INVANDRARVÅLD. För andra natten i rad utsattes polis för stenkastning i Märsta. Natten till onsdagen fick polisen flera samtal om oroligheter i Märsta. Ett 20-tal maskerade personer med smällare och bensindunkar rörde sig kring Centrumleden och Vänortsringen. Ett stort antal poliser kom till platsen och då utsattes polisen för stenkastning igen. Ingen person har rapporterats skadad.
Det blev lugnt i området vid klockan halv fyra. Händelsen rubriceras som förberedelse till grov mordbrand och försök till våld mot tjänsteman.
Det är andra natten i rad som oroligheter och stenkastning ägde rum i samma området i Märsta.
– Det är ett ämne som diskuteras mycket nu. Det händer i olika platser i Stockholm. Det är helt oacceptabelt som arbetsmiljö, säger Eva Nilsson, polisens regionledningscentral.
-Pettersson hör myndigheter och polis säga att det bara är några få som håller på med stenkastning och bileldning och inser att dessa få måste vara jävligt snabba som hinner runt i hela landet samma natt…

Ja, kär nån! Jag har tidigare sagt att man borde sätta in insatsstyrkan vid angrepp på Brandkår, Ambulans och Polis. Nu tror jag att även det börjar bli FÖR SENT! de kommer att stenas till döds av mobbar på flera hundra till tusen personer innan de, i självförsvar, hinner skjuta tillräckligt många…
Jag tycker att polisen ska skita i och åka ut till NoGo-zoner, låt dom hålla på till slut ordnar nog dom själva med medborgargarden.
Fantastiskt fina lösningar på ett ”olösligt” problem.
Lite mer makt åt våra duktiga och välutbildade poliser så att de får
genomföra något eller några av dessa lösningar.
Vi måste tro och lita på de som tagit som uppgift att skydda oss!
Annars har vi snart inga djärva poliser kvar. => skräckinjagande tanke.
Själv skulle jag inte våga vara polis.
YNKEDOM att inte plocka in dessa och anhålla – häkta – döma…..MEN som polisen sa det går inte att bevisa vem som kastat en viss sten….!Hahahahahahaha – IQ fiskmås….!
Det ska kriminaliseras att delta i grupp som kastar sten och bränner bilar och det är det redan! Det är HANDLING som krävs och SIGNALPOLITIK från politikerna och högsta polisledningen….
Befolkningen i Märsta har också rätt till säkerhet och trygghet liksom på alla de andra platserna i Sverige med dessa problem!
PRIO ETT MÅSTE BLI ATT SKROTA ASYLRÄTTEN OCH STÄNGA GRÄNSEN! Nu räcker det med slödder, Sverige måste ta hand om den skit som finns inom landets gränser.
Att ”polisen” inte klarar sin mest grundläggande arbetsuppgift är otroligt ynkligt!
Kastade ”macka” som ungdom på vattnet, helst en flat sten, kastade man rätt kunde den ”studsa” 4-5 gånger över vattnets yta….Att kasta mot person/polis fanns aldrig en tanke på!
Polisinnan Eva ska agera tillsammans med kollegorna i kåren, GÖRA något åt problemet istället för att fokusera på dålig arbetsmiljö…polisen är utbildad att verka i situationer som denna.
.
Underligt resonemang: Så fort det hettar till, klagomål, underbemanning, det är fel, det och det….osv….
Polisen ska skydda samhällsmedborgarna. Polisen har vapen, MP5 med mer. Det kommer man långt med.
Skydda samhället! Bara skydda samhället. För det blir bara sämre. Lika bra att börja agera på allvar.
Skydda medborgarna med alla till buds stående medel.
Kilopriset på sten är på väg upp. Det kommer även många nya modeller.
Sten är tydligen en framtidsbransch med lysande utsikter i Sverige.
När jag själv var yngre så var den enda stenkastning som förekom, kasta smörgås eller kasta macka, som man även benämnde det.
Det är tydligen nya tider i Sverige och med det nya kulturyttringar.
Föredrar kasta macka alla dagar i veckan, före nya stentrenden.
Ta och inrätta jourdomstolar som är bemannade dygnet runt ta slöddret och döm dom till hårda straff och sedan utvisning ,och brott som begås emot polis och räddningstjänst ska ha ett minimistraff på ett år . Sedan ska det räcka med att du är med ett gäng som kastar eller eldar så ska alla lagföras oavsett om dom bara är med som åskådare eller som aktiv bråkmakare. Även rätten till allmän försvarare skall bortfalla ,utan ta döm och verkställ så det blir lite ordning på torpet.
87:an med den nya regeringen kan väl sätta på kaffepannan och grilla lite korv till ungdomarna så blir det slut med stenkastningen enligt Röven
Mitt förslag är att bunta ihop skiten och sätt en adresslapp Mellan Östern och problemet är löst