Skäms TV 4 – Börja intervjun med gammal skåpmat!

Är det inte typiskt TV 4?  Starta morgonens intervju med  Jimmie Åkesson med att dra upp hans spelberoende från förra året och  utmattningen.  Man kunde se hur Jimmie stelnade till men som vanligt hålla god min och vara professionell.  

tv4

Hur denne ”idiot” Pihlblad  kan få ett sådant uppdrag som att intervjua partiledare i Almedalen? En sådan oprofessionell programledare är inte lämplig för denna uppgift. Verkligen tur att Åkesson är så  garvad som han är.

Det är så typiskt TV4 och SVT, att bara snacka gammalt, precis som Löfven.  Man måste se framåt och detta som TV och regeringen håller på med gynnar bara SD i längden.

Marcus Oscarsson spådde att SD skulle växa ytterligare till valet 2018 och det är förvånande att han fick lov att säga detta i TV. Många  blåsippor till honom!

Nu har vi en intressant dag framför oss. Almedalen får stå på standby så att man inte missar något.  HEJA JIMMIE OCH GÄNGET!!

jimmie

 

17 thoughts on “Skäms TV 4 – Börja intervjun med gammal skåpmat!

  1. Apropå att en del människor inom media, börjar vakna till………

    Hård kritik mot SD-bevakning.

    Mediernas bevakning av flyktingkrisen och Sverigedemokraterna har varit ett återkommande tema i branschseminarierna i Almedalen, och svidande kritik mot medierna har riktats från såväl publik som paneler.

    Dagens Samhälles lunchduell i Almedalen på onsdagen mellan Paula Bieler, Sverigedemokraternas integrationspolitiska talesperson och redaktör för SD-kuriren å ena sidan och Lars Nord, professor och medieforskare på Mittuniversitetet å andra sidan, visade sig inte bli så mycket som en duell som en samlad kritik mot svenska medier.

    Ämnet för duellen var:

    ”Har journalisterna trampat snett när de granskat och bevakat flyktingkrisen och Sverigedemokraterna?”

    Läs hela reportaget……..

    http://www.journalisten.se/nyheter/hard-kritik-mot-mediernas-sd-bevakning

  2. Det är inte bara Petterssons läsare som genomskådat PK-media idag. Det ser vi bl a på hur många läsare och tittare de förlorat.

    Men hur en journalist som Pihlblad kan vara stolt över sin insats det är pinsamt. Vi har i Sverige haft många bra journalister, grävande sådana som avslöjat maktelitens övergrepp. Idag har vi en hel del oprofessionella wanna-bees som inte ens kan tänka själva.

  3. Såg Jimmy Åkesson prata i 15 minuter om problemen i utanförskapsområdena, om bil- och skolbränder, stenkastning mor blåljuspersonal et cetera – OCH ORSAKEN DEN ANSVARSLÖSA MASSINVANDRINGEN….
    Nu pratar alla om detta och Stefan Löven sa i sitt tal att det är ”OSVENSKT” att skriva kommentarer på nätet….Tom Stefan börjar prata om vad som är svenskt resp. icke-svenskt! SVERIGEDEMOKRATERNA kommer att lyfta denna fråga så att Sverige får en bred debatt om vad som är ”svenskt”.
    Är säker på att Stefan Löven med flera kommer att förlora den debatt som kommer om vad som är ”svenskt”.

  4. TV4 förfalskade ju diagrammen i Novus undersökning
    De gjorde SDs kontare ca 3% mindre än det skulle vara. MP fick högre stapel än C trots att de hade 1% mindre sympatisörer inte svårt att veta vad TV4 har för folk anställda.
    DET ÄR BEDRÖGERI OCH FÖRFALKSNING
    Kontaktade Novus och de svarar
    Hej Ingvar!

    Tack för ditt mail.

    De staplar du refererar till har inte Novus producerat.
    Vi tar genomfört undersökningen men inte gjort de staplar du refererar till.

    MVH
    Supporten
    Novus

    • BEDRÄGERI OCH FÖRFALSKNING ska det stå.
      Går ju inte att korrigera efteråt i texten

  5. Det är bara att skratta åt eländet. De som är allmänbildade och samhällsmedvetna vet att Svensk journalistkår är detsamma som Ankeborgs teater.
    Clowner som försöker vara ”putslustiga” Hade dom minsta förstånd skulle dom skämmas.
    Pihlblad är bara för Pinsam, men han får väl lite vin och gratis mat där han är, så han skiter väl i vad han säger.

  6. Dra gärna fram Jimmies alla dåliga egenskaper om Jimmie fortsätter att säga att vi ska ha så få mördare och våldtäktsmän som möjligt i Sverige så kommer jag att rösta på honom begrips!

  7. Han har rutin på att skämma ut sina offer. Minns mötet med Ulrica Schenström på krogen dokumenterat av Aftonbladet.

  8. Om Sverige kommer att nyktra till en gång, så behöver
    vi ha en egen Nurnberg rättegång för att dömma alla
    folkförrädare bland Politiker och medier och kulturfjabbar,
    deras gärningar mot landets befolkning ska inte få bli
    ostraffade!

  9. Det var väl tur i oturen att det gällde Jimmy Åkesson. Han är ju Sveriges enda professionella politiker och bevarar lugnet i alla situationer.

  10. Som ni vet så är det ju en ägare som står bakom skitkanalen
    TV 4 och blaskan Expressen, ja just det, BONNIERS, inte
    underligt att samma Jönsiga uppförande går igen hos
    båda dessa företag! Underligt att Marcus Oscarsson får
    fortsätta där med sina underfundiga analyser? Dessutom
    har han rätt i att SD kommer att fortsätta att växa, det har
    dom gjort hela tiden , jag tror inte på riggade undersökningar
    från Sifo och c/o, för det institut som träffat rätt när det
    handlade om SD s valresultat har haft SD som största parti
    vid flera undersökningar, ingen ska inbilla mig att Sossarna
    stadigt ligger över 25% som varje riggad undersökning
    visar? Snarare en bra bit under 20.

  11. Alltså – jag tycker nästan SYND om journalisten som fått UPPDRAGET att ”förnedra” Jimmie Åkesson igen med vad SvT anser NEGATIV för honom. Jag tror att journalisten fått en manuskript från SvT vad han ska fråga honom om och antagligen var det nedlusat med negativa förfrågningar IGEN… SvT med den där ”Stiernan” i toppen har väl själv skrivit vad han ska fråga honom om…. Det är oerhört TRÖTTSAMT att höra på detta HACKANDE OM OCH OM IGEN…

  12. Massmedia misskrediterar alltid SD och syftet är att påverka väljarna och i slutänden demokratin. De vill inte få folk att tänka själva. De vill fösa valboskap. Fåren skall hitta hem till Miljöpartiet och Sossarna.

Kommentera