Ryska kärnvapenubåtar stridsövar i Arktis

FÖRSVAR. Tre ryska strategiska ubåtar ska genomföra stridsövningar i Arktis under hösten. Det rapporterar nyhetstjänsten Barents observer. De tre ubåtarna, av Borej-klass, hör till Rysslands modernaste ubåtar och är var och en beväpnade med 16 kärnvapenmissiler.

De strategiska, kärnvapenbestyckade, ubåtarna är en av Rysslands viktigaste resurser för att bli en global aktör. Den planerade övningen är en tydlig signal att Ryssland är på väg mot nytt inflytande.

De tre ubåtarna ”Yury Dolgoruky”, ”Aleksander Nevskij” och ”Vladimir Monomakh”, av Borej-klassen, kommer att genomföra stridsträning i arktiska farvatten under 2015, enligt Vladimir Korolyov, amiral och chef för ryska norra marinen.

Uttalandet refereras av nyhetstjänsten Barents Observer som hänvisar till ryska Tass.

5 thoughts on “Ryska kärnvapenubåtar stridsövar i Arktis

  1. Den lille mannen Putin har stormaktsambitioner, hellre en
    jättestor krigsmakt än bröd till folket. Var tid har sin dåre!

  2. Det är bra att Putin håller sin krigsmakt väl förberedd. Detta borde Sverige också göra om vi hade haft någon krigsmakt.

  3. Hur många muslimska IS-krigare övar och befinner sig i vårt land?

    Svenskar har anledning att vara mer orolig över den muslimska pesten som sprider sig än ryska kärnvapenubåtar.

    Jag gör det åtminstone!

    • Ja, Sverige har ingenting att oroa sig för, vare sig det gäller Ryssland eller USA – förrän kriget sätter igång. Därför är massinvandringspolitiken mer akut och reelt hot mot sveriges stabilitet.

Kommentera