INVANDRING. I sörmländska Vingåker blev det inget nationaldagsfirande. Kommunen anser inte att man har möjlighet att anordna något firande i egen regi. Orsaken är att man spenderat alla budgeterade pengar för dylikt på en så kallad “mångfaldsvestival” för bland annat nyanlända.
I Vingåker har det alltid anordnats festiviteter på nationaldagen, det är tradition. I år blir det dock inget, något som Johan Tranquist, med den kommunala befattningen “upplevelsechef” förklarar med att man inte har råd och saknar personal. Motivationen är inte heller på topp eftersom det viktigaste för kommunen med att anordna ett nationaldagsfirande är att kunna dela ut diplom till de invandrare som fått svenskt medborgarskap.
I år bestämde sig dock kommunen för att dela ut dessa diplom under den så kallade “mångfaldsfestival” som man anordnade den 6 maj för nyanlända invandrare och HBTQ-aktivister. Därmed faller incitamentet för kommunen att arrangera något nationaldagsfirande.
Upplevelsechef Johan Tranquist menar dock att om Vingåkersborna vill ha ett nationaldagsfirande nästa år så är det upp till privata initiativ. Kommunen satsar på mångfalden.
Nåväl, Pettersson ser att Vingåker har lyckats bra med mångfalden och nästa val kanske SD blir ännu större…

Vad betalar vi äktsvenskar egentligen skatt till? Det är högförräderi, när vi hela tiden sviks på detta sätt. Det måste vara åtalbart enligt just denna lag. Dessutom gäller inte laglig beskattning av oss äktsvenskar, när man förskingrar våra pengar, och väljer ett annat folk, än det som är vårt lands berättigande. Då har man också valt ett annat land, och har inte längre rätt att ta ut skatt från oss, som inte längre ingår i den nationella gemenskapen.
Om pamparna inte hinner supa upp pengarna så delas de ut till jordens avskum, i vissa fall som tårta!
http://pbs.twimg.com/media/CkRg1E6WUAAr_Ys.jpg
http://pbs.twimg.com/media/CkRg1EWUAAr_Ys.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=dJIJdRlScto
”Bo Lundgren om Fredrik Reinfeldts motiv bakom invandringen”
Vad är detta?
OT: inte fasen är han 23!!! Dessutom får han 15000kr i 25 år.
http://www.expressen.se/kvallsposten/ensamkommande-blev-miljonar-pa-triss/
Hoppas alla firat Sveriges dag, har själv njutit av jordgubbar med grädde.
Godsägare Göran Persson född i Vingåker och sitter nu och räknar EU bidrag för hans mark ligger i trädda. Läs mer av sossepampkulturen.
https://sv.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6ran_Persson.
Den karln ger mig bara spykänslor. Uuuurrkkk!
En stor mage med två ben.
Här är vad den falska landsortspressen skrev om nationaldagen. En orgie i munrunkande och sliskig godhet från våra politiker.
http://www.sn.se/nyheter/nykoping/1.4118537-nationaldag-med-identitet-och-gemenskap
Fornarve är vänsterpartist och snackar om att ”ta tillbaka flaggan”. Hon var högst aktiv när V kallade sig kommunister och säg den kommunist som älskar svenska flaggan, vår historia och kultur.
Patetisk hycklare.
http://pbs.twimg.com/media/CkR3nFaWYAAjFOe.jpg
En till som fattat att Sveriges nationaldag egentligen är Sveriges analdag. Då PK-avfallet skiter svenska folket rakt upp i ansiktet och bla ägnar sig åt sån här särbehandling. En del lapar i sig skiten okritiskt. Vi får hoppas kvinnan i fråga tag in detta.
Johan Tranquist var tidigare chef för Kultur och Fritidsnämnden i vår reservhuvudstad. Han slutade efter en kontrovers med våra styrande politiker.
Tranquists främsta merit bestod i att han tog bort bidragen för alla pensionärsföreningar i kommunen.
Lusharpan säger bara, grattis till Vingåker. vilket ess ni fått.
Pettersson:
Beklagar att det gått så långt med gamla fina Sörmland.
Vingåker som jag förknippar med följande låt: