INVANDRARVÅLD. Mustafe Haje Yussuf, född 19811202, i Somalia där han fortfarande är medborgare dömdes i onsdags till fem år och sex månader i fängelse för grov våldtäkt och rån. Hatmedia talar dock om ”göteborgare” så jag skiter i länkar.
Det var mitt på ljusa dagen den sjätte augusti förra året. En kvinna i 30-årsåldern befann sig på en cykelbana vid Säveån i Göteborg. Hon överfölls då bakifrån av en man. Han satte en huva över kvinnans huvud och höll en kniv mot hennes hals. Sedan tvingade han ner henne i ett tätbeväxt buskage där han våldtog henne.
Mannen hotade flera gånger med att döda kvinnan om hon gjorde motstånd. Hon vågade därför inte skrika efter hjälp.
Efter våldtäkten tog gärningsmannen med sig kvinnans telefon och försvann från platsen.
Trots att mannen försökte avlägsna spåren efter sig efter den fullbordade våldtäkten lämnade han dna-spår. Därför kunde polisen identifiera en misstänkt gärningsman – en man i 35-årsåldern hemmahörande i Göteborg. Mannen anhölls i sin frånvaro. Först efter sju månader kunde han gripas. – Det var polisen som kontrollerade några personer i centrala Göteborg. Han visade upp en annan persons id-kort, berättade kammaråklagare Frida Johansson.
Åklagaren skriver att brottet bör bedömas som ”grovt eftersom hotet var särskilt allvarligt” och då den åtalade mannen ”med hänsyn till tillvägagångssättet visade särskild hänsynslöshet och/eller råhet”
Tingsrätten skriver att ”den bevisning som åklagaren åberopat, såväl muntlig som skriftlig, är närmast överväldigande. Allt, såsom tingsrätten uppfattar den, talar i en och samma riktning, nämligen att (mannen) gjort sig skyldig till de gärningar som åklagaren gjort gällande.”
De skriver också att det kvinnan utsatts för är en ”ytterst allvarlig brottslighet där inte minst kränkningen som sådan är av det mest allvarliga slag som en människa kan utsättas för”.
På onsdagen kom tingsrättens dom mot mannen. Han döms till fängelse i fem år och sex månader. Han ska också betala skadestånd på drygt 187 000 kronor till kvinnan. MEN, ÅKLAGAREN HADE INTE ENS YRKAT PÅ UTVISNING!!!
Ur domen:
…På det sättet kom hon allt lägre in i vegetationen och närmare vattnet. Kvinnan trodde att mannen skulle dränka henne. Upprepade gånger hotade han henne till livet. Dessa hot och situationen som sådan gjorde att hon inte vågade skrika även om hon befann sig inte långt från den plats där Robert och hon tidigare börjat sitt fiskande. Gärningsmannen föreföll stressad, men samtidigt väldigt lugn och kall. Även om hon inte kunde se gärningsmannen var hon övertygad om att mannen/killen inte var svensk (vid huvudförhandlingen har hon uppgett att hon känner igen den tilltalades röst som den röst som gärningsmannen hade). Han drog upp hennes kjol och drog sedan ned hennes trosor. Gärningsmannen förgrep sig mot henne oralt – slickade henne -, vaginalt (en till två gånger) och analt (en till två gånger). Vidare förde han in någon typ av föremål i hennes slida samt använde sina fingrar. Plötsligt frågade gärningsmannen om kvinnan hade någon mobil. Hon bejakade detta, men upplyste samtidigt att mobilen fanns i den påse som hon i samband med överfallet hade tappat på marken. Gärningsmannen gick då och hämtade mobilen allt medan hon låg kvar på marken i samma position som tidigare, dvs. med ansiktet ner mot marken, eftersom han hotade med att han annars skulle döda henne. Kvinnan hörde att det ringde i mobilen, men då stängde gärningsmannen av den (anmärkas kan att telefonen inte har påträffats). Under överfallet nämnde gärningsmannen att kvinnan skulle kunna få 10 000 kr om hon följde med honom hem och han fick knulla henne en hel dag. Plötsligt kände hon att en vätska hälldes över hennes rygg och rumpa. Sekretess trodde att det rörde sig om tändvätska med vilken han skulle sätta eld på henne. När hon frågade ”vad gör du, vad gör du” sa han något i stil med annars åker jag fast, fattar du väl. Hon förstod då att gärningsmannen försökte tvätta bort bevis. Han tog också av hennes kjol och med den torkade han av henne. Hela överfallet kan i tid ha tagit 5 – 6 minuter. Det hela avslutades med att gärningsmannen yttrade något i stil med ”jag ska vara snäll och låta dig gå”. De fysiska skadorna har varit av begränsad omfattning, men hon hade väldigt ont i näsan under cirka en veckas tid.
[…] https://petterssonsblogg.se/2018/10/03/varfor-utvisas-inte-kulturprofilen/ https://petterssonsblogg.se/2018/04/22/tre-somalier-doms-for-valdtakt-av-barn-utvisas-inte/ https://petterssonsblogg.se/2018/04/12/doms-for-valdtakt-for-tredje-gangen-i-rad-omojligt-att-utvisa-29-aringen/ https://petterssonsblogg.se/2017/09/07/afhan-slipper-utvisning-efter-grov-valdtakt-han-mar-daligt/ https://petterssonsblogg.se/2016/04/29/somalier-domd-for-grov-valdtakt-och-ran-utvisas-inte/ […]
Hoppas att många vill lägga in sitt veto mot att Mustafe Hake Yussuf 19811202 får stanna i Sverige efter avtjänat straff. Meila eller sms till Frida.Johansson@anklagare.se
Dela till vänner Vi måste Markera
En mycket populistisk utveckling som inte gynnar allmänheten utan bara gynnar gärningsmannen. För att tänka själv och dra slutsatser om vad som kan hända vid frigivning av en störd person och våldtäktsman och utländs medborgare dessutom. Måste vara en kammåklagares främsta uppgift!
Utvisning utan pardon och straff för de ansvariga som öppnat gränserna.
Folkgruppen från Somalia är en enorm belastning på det svenska samhället och detta är bara en av alla de folkgrupper SOCIALDEMOKRATERNA vinkat in i landet till ASTRONOMISKA KOSTNADER! 99,99% av denna folkgrupp bidrags-försörjs via FÖRSÄKRINGSKASSAN….
Till detta fantastiska bidrag till Sverige tillkommer våldtäkter, misshandel, narkotikabrott och annan mångkriminell verksamhet.
MEN NI HAR VALT DETTA SJÄLVA 87:AN…..!!
Frida Johansson kammaråklagare i Göteborg bör ändra sin dom mot somalierna som våldtog och förnedrande kvinnan. Hur kan Frida Johansson som själv är kvinna fatta ett så felaktigt beslut som att låta våldsverkaren stanna i landet.? Hur tänker man då som professionell kammaråklagare? Är FJ verklighetsförankrad?
Somalien måste utvisas. Hur ska allmänheten kunna påverka det? Att ha honom kvar i Sverige är helt regelvidrigt för kvinnor . Mannen kommer säkert att göra om samma sak igen. Han är inte svensk medborgare så utvisning skulle fungera utmärkt med tanke på alla tidigare brott han gjort sig skyldig till.
Den enfaldiga dumma stilen smittar av sig från politiker till domare.
Det sägs att de inte har någon kunskap om att de inte får våldta flickor och kvinnor att de inte förstår vad de gör och därför inte kan straffas. Jag föreslår att de slipper straff, förutom skadestånd till offret och att de mister en testikel. Vid nästa våldtäkt tas den andra testikeln och han skickas hem.
Ganska säkert kommer återfallsförbrytarna att bli väldigt få.
[…] tycker synd om de små liven. Utvisning för några sketna inbrott när rånare och våldtäktsmän slipper? Undrar hur olika åklagare […]
Åklagaren Frida Johansson har kanske ännu inte fått sin önskan uppfylld och blivit tafsad på!
Prickskyttar och garden som tar hand om dessa kriminella avarter.
Det är mitt förslag, dom har förlorat sin rätt att finnas, och dom ska absolut inte beträda Svensk mark.
Om det ska vara minsta ”humanitet” inblandad, så, ett riktigt kok stryl och sen gå gå gå, ta en promenad till zoomalia, gå och inte stanna förrän doften av kamelskit når näsborrarna, på med boja och gps.
Svenska myndigheter är mesiga. Landet är förlorat!
Varför finner ni Rikssvenskar er i detta? Ni lever ju under krigsliknande förhållanden pga dem ni släppt in som dödar och våldtar! Det enda som de (kanske) respekterar är det som IS praktiserar. – Så Varför inför ni inte ståndrätt.?
/ Undrar en Finlandssvensk född i H:fors 30 jan. 1944 som var mycket nära döden under terrorbombningarna i feb. 1944.
Tänk dig in i situationen att du själv skulle genomföra i praktiken det du anmodar oss förtryckta rikssvenskar att göra!
Har du något realistiskt förslag på hur vi ska gå tillväga?
Det gäller i allt högre grad era liv anser jag. Har lösning, men skriver jag den här så blir jag troligen uppsökt och bestraffad som en samhällsrisk?! Att försvara era liv är ju olagligt för er Rikssvenskar numera? Inte ens polisen – som jag håller på – tillåts göra det som krävs, ja inte ens säga sitt hjärtas åsikt!
Som vanligt en inkvoterad kvinnlig åklagare.
Ynkedom att åklagaren inte yrkade på livstidsutvisning! Självklart ska hen utvisas, helst före straffets verkställande, ska inte kosta det svenska skattekollektivet mer pengar!
Vid alla typer av brott, om det så bara är ett snatteri till ett värde av en endaste enkrona så har asylturisterna förverkat sin rätt att vistas i Sverige!
Stefan Löfven lämna in din avskedsansökan och utlys nyval!
Dessa ”juveler” måste vi ju behålla i landet. Det enda positiva man kan säga om Somalier är att dom i alla fall har högre IQ än de flesta journalister.
I alla fall jag, som valde att flytta tillbaka till Somalia, och som anser att andra somalier bör följa mitt exempel.
Du kan väl bjuda hem dem och inspirera dem?
Fasansfullt. Mitt på dagen. En kvinna på cykeltur.
Överfölls bakifrån. Ingen möjlighet att värja sig.
Rättssystemet är ett skämt. Dödsstraff är för lindrigt.
Håller helt med dig M.A. Dödsstraff är inget straff eftersom vi alla, goda såväl som onda måste dö! Men med lemlästning av genitalier, fötter och händer blir det tvärstopp varefter utvisningen till hemlandet kan verkställas.
Det är svårt att låta bli att säga att de förstör vårt land. Så jag säger det.