Färre dömda begår nya brott

BROTTSLIGHET. Färre som döms till fängelse återfaller i kriminalitet. Andelen har de senaste 15 åren minskat från 42 till 31 procent, visar färsk statistik från Kriminalvården enligt en artikel i Dagens Nyheter.

– Vi ser faktorer som pekar på att det faktiskt blir bättre i samhället, säger Kriminalvårdens generaldirektör Nils Öberg.


Andelen återfall till kriminalvård har minskat kraftigt, från 42 procent år 1999 till 31 procent 2011, med uppföljning till 2014, visar nya siffror från Kriminalvården.

– Det kommer färre och färre till kriminalvård varje år. Det är en utveckling sedan 2003–2004, även om alla har gått omkring och förväntat sig att det är precis tvärtom, säger Kriminalvårdens generaldirektör Nils Öberg.

-Pettersson tror inte en sekund på siffrorna. Det är faktiskt skillnad på återfall i brottslighet och dömda för återfall i brottslighet. 

Det är samma sak med den påstått minskade brottsligheten. När allt fler anmälningar hamnar i polisens papperskorg utan att passera åklagare på grund av lathet,inkompetens och urusel organisation då behöver vi inte bry oss omuselstatistik.

Polisen kan som ett exempel sluta ta emot brottsanmälningar helt. Då kommer statistiken att påstå att brottsligheten är noll.

5 thoughts on “Färre dömda begår nya brott”

  1. Detta kanske gäller svenskar men inte tror jag ett dugg på det när det gäller utlänningar. Med eller utan medborgarskap i Sverige.

  2. Jag tror inte heller ett dugg på denna s.k. rapport. Möjligen om invällarnas (EU-migranter och asylsökare) brottsstatistik inte finns med. Den rapporten skulle jag gärna vilja se!!!

  3. Den enkla sanningen är väl den att de dömda har flera identiteter och dumper dem allt efter. ”Burn-phone” har ersatts av ”Burn-ID”.

  4. Ytterligare en av de många rapporter som skall visa att tack vare massinvandringen minskar brottsligheten.
    Ingen normal människa tror det lilla minsta på denna förbannade falska propagandan.

KommenteraAvbryt svar