INVANDRING. minns ni Anders Lago, sossen som skapade sagornas Södertälje, och som tack fick ett avlönat slapparjobb som förbundsordförande i HSB. Nu har Anders vaknat igenoch gett sig in i invandringsdebatten med en verklighetsfrånvarande debattartikel i Expressen.
Artikeln känns som en reklamannons för HSB. Lago berättar stolt att HSB räknar med att ta emot hela 250 stycken nysvenska praktikanter, naturligtvis under förutsättning att staten står för utbildningen och lönen.
HSB har 4 000 anställda, 250 nysvenska praktikanter som ska ta över vaktmästarna/fastighetsskötarnas arbetsuppgifter, vilket innebär att svenskar med låg utbildning hamnar ännu längre från arbetsmarknaden och HSB får 80 procent av deras löner betalda av staten. Det är äkta idealism av den högavlönade socialdemokraten.
Lagos andra lösning på problemet med integration är att det finns en massa pensionsräddare som har erfarenhet att bygga hus, och SVT som sagt att de flesta är akademiker???!!!
Lagos påpekar även att vi är för gamla och för få för att klara oss i framtiden om vi inte har massinvandring.
HSB satsar även, enligt Lago att bidra med bostäder, dock förklarar inte herr Lagos hur nysvenskarna ska ha råd att köpa en lägenhet från HSB, eller ska HSB bygga hyreslägenheter med så låg hyra att nysvenskarna har råd att bo där?
Hela artikeln känns som en reklampelare för HSB.
”Även hushållens möjlighet att efterfråga bostäder måste öka genom att förbättra stödet till enskilda hushåll, exempelvis höjt bostadsbidrag och stöd till bosparande. Murarna för de som står utanför bostadsmarknaden måste rivas. Och vi vill slippa se nya madrasshögar i förorternas lägenhetsfönster. Alla kan göra mer.”
-Pettersson hittade lösningen i texten, BIDRAG, däremot ingen förklaring om var bidragen kommer ifrån…
Att bygga bostäder till horder av arbetslösa muslimer/araber fungerar inte, det borde rövslikaren Lago inse, men slickar man sosse-röv så gör man! Dessa efterfrågas INTE på arbetsmarknaden, att köpa jobb som vaktmästare åt dem är samhällsekonomiskt vansinne, de duger inte till de jobben heller, de kräver yrkesutbildning och erfarenhet, att laga avlopp och tvättmaskiner, täta läckor på kökskranar m.m. kräver sin man eller kvinna. ”Pensionsräddarna” är en katastrof och kommer aldrig bidra med annat än problem, deras kultur präglas av mord, kaos, krig, jävelskap och det är vad de för med sig till Sverige!
En HSB lägenhet i ett attraktivt läge kostar miljoner, hur ska de kunna komma över det utan jobb och hur ska de kunna betala en hyra ?
MED RÖVHÅL SOM LAGO STÅR SVERIGE INFÖR JÄTTEPROBLEM OCH EN SAMHÄLLSKOLAPS!
Anders Lago visar hur främmande han är för fakta och verklighet, citat;
Migration och invandring är rätt hanterat en tillväxtfaktor. Vi är ett litet land med en åldrande befolkning som är i behov av invandring. Förutsättningarna finns: medelåldern i Sverige är 45 år, bland nyanlända är siffran 25. Samtidigt har vi ett dyrt och ineffektivt system för mottagande, där vägen till egen försörjning tar 7-10 år slut citat,
Enligt Wiki är medellivslängden 2012 för män 78,86 för kvinnor 83,63.
Jag kan inte se något samband mellan artikel och fakta såvida inte han AL tänker att den åldrande befolkningen ska försvinna och alla asylanter ska klassas som ensamkommande barn d v s utan pass och då börjar åldersbestämningen vid Noll år vid PUT. Det första genom genocid det andra genialt. Båda tillvägagångsätten skapar jobb och undanträngningseffekten bland etniska svenskar blir då marginell.
Citat; Det finns ett fåtal exempel på sociala klausuler inom offentlig sektor, men det behöver spridas även till näringslivet slut citat. Enkelt som korvspad bara att in kvotera nyanlända vilka lär ha eftertraktansvärda kunskaper och erfarenheter.
Slutligen för att komma till rätta med bostadsbristen. Bygg starka, bostadsmoduler anpassade till sjöfartens containers standard, uppställning bredvid och på varandra beviljas med tillfälligt bygglov och ”skiten” från torrdass kan förbrännas med torv enligt kamelfaces principen. Utrustas med kyl/värme pump för komfort vid såväl polar- som ökenklimat. Kan staplas på varandra och återanvändas när folket vill/tvingas återvända till sina hemländer, när fred råder (verkar osannolikt . men) En mindre variant på hjul med registringsskyltar från respektive hemland varav en försedd med utrymme för metaller och vanligt stöldgods. Namnförslag, Öken-vagnen och Romska-va,vagnen (den senare efter Eran vice statsminister)
så håll till godo du lille bostadsminister och du snälla Boverkets generaldirektör. Se nu till och få fötterna ur tofflera och visa att ni inte är så dumme så klockera stanner och blommere vesner!
Ref. debattartikel i Expressen.
Anders Lago uttalar sig som hen har förstånd till! Alltså hen har otur när han tänker och ännu mer otur när han agerar!
Anders lever i en tidsålder som ligger långt tillbaka i tiden när det gäller förvaltning, drift och underhåll av fastigheter! Det går inte att tro att individer från underutvecklade länder utan utbildning kan sköta arbeten som kräver utbildning av olika slag! (Fastighetsskötare, VVS, styr och regler, verkstad, kylmontör med fler utbildningsområden)
Individer från MENA länder passar att utföra tungt manuellt kroppsarbete!
HSB borde fundera på att entlediga Anders Lago innan hen ställt till med någon katastrof som drabbar bostadsrättsägarna med oerhörda kostnader beroende på feltänk och felhantering av material, utrustningar, medmera!
Dessa stendumma sossar !
En stor andel av pensionräddarna kommer från Afghanistan. Av en bekant från Iran har jag fått förklarat för mig hur man ser på Afghaner i Iran. De betraktas som idioter som endast duger till fysiskt grovarbete som ej kräver utbildning. i övrigt anses folk från Afghanistan vara något av ohyra.
Det är så de betraktas av sina grannländer men i Sverige anses de, av oförklarlig anledning, någon sorts frälsare av välfärdsstaten.
Något för PK-folket att beakta när det gäller nyspråket:
Att jobba som grovis på byggen gör dig inte till arkitekt.
Att skjuta raketer mot israeliska bostadsområden gör dig inte till raketforskare.
Att ha praktiserat som medicinman gör dig inte till läkare.
Att ha pungslått turister i butik på en bazaar gör dig inte till CEO.
Att ha livnärt sig på kriminell verksamhet gör dig inte till entreprenör.
Att ha gått i koran-skola gör dig inte till akademiker.
Väl skrivet! Visar på det djupa förakt pk och politiker har mot oss svenskar. Ofattbart!
Väl formulerat! Allt fångat i några få satser, perfekt!
Ytterligare en rövslickande skithög från sozzeleden som blir belönad ist. för att bli bestraffad för allt helvete han ställt till….
Han borde resa till Köln och deltaga i den kristräff som nya borgmästarinnan i dag kallat till.
Denna kvinna som tillhör de mest varmhjärtade mottagarna av dessa ”stackars flyktingbarn”,som nu råkade råna,våldtaga och sätta stationen i brand,skall tydligen söka förklara varför detta kunde ske för alla stackars drabbade… Av den c:a tusen arab/afrikanska mobben har polisen hittills gripit ett tiotal…I och för sig egalt eftersom straffen för dessa ligger på samma nivå som i Absurdistan.Länk från R-Post avslöjar liknande händelser i bl.a Hamburg:
http://www.rp-online.de/panorama/deutschland/koeln-auch-in-hamburg-an-silvester-sexuelle-uebergriffe-aid-1.5669301
En riktig hycklare…
Han tycker som alla andra kommunister, som med sina billiga lösningar fnyser hånfullt åt förnuftiga sparsamma slitande medborgare och säger ”va faan, det är väl bara till att trycka fler sedlar, så får vi ju pengar…. är du helt pantad, eller…?”
Anders Lago mannen som sänkte Södertälje är och förblir en idiot, nu vill han sänka hela Sverige.