114 14- du har plats 114 i kön!

Man tror inte att det är sant men det är det. Ringde till polisens nummer  och fick detta  svar i örat. -Du har plats 114 i kön – efter att jag kopplats vidare av växeln, dit tog det bara 6 minuter. När det ”bara” var 107 före mig i kön erbjöd den automatiska rösten att jag kunde bli uppringd. Nappade på detta och efter en halvtimme ringde polisen upp!

tipsa         hallå

Jag är den sista som vill klanka på polisens arbete. Detta är inte deras fel men någon måste ta ansvar för detta.  Vem vill tipsa eller ringa polisen om det skall ta nästan en hel timme att få kontakt. Sedan tar det ytterligare 15-20 minuter att utföra sitt ärende.

Vad som sedan händer – efter samtalet får polisen prioritera, självklart, men grov stöld är inte en prioritering, tyvärr för den som blivit bestulen.

Man måste ha massor av tålamod och tid om man skall orka ringa 114 14. Tyvärr så är det så. Det skall inte vara så!  Det kan inte vara meningen att man skall strunta i brott som begåtts bara för att man måste vänta en timme innan man är klar med sitt ”tips” eller annat ärende. ”Tipset” kanske är borta vid det laget.

112 är ett larmnummer och skall ju endast användas vid pågående brott men det måste finnas ett alternativ annars kommer folk att sluta ringa.

I skrivandets stund kunde jag inte hitta polisens händelser eftersom hemsidan inte uppdateras efter 22.00  men den senaste händelsen efter samtalet var 20.56 då ungdomar kastat sten mot spårvagn i Bergsjön och en som blev rånad på sin moped 19.14 i Västra Frölunda. Dessa måste ha tagit mycket tid eller så var det bara 2 patruller i Göteborg före 22.00.

Skäms lite över att skriva detta men det är så det är och sanningen känns jobbig att erkänna ibland. Man vill inte att polisen som det skrivits spaltmeter om skall fungera (eller inte)   så här.  Man vill kunna vända sig till dem för att både hjälpa och bli hjälpt.Man kan förstå att poliserna slutar och byter yrke. Det måste kännas hopplöst att arbeta på detta sätt. Att inte kunna utföra det arbete som man  är anställd för att göra – det man brinner för.

Svensson hoppas verkligen inte att få läsa om en massa asylbrott denna tid men det är kanske för mycket begärt. Hoppas att det denna gång kunde vara en annan orsak så att man slapp den huvudvärken idag i alla fall…………….

7 thoughts on “114 14- du har plats 114 i kön!

  1. Situationen är exakt likadan hos alla myndigheter och vårdinrättningar som man försöker komma fram till via telefon.

  2. Sverige har ett val 2018, den absolut sista chansen att
    försöka bringa någon ordning i landet, att förpassa Dåren
    och hans anhang ut från maktens boningar, för stolligheterna
    kommer enbart att fortsätta med detta patrask, för dom har
    en klar inriktning på att förstöra och Islamisera Sverige.
    Om inte dessa förpassas ut så kommer inget annat än
    inbördeskrig att återstå?
    Det är bara att hoppas att Landet kan stå pall fram till
    valet 2018.

  3. ”112 är ett larmnummer och skall ju endast användas vid pågående brott men det måste finnas ett alternativ annars kommer folk att sluta ringa”

    Sant, jag ringer aldrig polisen längre inte heller SOS när jag ser eller hör något, har genom åren åkt förbi både bränder och inbrott, flertalet rattfulla som har fått fortsätta sin färd, och brott som berör mig själv tar jag också hand om själv, jag resonerar som så här i dessa fallen ”det ingen vet har ingen ont av” och Polis, Stat och kommun får skylla sig själva, jag har slutat bry mig, man orkar inte med hur mycket skit som helst från Staten, det är en sak som är säker.

    • Helt rätt blanda inte in folk som saknar kompetens för ett arbete utanför den offentliga sektorn, det blir bara pannkaka av det.

  4. Bättring är på väg, sänkta krav till efterbliven nivå för ”vill bli poliser” kommer ju redan, ta bort krav på svenska, tillåt burka och inför anpassade pauser för bön. sen ska Svensson endast plugga arabiska, helst redan i förskolan och problemet är löst !

    • Burka nihab poliser finns redan som ber på jobbet googla på det .
      Mycket nytt följer i invasionens spår om 10 år kommer vi inte känna igen det trygga, fredliga land vi växte upp i no go zoner, våld våldtäkter kommer bli än mer vardag för oss och våra barn.
      Det är en del av invasionen, överallt på jorden likadant, kolla historia.
      I och med alla ensamkommande så går invasionen med snabb takt, det kommer fler av de, ensamkommande män än det föds riktiga barn i landet.
      Och att krav om utbildning, tester, teori blir lägre på poliser, brandmän, så blir det även mer korrumperat och de blir mycket farliga.

  5. Det är ett sätt att få folk att ge upp så klart. Själv skulle jag göra en polisanmälan men hamnade på samma plats som i det här fallet. Då gav jag upp och polisen fick ett ärende mindre att ta hand om. Effektivt sätt att ”hålla nere” brottsligheten.

Kommentera