Jag kanske inbillar mig, men var gårdagens kväll med vårt licensfinansierade public service-företag en upplevelse som blivit allt vanligare?
Nu syftar jag inte främst på de starkt vänsterdominerade expertpanelerna, den propagandistiska opinionsbildningen i flyktingfrågor eller ens SVT:s allra rödaste programpunkt, Kulturnyheterna.
Nej, jag syftar på SVT i allmänhet och igår symboliserad av Aktuellt 21:00.
Först fick vi se stackars, stackars Sara, den muslimska tjejen som började bära slöja för några år sedan och som sedan dess känner sig diskriminerad, illa behandlad och som nu ständigt möts av rasistiska tillmälen.

I samma inslag ges den från Sydkorea adopterade våldsromantikern, kommunisten och rasisten Tomas Hübinette chansen att i TV propagera för sin forskning i rasbiologi och den kartläggning av raser som Botkyrka kommun ämnar införa.

Minns ni?
![]()
Därefter ser vi den ständigt kränkta afrosvensken Kitimbwa Sabuni (jodå, han är bror till Nyamko) som ser rasism i allt som går hans gelikar emot, beklaga sig över det rasistiska samhälle han lever i när han i en debatt med Alice Teodorescu försvarar den kartläggning av raser, etniciteter, hudfärger och annat som Botkyrka kommun ser som nödvändig.

Som om detta inte vore nog, får vi se två små muslimska flickor som dagen till ära påtvingats sina allra finaste slöjor kommentera årets julkalender som inte verkar vara till belåtenhet. Givetvis är de små flickorna placerade intill en julpyntad gran, något som de förmodligen inte finner särskilt behagligt…eller rättare sagt, något de föräldrar som tvingat på flickorna sina kläder inte finner särskilt behagligt.

Utöver detta var det reportage om tiggande romer, muslimska terrororganisationer i Afrika och Mellanöstern och så skottdramat i USA där två muslimer sköt ihjäl ett antal oskyldiga människor. En vanlig kväll med nyhetsprogrammet Aktuellt.
Nu inväntar vi julafton där muslimen Gina Dirawi bjudit in sig själv som julvärd för att lotsa oss in i den kristna högtid som kanske uppskattas mest av dem alla.
Betalar du fortfarande din licens?
Jag har aldrig betalat för Tv licensen under mina 63 år HIPP HURRA
Ja, det har blivit mycket musliminvandrar-TV i SVT. Jag antar att det är nån föreställning om att om man bara ständigt matar på med mer eller mindre kränkta muslimer så kommer ”förståelsen” för kränkta muslimer att öka och vips så minskar den påstådda ”rasismen” mot muslimer som styr.
Reblogga detta på johan herrgård och kommenterade:
Dags att konvertera eller i alla fall bli lite muslim-light som Mona Sahlin..
Nej. Slutade med det för flera år sedan. Hade jag kunnat sluta en gång till hade jag gjort det.
År 1993 betalade vi tv-licens för sista gången. Betala för vad, förresten? Att se väldiga biomassor tillåtas inta vårt endaste land, manipulerad fakta utkablad av en statlig propagandamaskin? Va!? Är det något att se, det?
Resten är en hoper serier från Usa, visandes uppruttna lik på obduktionsbordet och alla kvinnor ser exakt lika ut.
VM och OS går på trean, fyran och femman, några skitkanaler där man eventuellt kan se lite sportutövning mellan reklamen.
Nu är det helt urballat med en hoper kolsäckar i rutan i parti och minut, det är en jävla tur att man, när man tröttnar, kan dra ur elkabeln ur jacket(de fåtal gånger man sätter i den)
Kanske kan bli en effektiv tortyrmetod, se achmeds likn. på svt några dagar i sträck samt lyssna på alla drivor av dumheter och osanningar samt se svenska politiker var sekund.
Utan invandrarna skulle nyhets redaktionens få lägga ner, 8 av 10 nyheter är invandrar relaterade nyheter!
Och skulle man ta med allt som censureras skulle man hamna nära 100%.
Vilka tittar på TV menar du?
TV och radio finansieras av skattemedel.
Att det inte är invandrarna som tittar på SVT det vet vi ju redan.
Men att TV och radio finansieras av skattemedel det visste vi inte.
Sveriges Television och statsradion är statligt.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Sveriges_Television
https://sv.wikipedia.org/wiki/Sveriges_Radio
Apropå journalistik och vad dessa ”journalister ” har i medellön på respektive media. Samt högsta och lägsta lön med löneskillnad i spann
Kolla denna länk med mycket intressant info, tänker samtidigt på våra fattigpensionärer, som journalistiken inte har så mycket att rapportera om.
http://www.journalisten.se/sites/journalisten.se/files/attachments/de_tjanar_mest_i_journalistsverige.pdf
Hej, Jag undrar om det är skadliga programvaror i ”ocensurerat”? klickade på länken om varför vi inte pratar om islam. Det kom upp en ny sida med varningstext om att det kunde vara skadlig programvara.
Nja har testat samma rubrik ett par gånger,och finner inget skadligt eller avikande !
Kanske din PC är LO-ansluten och registrerar när du kommer in på s.k. ”okorrekta” sidor ? Eller som rubriken anger ocensurerade.
Tomas Hübinette borde ha fått stanna på barnhemmet där i Korea.
Nåja, jag måste till SVTs försvar säga att härom dagen så såg jag ett intressant program på Kunskaps Kanalen ”att starta ett krig”. Handlade om det som föregick Irak kriget. Hur Bush, Blair och Rasmussen förde allt och alla bakom ljuset.
Jag betalar min licens men jag tittar ytterst sällan,det är en principsak att inte ge upp för jag tror att Åkesson kommer att ordna så att jag och många med mig kan få ta del av Sveriges Television och Sveriges statsradio igen med nya som ansvarar för utbudet.
Jag var så djävla korkad att jag trodde 2010 när vi fick en borgerlig regering att TV avgiften skulle avskaffas. Men fan va snopen jag blev när tant Adelsson beslutade att avgiften skulle vara kvar.
Vad hade du väntat dig – man ska aldrig lita på en moderat.
Nu kör SR stenhårt med sina vintervärdar. Alla utom Alice är helt inriktade på att få bort alla orättvisor och klimat. Lanseras till och med som nyhet i Nyheterna. Valda av folket? Pyttsan.
Verkar vara den nya indoktrineringskanalen.
De digitala kloakerna är fyllda till bredden med sådan här smörja.
Fanns ett avsnitt där de inbjudna fick introducera varandra. Sällan har ryggkliandet varit tydligare. Fick rysningar.
Innan jag slutade se på TV var det så som artikeln beskriver.
Ni som tittar på SVT måste gå på lugnande eller supa eller ha nerver av stål. Jag har inte tittat på skiten sen 2001. Betala för att se människor förhärligas eller som man ska tycka synd om, och som jag inte har något gemensamt med, nej tack.
Den enda sunda fobin, islamofobin.
Och ikväll så har babben Soran Ismail sitt propagandaprogram och debatt är väl de vanliga propagandisterna. Nej sen i våras betalar jag inte längre denna propaganda.
Inte ett öre till maffian på SVt
Jag har fått stora illröda eksemblaffor av muslimTV och hjärntvätten ni beskriver ovan.Jag hittar istället en kanal med Morden i Midsommer som jag redan sett tjugo gånger, men det känns som världens högsta vinst i jämförelse. Och andningen kan återgå till det normala.