POLISEN. En färdigutbildad polis med familj och barn i Västernorrland placerades i Skåne. Nu väljer han därför att sluta, skriver Allehanda. Kenneth Bergquist, hos polisen i Västernorrland, säger att han skulle önska att man hade större chans att påverka rekryteringen på lokal nivå. – Men nu är den väldigt centraliserad, säger Bergquist.
-Pettersson konstaterar att det finns lediga polistjänster i Västernorrland och att inte ta vara på kompetensen hos en som är uppvuxen i en trakt, hittar och känner folk tyder på att polisen styrs av dårar.
För övrigt är det akut polisbrist i Norrland.
Färre poliser är ute på vägarna.
Bristen på poliser i Östergötland är skriande
Färre brott klaras upp – trots fler poliser
…bara för att nämna några saker. Det finns fler poliser än någonsin i Sverige.
Var är de, vet någon? Min teori är att de sitter på sina femhjulingar på huvudkontoret i Stockholm och skickar papper till varandra.


Inte nog med att vi ska vara med och betala Malmös stora underskott, vi ska också skicka utbildad personal dit. Personal som behövs här i Norrland.
Att ta med hans kunskaper om sin hembygd är inte aktuellt. Att ta hänsyn till barnens skolgång eller hans frus arbete, nä nä. Han har säkert bostad som han måste sälja osv.
Som talesmannen från polisen säger: Det är en konsekvens av centraliseringen av polismyndigheten. Danielssons verk.
Det blir värre och värre. Hoppas att detta kommer ut till allmänheten. Då anställs han säkert på hemmaplan när det inte är sopat under mattan längre
…en gång polis, alltid polis…gissar på obetald sådan
i detta fall,…å me snudd större befogenheter som civil
Därför borde samtliga f.d. poliser få ”provision” (under
bordet) typ ”skottpengar” på VISSA typer av ingripanden
…
Sverige utmärker sig alltmer som en diktatur.Malmö är en fallen stad,totalt laglöst område och detta har sjukklöverjuntan skapat under många år och nu skall en nyutbildad välbehövlig polis med familj i norrland tvingas flytta till Malmö för att diktaturens kreatur bestämt att Malmö skall lägga beslag på alla nyutbidade poliser trots att hela norrlandsregionen har skriande behov av poliser.Sverige är så otäckt sjukt precis som sjukklöverjuntan planerat och skapat det med öppna dörrars massinvandringsideologin som står över alla Sveriges lagar och egna befolknings rättigheter.En polispatrull finns i norra Sverige,ett område lika stort som hela Danmark,ändå skall alla nya poliser till Malmö,fy fan för alla Sverigeförstörande sjukklöverpartister och deras idiotväljare som förstört vårt förut så fina och välskötta land.Malmö är värre än vilda western var på sin tid,de fick Wyatt Earp som var en fantastiskt tuff,modig och handlingskraftig sheriff som såg till att upprätta lag och ordning och trygghet för vanligt strävsamt folk.Sverige har snart inga bra poliser kvar.Bananmonarki och laglöst land 2016.
Bra bra bra, ju fler poliser som slutar ju snabbare rasar detta skitsamhälle ihop och ju fortare kan vi ta tag i det massiva invandrings problemet och kasta ut skiten, därefter kan det svenska samhället åter byggas upp från ruinens grund …inte innan.
Hoppas fler poliser slutar, dom måste börja inse och fatta att detta är enda vägen att komma tillrätta med problemen.
Ja vi gör ju det, styrs av dårar. Då blev vi av med en polis till som kan ta ett bättre avlönat jobb.
Dan Eliasson.
Du inte bara är dum!
Du ser ju till och med dum ut!
Avgå nu din jävla pajas!
Han har partibok för sossarna, och som tjänsteman
är han ansvarsbefriad, då kan pajasen bete sig som
han vill med sossarnas goda minne. Jag hopas att
befolkningen här i landet vaknar till valet 2018 och
slänger ut hela patrasket inkl. Dan Eliasson.
…sparka på en som redan ligger, är inte snällt
Richard…de är de som placerat våpet där han är,
de du skall förbanna…inte målvakten
…
Som jag ser det kan man lika gärna sparka på dom allihopa då även dom som redan ligger ner är medskyldiga till det svenska samhällsförfallet.