Vice statsministern tycker Sverige ska ta emot betydligt fler än 100 000 asylsökande per år

INVANDRING. Vice statsministern och Miljöpartiets språkrör Åsa Romson siktar på att Sverige ska återgå till den gamla migrationspolitiken om ett par år. Hon tycker att landet ska kunna ta emot ”betydligt” fler än hundratusen asylsökande per år.

-Pettersson konstaterar att Romson ingenting lärt av höstens kris. Läs hela artikeln i Sydsvenskan där språkröret också kommenterar debattklimatet.

Romson betonar att hon inte har något emot att bli kritiserad eller granskad av media.

— Men att bli utpekad och uthängd så som det görs i sociala medier, det tillhör den delen man försöker skärma av. Att använda sociala medier enbart för att tala om att särskilt kvinnliga politiker är nollor, att man helt enkelt inte tycker om deras personlighet, det ger inget gott debattklimat, säger Åsa Romson.

-Pettersson vill inte kommentera Romsons uttalande men kopierar några av Sydsvenskans, som fortfarande håller ”pissrännan öppen” kommentarer så ser vi vad läsarna tycker…passa gärna på själva och kommentera sakligt och korrekt.

Nu vet vi inte hur många kommentarer som Sydsvenskan censurerat bort men med tanke på kommentarerna är det ofattbart många som röstar på extremisterna i Miljöpartiet.

Uppdatering: Flödet i “pissrännan” blev för mycket för Sydsvenskan som inte bara stängde möjligheten att kommentera utan även tog bort alla kommentarer. Ibland är det bra med skärmdumpar.

2015-12-28_1748 2015-12-28_1747 2015-12-28_1746 2015-12-28_1745_001 2015-12-28_1745 2015-12-28_1744 2015-12-28_1743_001 2015-12-28_1743 2015-12-28_1742

Här visar vice statsminister Åsa Romson hur hon tycker debattklimatet ska vara 

…och här förklarar hon tydligt vilka hon anser är svenskar 

…om ekonomi 

…om tyska bögar 

Det får räcka, det finns mycket mer så Åsa Romson har absolut inte fått för mycket kritik.

22 thoughts on “Vice statsministern tycker Sverige ska ta emot betydligt fler än 100 000 asylsökande per år

  1. Får vara glad att MP hen avslöjar framtida planer så att väljarna kan göra andra val både år 2018 och 2022! Val som gynnar Sverige, svensk välfärd och svenska folket!

    Dessutom finns inget behov av varken MP eller tokvänstern i svensk politik!

  2. Intressant att ta del av vice statsministerns uppfattning. Saknar i hennes uttalade en konsekvensanalys av vad som blir resultatet av den av henne önskade invandringsnivån. Kommer inte utvandringsländerna att behöva, i framtiden, de människor som utvandrar? Barnafödandet kanske går ner där också om det blir ordning på deras ekonomi och välfärd eller skall de vara kvar på ett massproducerande stadium av barn. Har hon aldrig hört talas om den demografiska transitionen? Producera en massa barn, Europa behöver dem för sin ekonomiska utveckling. Barnen, ungdomarna migrerar dit, eventuellt med medflyttare, utbildning och social omvårdnad får de i Europa. Sedan kan de återvända med hög utbildning och hemlandet behöver inte betala för utbildningen då utbildningen har stärkt f ekonomin i Europa.
    Klarar vårt land en invandring på Åsa Romsons nivå? Vår infrastruktur är den anpassad för 100 – 200 000 tusen invandrare årligen? Redan nu saknas det till de etniska svenskarna bostäder, brist på lärare och sjukvårdspersonal. Med ett pennstreck av regeringen kan många som idag inte är behöriga göras behöriga. Har prövats förr. Arbetslöshetsfrågan har inte regeringen, löst även om Ylva Johansson säger sig fixa det. Med ytterligare några 100 000 till i vårt samhälle lär den inte sjunka utan snarare öka. Har migranterna rätt utbildning Ylva? Eller blir de med ett pennstreck behöriga?
    Analys önskas av Åsa Romsons önskeinvandring.

  3. Romsonskan har varken förstånd eller moral och etik. Jag ställer mig frågan hur hon lyckades få ut en doktorsexamen. Vad krävdes för det? Hur många burkar förbjuden färg eller en tankbil grön diesel?

    • Pluggar själv just nu, det känns som om att det handlar om att anpassa sig till den rådande synen på den institution man befinner sig och kunna rapa upp den, då blir man godkänd. Det krävs bara hyfsat gott minne och en benägenhet för floskler och anpassning. Det tror jag hon klarar av bra, hon är ju som en papegoja och bara pratar på och radar upp samma gamla svador som alltid! Hon umgås ju bara i dessa knäppa kretsar av likasinnade.

      Det sägs att man ska vara kritiskt tänkande, men det får man inte på universitetet och uppenbarligen heller inte inom politiken.

  4. O T
    Sverige är i mångt och mycket som en riktigt dålig cirkus. Just nu på NDR så är det cirkus av hög kvalitet från Monte Carlo !

  5. Den där kvinnan, som beklagligtvis är våran vice statschef, saknar sannerligen verklighetsförankring och är en utopist i allra högsta grad.

    Bort med sådana sjuka utopister, vars politik förpestar och förstör Sverige.

    • Hon är inte vice bara på papperet inte i verkligheten fast den som är vice är ju inte mycket bättre.

  6. Nej ! Utvisa denna grovt kriminella Landsförrädare till ett säkert läger i Afrika precis som israel gör = tillsammans med sju klövern och deras gäst parasiter. Ceausesco och hans fru kom för lindrigt undan som Landsförrädare låt inte sju klövern grovt kriminella Landsförrädare komma undan så lätt. Lås in dem i ett Afrikanskt läger med 400.000 volts elstängsel omkring samt ge dem en liter vatten och ytterst lite att äta så de svälter ihjäl precis på samma sätt som de låter Svenska pensionärer och många andra göra ! Eller vill ni att de ger bort välfärden i Sverige ? Detta har sju klövern redan gjort = Stoppa dem nu omgående !

  7. Å andra sidan har inte Åsa Romson särskilt stor möjlighet att påverka. S har aldrig ställt sig bakom idén om öppna gränser, och kommer aldrig göra det, så tagga ned är ni vänliga!

    • Nu blir det lite moment 22.

      Nuvarande S-regering med MP, hade en migrationspolitik med ”öppna gränser” tills nyligen.

    • Spex22 lever i en egen värld, har ingen koll på någonting, ingen omvärldsbevakning bara ett fruktansvärt surrande om ingenting!

  8. Människan är bevisligen ur gängorna, nej hela partiet har förlorat all kontakt med verkligheten

  9. ”Ingen hamn klar ännu”…… bredvid Åsas”miljö-båt” möjligtvis…???

    Av tio inlämnade anbud i Migrationsverkets upphandling av asylboende på vatten gick endast leverantören Accumul8or Invest AB vidare i fortsatt process.

    Myndigheten har tecknat ett ramavtal med leverantören.

    Nästa steg är att avropar Accumul8or Invest AB så att asylboendet med sina närmare 1260 platser kan öppna under första kvartalet 2016.

    Migrationsverket kan inte lämna ut namnet på aktuellt fartyg eftersom leverantören begärt affärsekretess.

    http://www.migrationsverket.se/Om-Migrationsverket/Nyhetsarkiv/Nyhetsarkiv-2015/2015-12-23-Underrattelse-om-beslut-for-asylboende-pa-vatten-tillganglig.html

  10. Åsa Romson, Mental Patienternas språkrör….När en sådan person ingår i en regering har det sunda förnuftet försvunnit ut med köksavfallet. Det är en tragedi för Sverige att landet leds av politiker som Stefan Löven & Åsa Romson, de värnar araber och muslimer och skiter i Sveriges befolkning och Sverige…! Mitt fosterland är INTE mitt och mina bröders och systrars enligt dessa två idioter….!
    Folk är trötta på de här IDIOTERNA det vet jag och SD är ett halmstrå som kanske kan vara en del av räddningen för SVERIGE men hoppas inte för mycket, vi måste alla tänka till om vi kan göra något för att stoppa islamiseringen och massinvandringen.
    Det minsta vi kan göra är att stödja Petterssosblogg och Avpixlat med några kronor…-kanske en viktig början att vi får adekvat samhällinformation som även speglar de negativa sidorna med massinvandringen….!
    Något är allvarligt fel, sådana här dårar måste bort, 87:an måste vakna upp och inse allvaret!

Kommentera