Pegida demonstrationen i Malmö

Från Pegida, Sverige har vi fått denna berättelse om måndagens demonstration i Malmö, vilket var den första Pegidademonstrationen i Sverige-

Pegida Sverige Malmö måndag den 9 februari.

Under ljudet av ringande kyrkklockor från S:t Petri kyrka anlände några av talarna och jag anlände till Stortorget 17.45 på måndagen.

Polisen hade spärrat av i stort sett hela Stortorget. VI kände oss trygga hela tiden. Hästar, hundar, kravallstaket, helikopter med mera.

2015-02-11_1527

Jag, Henrik, startade som första talare klockan 18.37. Det jag först bad om var en tyst minut för offren på Charlie Hebdo i Paris. Något som motdemonstranterna inte hade respekt för.

Därefter pratade jag kort innan nästa talare tog vid. Nästa talare efter det var Vivianne. Under den tiden hon talade hade jag en kort diskussion med polisen. Vi bestämde att vi fått fram vårt budskap och att vi strax skulle lämna platsen.

Jag tog över megafonen för att tacka alla för kvällen. Då kom Dan Park fram till mig och sa att han också ville framföra det han hade planerat säga. Självklart fick han göra det. Han avslutade alltså vår manifestation.

Det var inget tal om att vi var tvungna att evakueras. Det var vi i samråd med polisen som ansåg att vår manifestation hade genomförts lyckat.

Det var cirka 75 personer i dom sektioner som polisen delat in torget i. Det var dessutom enligt min uppskattning cirka 75 personer utanför sektionerna som inte kom in. De fredliga demokratiska motdemonstranterna som tydligen inte gillar yttrandefrihet och åsiktsfrihet bildade en mur mot sektionerna så att folk inte skulle kunna eller våga komma in.

Vi var alltså uppåt 150 personer på plats i måndags. Men vi var många fler än så. Alla sms, mail, telefonsamtal, facebook-kommentarer från hela Sverige visar på att vi egentligen var tusentals personer. Det var människor som inte kunde komma av ekonomiska skäl, praktiska skäl, eller av rädsla.

Motdemonstranterna skulle jag uppskatta till mellan 1000-1500. Men jag har inga bekräftade siffror. Självklart hade dom inte något demonstrationstillstånd.

Ingrid Carlqvist har skrivit en artikel på Dispatch Internationel om att Pegidas första sammankomst i Malmö var ett misslyckande. Att hon vet hur det såg ut på Stortorget i Malmö är ett mysterium då hon inte ens fanns på plats. Hon var välkommen att komma som talare. Jag bjöd in henne via facebook-chat någon vecka innan vi genomförde manifestationen men fick som svar ”Jag vill inte dö”.

VI kommer sprida oss i Sverige. Vi finns redan i Uddevalla, Partille, Östergötland, Halmstad och Stockholm. Även Pegida Finland har startats.

Datum och plats är redan bokat för nästa Pegida i Sverige. Ort, datum och tid kommer när tillståndet är klart från polisen.

Vill tillägga att denna första Pegida manifestation i Sverige inte blev någon marsch då polisen ville kunna trygga säkerheten, därför befann vi oss på en plats stillastående. Vi valde att avstå från tung utrustning som ljudanläggningar, syftet med manifestationen var att få fram vårt budskap och sen avlägsna oss. Därför använde vi oss enbart av 4 megafoner.

Vi på Pegida Sverige är nöjda med vår första manifestation i Sverige.

Med vänlig hälsning

Henrik Rönnquist
Pegida Sverige

Radio Länsman

13 thoughts on “Pegida demonstrationen i Malmö

    • Ikväll var ämnet den Islamisering som sker över hela Europa,p.g.a. förrädande politiker.Naturligtvis var tyngdpunkten riktad mot tyska ”Tvåpartiet”,under Merkels ledning.
      Intressant talare var f.d. CDU-företrädaren Stadtkewitz.Han förklarade under sitt tal de minskande medlemstalen i de större partierna.Bl.a har sossarna tappat 14.000 medlemmar senaste året.
      Uppskattningsvis hade Pegida lockat åtminstone 5.000 vid kvällens sammankomst.Glädjande var att se så många yngre i det långa tåget. 😉

  1. Är ju dock en lögn om Dan Park och antalet motdemonstranter. Motdemonstranterna var 4000 enligt polisen och Dan Park var i Ungern på en Blood & Honour fest och befann sig inte ens i Skåneland.

  2. Som någon tidigare skrivit i en kommentar,är detta den sanna bilden av dagens nedgångna Sverige.
    Fler kommunister,arabiska lyckosökare,och en massa vänsterdrägg…än människor som vill bevara landet ! Skulle själv åkt till Malmö,om inte vinterns första förkylning drabbade mig redan på fredagkvällen.Nu slipar jag i varje fall formen,och återkommer vid nästa PEGIDA-samling…i Västsverige.

  3. Bra uttryckt Henrik! Det här är bara ett frö som planterats än så länge. Men det kommer att gro och växa sig kraftigare, ingen kan hindra dess fortsatta utveckling.

    • Citat ”halshuggningsmaffian” är ett grymt men rättvist namn på dom som demonstrerar mot PEGIDA=”Patriotiska européer mot islamisering av västvärlden.

Kommentera