kan undra va som hindrat plattfötterna sy in Romeo å
      Julia för på direkten, då för 14 dgr sedan…va ju uppenbart

  4. ”Tisdagen den 30 september vid 18.30-tiden greps två personer på sannolika skäl misstänkta för mord och försök till mord i Arboga den 3 augusti.”

    Den där Pettersson är fantastisk. Inte nog med att Pettersson har de rätta åsikterna, Pettersson kan även se in i framtiden.

    Skämt åsido, var kanske lite het på gröten där?

    MVH

    M Esserschmitt

Kommentera