UKRAINAKRIGET. Ryssland påstår att Storbritannien kommer att få betala ett ”pris” och se” konsekvenser” efter medierapporter om att brittiska drönare använts av Ukraina i attacker på ryskt territorium. ”Londons handlingar kommer oundvikligen att få konsekvenser som man kommer att ställas till svars för”, skriver Rysslands ambassad i Storbritannien.

Den ryska varningen kommer efter medieuppgifter om att brittisktillverkade långdistansdrönare har använts i ukrainska attacker mot mål i Ryssland, rapporterar Financial Times. I ett uttalande från den ryska ambassaden i London anklagas den brittiska regeringen, genom sina leveranser av drönare, för att trappa upp kriget.
”Londons agerande kommer oundvikligen att få konsekvenser som de måste stå till svars för. Ju djupare deras inblandning i konflikten blir och ju större deras stöd till Kievs terrormaskineri är, desto högre blir priset de får betala.”
Stöttar Ukraina till 100 procent
Den brittiske premiärministern Andy Burnham sade i en kommentar till BBC på tisdagseftermiddagen att Storbritannien kommer att stötta Ukraina till 100 procent.
”Vi är inte bara vänner när det är lätt, vi ska komma till Ukrainas undsättning när de behöver oss och det kommer inte att förändras,” sade Burnham.
Det brittiska försvarsdepartementet ville på tisdagen varken bekräfta eller dementera pressuppgifterna men sade, som ett svar på det ryska uttalandet, att man står ”skuldra vid skuldra” med Kiev, enligt Financial Times.
”Ryssland bör inte hysa några tvivel om denna regerings beslutsamhet att stå emot rysk aggression, både i Ukraina och mot Storbritannien och våra allierade”.
Enligt uppgifter till BBC har två brittiska drönartillverkare skickat leveranser till Ukraina. En källa inom brittisk militär bekräftar för BBC att brittisktillverkade drönare nyligen har använts i attacker mot Ryssland.
Varningen från den ryska ambassaden är den senaste i en rad incidenter och motåtgärder mellan Storbritannien och Ryssland. I juni avlossade den ryska fregatten Admiral Grigorovich varningsskott med handeldvapen för att driva bort en brittiskregistrerad fritidsbåt i Engelska kanalen.
En månad senare genomförde en annan rysk fregatt, Neustrashimy, en skjutövning cirka 45 sjömil söder om Plymouth. Fartyget avlossade ett antal skott medan ett brittiskt örlogsfartyg observerade händelsen på fem sjömils avstånd. Övningen ägde rum på internationellt vatten, men den brittiske försvarsministern kallade agerandet ”oansvarigt”.

- Strategin har främst militära industrier och energianläggningar som mål (The Guardian)
- Ukraina har trappat upp sina långdistansattacker mot Ryssland under året (Sky News)
- Drönarna har också använts mot oljeraffinaderier och näthandlaren Wildberries lager (BBC)
- Ukraina har använt drönare från två brittiska tillverkare i sin kampanj med långdistansattacker mot ryska mål (The Times)
-Pettersson har noterat att Ryssland har hotat och hotar samtliga länder som hjälper Ukraina regelbundet…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
. Ed tanke på den vapen försäljningen Ryssland gort över värden kan det knappast vara fel att sälja lite till Ryssland så bruttonationalprodukten jämnare ut sig något bland värdens vapenproduktionen.
Ja väntar med stor tillförsikt på att kupolen på kremel försvinner i ett rökmoln. Pax viskum
Storbritannien bör utvisa den ryska ambassadören omedelbart och sedan sätta ett rejält nytt stödpaket på banan redan i eftermiddag.