ISLAM. New York Post skriver att enligt artikel 22.2 i den Palestinska myndighetens konstitution så garanteras terroristerna från Tel Aviv-attentatet lön.
”The two gunmen now automatically qualify for monthly salaries from the Palestinian Authority. That right is enshrined in Article 22.2 of the PA constitution, the Basic Law of Palestine.”
Alla terrorister som överlevt en attack mot Israel eller judar och som tillfångatas och döms för sina brott i Israel får automatiskt en lön. Om terroristen dör i samband med attacken blir han eller hon en så kallad martyr och familjen får istället pengarna. NYP:s ledarsida skriver till och med om en FN-finansierad verksamhet på Västbanken som i en ceremoni planterade träd för att hedra terroristerna.
Som vi tidigare skrivit här på bloggen och som organisationen Palestinian Media Watch kontinuerligt gör så firar även Mahmoud Abbas parti Fatah både detta och tidigare terrordåd.
New York Post avslutar sin ledare med meningen ”What a great ’partner for peace’ the Palestinian Authority is”.
Ja, vi svenska skattebetalare betalar alltså indirekt lön till dessa mördare genom biståndet.
Laglydiga straffas och kriminella mördare belönas.
Vad vill vi ha för samhälle?
Hur mycket är vi beredda att offra för Svea rike?
Hur blir vi av med dessa sk politiker som år efter år motarbetar det svenska och de svenska medborgarna?
En liten grupp med extremister tros ha rest från Syrien för att utföra attacker i Frankrike och Belgien.Läser jag i Aftonslasken,,Är det inte dags att sätta in åtgärder på rätt ställe nu ,man stärker säkerheten ,utökar möjligheten till avlyssning av data ,kontroller på flygplatser m,m som drabbar den Europeiska /Amerikanska helt oskyldiga civilbefolkningen .
Alla vet väl hur en arab ser ut ?Eller vad dom brukar heta ,detta kallar man för etniskproffilering ,, och so what ,,efter som mer än 98% av världens terrorattacker börjar med ett utrop typ Allah Aqbar innan det smäller så krävs det inte några större tänkare till att förstå hur en terrorist brukar se ut
och då tycker jag att det är ett enormt slöseri med tid ,pengar och resusher.
Istället för att stoppa och blonda blåögda ,gamla gubbar och tanter ,famlijar med barn ,så bör man börja med att kontrollera dom som ser ut och heter som araber,man hitter med 100% säkerhet mera terrorister bland dessa än den genomsnittliga Eu befolkningen
Kontrollera och förhör alla kroknäsor till att börja med
Dom gånger som jag tar upp detta ämne bland vänner och bekanta så blir jag inte trodd,Dvs att sverige indirekt finansierar terrorism ,,men det är antagligen sanningen som är så hemsk/jävlig att det inte går att smälta
Usa borde stämpla regeringen /Margot som en terrororganisation
efter som dom stödjer terrorism ,,dom har till och med mage att kalla Israels försök till att skydda sina medborgare för utomrättsliga avrättningar
fy fan vad jag skäms över detta land med en terroristregering
Byt regering nu
Va fan och den skurk nationen har Sverige gett sitt gillande och godkänt! Samtidigt får Palestina miljard bistånd från Sverige!
Det är läge att avsätta både biståndsminister och utrikes minister mer svagbegåvade individer får man ta mig fan leta länge efter!
Sveriges bistånd går alltså till att betala terroristlöner med, nu får det fan i mig vara slut på svagsintheten!
Håller med, erkännandet av Palestina och biståndet på 1,5miljarder var det första Stefan Lövens regering gjorde…-de skulle SKÄMMAS när våra äldre som jobbat hela livet får undermålig usel mat…..!