Vart har dom varit alla dessa ”fantastiska” människor ??

Dagligen så översköljs vi i tidningar och tv med reportage om alla de fantastiska insatser som olika frivilliga gör för de nyanlända. Det ordnas aktiviteter, insamlingar, öppnas härbärgen och kyrkor, ja det finns ingen ände på uppfinningsrikedomen när det gäller att ordna det så bra som möjligt för alla som söker sin utkomst i våra välfärdssystem. Har man sedan riktig tur så kan man få komma med i radio eller TV för att visa hela världen hur duktig och PK man är.

Och som grädden på moset så indoktrineras vi dagligen av vår opålitliga statstelevision som med olika snyftreportage försöker att öka generositeten i landet ännu mer för våra nyanlända. Allt detta ståhej har fått Lusharpan att fundera en smula.

Var fanns alla dessa människor när de nödlidande här i landet enbart bestod av etniska svenskar ??  Var fanns allt ståhej, insamlingar, härbärgen, öppna kyrkor mm när det bara var hemlösa svenskar det handlade om ??  Var fanns vår opålitliga statstelevision ?? På sin höjd kunde man en gång om året få se ett reportage om Stockholms Stadsmission, men mer än så var det inte.

Olika politiskt korrekta människor, det må var politiker eller privatpersoner eller journalister, brukar med jämna mellanrum beskylla SD för att göra skillnad på olika människor och ställa olika grupper mot varandra. Lusharpans uppfattning är att det är precis vad de här människorna gör.

Så länge det handlade om etniska svenskar i nöd så såg man inte skymten av dem. Nu när det är PK att hjälpa nyanlända så finns det ingen hejd på generositeten. Man nästan snubblar över varandra i sin iver att hjälpa till. Det går tom så långt att de som enbart hjälper svenskar beskylls för rasism.

Det känns som det är dags för lite moteld. Ställ gärna frågan nästa gång ni ser någon nyttig PK-idiot om de har glömt bort att det finns nödlidande svenskar också. Säg gärna att ni upplever det som rasism att man bara hjälper nyanlända och inte svenskar. Det skulle vara intressant att vara en liten fluga på väggen och lyssna till svaret.

 

Och för övrigt anser jag att svensk invandringspolitik i grunden behöver förändras och antalet arbetskrafts- och anhöriginvandrare kraftigt reduceras.

7 thoughts on “Vart har dom varit alla dessa ”fantastiska” människor ??

  1. Det går inte att ta dem på de premisserna. Dom kommer att hala och säga att ”vi diskriminerar inte på basis av etnictet”. Och det stämmer antagligen. Dock är det intressant att spekulera i hur det kan komma sig att man har 400.000 aktivt bostadssökande i Stockholm som det saknats resurser till då man bygger modulhus för 500 personer i slaktis(10-15 års väntetid i vanlig kö) åt nysvenska vänner under loppet av drygt ett år. Och här disrimineras svenskar helt uppenbart. Allmänna medel är tydligen mest allmänna om du inte ingår i skattebasen.

  2. generositeten är påkallad uppifrån, i stil med kollekthåven
    vid gudstjänster…ingen större skillnad på kyrkobesökare och
    många i de politiska vänsterfalangerna…givandet från dessa
    grupper skänker individen tro, hopp och kärlek till nödställda
    …inte alla, men för de flesta bidragstagare är dessa allmosor
    en bojsten…de finner aldrig ngn anledning ”göra rätt för sig”,
    då det bara är att sträcka ut handen, så blir de matade

  3. Har också förundrats mycket över detta. Det är som om att vi svenska medmänniskor inte betyder någonting, ett förakt mot det egna folket.
    Underligt.
    Fast, när blev vi Ett folk och En nation? Inte under Världskrig I, inte under VK II, heller.
    Och, skulle vi någonsin ha stått upp som En nation och Ett enat folk?
    Mest av vikt: Vad finns det att förakta i Sverige och i det svenska folket, sinsemellan? Va?

    Det här blir jag jävlar i mig inte klok på.

  4. Posörer. Blott posörer de är. Ta bort media och publik och det skulle vara lika tomt som det är kyrkor i Saudi.

  5. Fö h…e Lusharpan, vart-felet får inte förekomma på nationella sidor.
    ”Var har dom varit ?” Svar:där
    ”Vart har dom varit?” Svar:därt

  6. Flockdjurs beteende,ingen vågar gå mot strömmen och fundera som individ.Typiskt om man Hållt på med lagsporter,där man måste tänka på alla andra än sig själv.

  7. Nödlidande svenskar är ju inget man vinner PK poäng på. Hörde just vår pinsamme svetsare angrep SD med 7 år gammal skåpmat skulle man svara på alla Sosseskandaler finge man nog hålla på framåt midnatt.

Kommentera