2015-05-09 09:24, Misshandel, grov, Eskilstuna
Skottskadad
150509 kl 21.35 Eskilstuna, inkommer samtal om ev. skottlossning i Skiftingeområdet. I området, utomhus anträffas en man 27 år, känd av polisen, skottskadad i foten. Anmälaren hade även hört en bil kört från platsen i hög hastighet. Brottsplatsundersökning gjord. Mannen förd till sjukhus för vård. Mannen är fåordig om händelsen. Fortsatta förhör under dagen. Ingen misstänkt i nuläget. Det finns inga fler uppgifter i ärendet.
Jasså Skiftinge?! Gissade på Årby eller Lagersberg. Men Skiftinge är ett gammalt klassiskt stökarområde med problem alltsedan det byggdes. Inte i villaområdena, dock.
Det som upprörde folk 2003, gör det inte i dag. Faktiskt så står ordet “zigenarkung” i artikeln, då gick det bra att benämna en “spade en “spade”.
http://www.svd.se/nyheter/utrikes/12-arings-brollop-uppror-europa_111797.svd
Vet inte vilka av “nyberikarna” som är uppe så tidigt i ottan ? Bil i hög hastighet från platsen tyder dock på araber…eller knarkhandlande albaner !
Är han också “dövstum” ? 🙂
Kan det handla om en delvis dövstum zigenare???
Samma tanke…