Polisen har inte tid att skydda svenska folket, de är upptagna med asylsökande enligt polisen

INVANDRING. Polisen hänvisar nu helt öppen brottsutsatta svenskar att vända sig till medborgargarden i stället för till polisen. Detta med förklaringen att ”alla resurser är utlånade till asylmotagandet.”

Det är Ivar Arpi som rapporter om detta i SvD. Medborgargarden behövs främst på platser där den lagliga, statliga rättvisan är korrupt och obefintlig.

Brottsutsatta Alexandra säger enligt SvD: – Jag blev helt chockad, berättar Alexandra. Men hon gjorde som polisen rekommenderat. – Men jag känner mig rädd för allra första gången för att bo här. Är jag och staten överens om att kontraktet mellan oss nu omförhandlas?

I artikeln framkommer även att det nu inte ens fungerar att anlita vaktbolag för att skydda sin egendom mot brottsligheten, eftersom dessa i sin tur larmar polisen när ett brott väl upptäcks, och polisen numera inte har möjlighet att komma i de flesta fall.

Därmed återstår självständiga medborgargarden där skydd och rättvisa skipas lokalt.

– Pettersson säger att Sverige är illa och statsministern säger att Sverigedemokraterna är problemet…

10 thoughts on “Polisen har inte tid att skydda svenska folket, de är upptagna med asylsökande enligt polisen

  1. BRA!
    Då är det bara att börja organisera egna trupper – och vi behöver inte längre hålla det hemligt.
    => Tips till SÄPO när ni i alla fall läser det här.
    Men ni har väl fullt göra med att hjälpa muslimerna att organisera sig.
    Snart kommer ju hela släkten till de ensamkommande ISIS-krigarna.
    Då får ni nyanställa för att hinna med att organisera dem.

    Jag är rädd!

  2. ”Därmed återstår självständiga medborgargarden där skydd och rättvisa skipas lokalt.”

    Hahaha, jag ligger redan långt före.

    Var inne i stan redan i våras och köpte spade och skyffel så att jag kan följa det gamla, hederliga ordspråket:

    ”Tag din egen spade och gräv”

  3. HALLO svenska vänner: Hvem har röstat för moslemsk (stavningen är inte fel!)invasionen? Varför får SD inte flera röstar ? Det är det demokratiska medlet, som ni kan skaba ett Sverige för svenskarna ?

  4. Aldrig förr har så få raserat tryggheten för så många på så kort tid. Det känns som en invasion; börjar förstå hur danskarna kände sig den 9 april 1940. Men inte ens några flygblad har invasionsstyrkan brytt sig om att släppa ned; vi bara ser dem på stationer, på gatorna i varje liten ort i Sverige och vi läser om dem hur de förkastar det vi skänker dem.

  5. Jaha, då vet vi det då. Det är bättre med klara besked än att föras bakom ljuset av lögner.

    Jag förmodar att vi får del av polisens våldsmonopol då dessa abdikerat i sin gärning.

  6. Låt oss då bilda medborgargarden. Jag har flera bekanta som är jägare, hemvärnsmän och mc-killar. De skulle nog uppskatta lite spänning i tillvaron

  7. Eftersom brottslingar numera är beväpnade med skjutvapen! Kommer ”medborgargardena” att tillåtas beväpna sig med skjutvapen? För annars är de ju tandlösa.

    • Ta kontakt med seriösa jägare som har förstått sanningen om holohoax, 911 mm så har du början på ett sunt medborgargarde.

Kommentera