B-52:a i svenskt luftrum

FÖRSVAR. Två B-52:or fällde i lördags sjöminor utanför Skåne som en del i den Natoledda militärövningen Baltops. Jättebombplanen är en amerikansk trotjänare som använts sedan 1955.  Ett syfte med den Natoledda övningen (5–20 juni) är enligt Försvarsmakten att skicka ”en säkerhetspolitisk signal” till omvärlden om att Sverige ökar sin operativa militära förmåga. Det är första gången B-52:or övar i svenskt luftrum. 

Även försvarets uttalade syfte att skicka en signal är ett nytt säkerhetspolitiskt inslag. ”Signalen är menad att uppfattas som att Sverige inte ger efter för den form av skrämseldiplomati som en del av det ryska agerandet kan tolkas som, till exempel kränkningarna av vårt luftrum för att skrämmas”, säger Jacob Westberg, lektor i säkerhetspolitik och strategi vid Försvarshögskolan. Totalt deltar 4 500 personer, ett 50-tal fartyg, en ubåt, stridsflygplan och helikoptrar från 17 olika nationer i den årliga övningen Baltops. Sverige deltar för 24:e gången, nu med cirka 300 personer. B-52:orna flög direkt från USA för övningen och vände sedan åter utan mellanlandning.

Fyra Jas Gripen-plan eskorterar en amerikansk B-52:a utanför Ravlunda. Foto: Försvarsmakten
Fyra Jas Gripen-plan eskorterar en amerikansk B-52:a utanför Ravlunda. Foto: Försvarsmakten

SvD

 

16 thoughts on “B-52:a i svenskt luftrum

  1. Om inte annat så har vi i alla fall retat upp den svenska träskvänster och det värmer.

  2. Det är klart att om prioriteringen är att till varje pris klämma in en neger till då måste man ju ringa USA för att försvara sig.

    Då flyttas kriget till våra gator och då är det bara att beställa en packe överfallslarm till tjejerna.

  3. Skicka ”en säkerhetspolitisk signal” !! Vari består denna ”signal” ?
    Att man som tack till Absurdistan för all spionageverksamhet mot Ryssland,sedan 50-talet från USA`s sida,skickar två bombplan T/R till Hanöbukten ?Att sedan hela Sveriges försvarsmakt om 300 man deltager,är väl inget direkt bevis på ”vår” styrka !!!
    Nu tillhör jag ju inte den sida som består av Hökar,utan vill i detta fall företräda den uttalade n e u t r a l i t e t, som säges gälla för landet sedan 1945….

      • Jo Pettersson,jag underskattade avsiktligt vår svenska beredskap…Vet ända sedan min födsel,att denna är god.
        Min gamle avlidne fader,berättade hur hans Artilleri (A3) varje natt omgrupperades runt i Skåne,för att imponera på Adolf !
        Sen känner jag också till att Gotland 2015,har förstärkt sitt försvar med en hel rote Jas som komplement till den äldre DC 3:an….Dessutom lär man också ha skeppat över några skrotfärdiga stridsvagnar till Ö`n….
        Men det sista avslöjar jag inte för de event. ryska spioner,som läser din blogg !

  4. På den punkten fungerar tydligen inte Lövens kommunistpolitik. Han är väl tvungen nu när han sugit ur försvarsmaktens alla pengar.
    Hur blev det med pensions utsugningen? Alla ska vara med, alla har ett ansvar… Utom våra lagbrytande politiker.

Kommentera