Mona Sahlin beskylls för daltande med mördare och våldtäktsmän

ISLAM/INVANDRING. Debatten mellan Mona Sahlin och doktoranden Devin Rexvid blev stundtals hård när Rexvid anklagade Sahlin för att dalta med mördare och våldtäktsmän. Debatten slutade med högljutt käbbel där Sahlin och Rexvid försökte överrösta varandra.

2015-01-27_2141

Bilden från Lindström

Regeringens samordnare mot extremism, Mona Sahlin, skulle debattera hur hemvändande IS-krigare ska behandlas med Devin Rexvid, doktorand i socialt arbete vid Umeå universitet. Men diskussionen slog över till ilska när Rexvid anklagade Sahlin för att skydda mördare och våldtäktsmän.

– Det här är militanta islamister som har massakrerat, halshuggit, sålt kvinnor som slavinnor, utfört serievåldtäkter på flickor, massakrerat byar och halshuggit utländska journalister. Det är en flathet som saknar motstycke i svensk historia, säger Devin Rexvid.

Hurdå? – Att behandla förövarna som offer genom att ge dem jobb, erbjuda dem terapi och psykologhjälp istället för att ställa dem inför rätta så fort de sätter sin fot i Sverige.

Du menar att Mona Sahlin gett exempel på detta? – Mona Sahlin behöver veta att traumatiserad är den elvaåriga flickan som tog livet av sig till följd av islamisternas serievåldtäkter. Traumatiserad är tonårspojken vars syster våldtogs framför honom innan hon sköts ihjäl. Traumatiserade är de tusentals människor som fördrivits och massakrerats. Det är det som Mona Sahlin behöver veta.

Mer på SR och Studio Ett

15 thoughts on “Mona Sahlin beskylls för daltande med mördare och våldtäktsmän

  1. Teknisk fråga på ämnet, varför jag jag aldrig höra SR´s uppspelningar trots att spelaren spelar upp och ljudinställningarna är på/höga?

    SVt, m,fl är det inget problem med, endast SR.
    Vad behövs för att lyssna på SR´s sändningar?

    • Tror inte du missar något….Har inte hört kanalen sedan 30/40 år, och är lycklig av att slippa propagandan !

    • Tilll uppgiven. Jag vet inte. Men eftersom du länkas till SR så är det hos dig eller SR problemet ligger. Och jag tror knappast det är SR för jag kan lyssna från flera datorer och telefonen.

      • Har testat även på SR´s hemsida och det fungerar inte där heller.
        Felet ligger säkert hos mig, men vad är felet då allt annat ljud och bild tycks fungera?

        Är det fler än jag som inte kan höra, och vad har ni då för webläsare? Jag har Firefox, näst sista versionen men det kan inte spela roll då jag aldrig haft ljud från SR

  2. Dom är inga offer, offer är däremot Mona Muslim för
    den inskränkthet som härjat inom det socialdemokratiska
    partiet efter att Tage Erlander slutade som Partiledare!
    Det är lustigt att höra pladder majan Mona, hon tror
    att hon är en skicklig politiker som kan lösa världens
    problem med Dalt av gammal sosse modell, att detta handlar
    om Muslimer som sen dom föddes blivit marinerade
    i Islams lära , att dom som inte vill leva efter Islam inte
    har rätt att leva, det begriper hon inte! Dessa personer
    är inga ungsossar från SSU, utan utplanterade
    mördarmaskiner som med skräckvälde ska skrämma
    in folk i Religionen Islam med alla medel !

  3. Mona Sahlin blev helt tillplattat i debatten med Devin Rexvid med hennes påståenden om att förövarna som mördar kvinnor och barn och våldtar unga flickor är offer.
    De här personerna som kommit till Sverige som asylinvandrare och sedan när de fått PUT har de åkt till Mellan Östern och värvat sig för IS som är en mycket brutal terroriströrelse, de är terrorister och ingenting annat.
    Hur många av de här asylinvandrarna som åkt ned och värvat sig är det ingen som har några exakta siffror på, Säpo har nämt 350 personer men det kan vara mycket mer, finns ingen möjlighet att ha någon exakt kontroll.
    Det visar i ett nötskal följden med en okontrollerad asylinvandring där vem som helst kommer in i landet och kan söka PUT om personen uppger att den kommer från ett asylland.

  4. Låt henne hållas, vanlig folk ha mer vet än denna Islamist kramande slyna.
    Hon avslöjar vilken skabbig byracka hon i själva verket är.

    • …förefaller i de närmaste osannolikt, men av
      de 87%:en är minst 60% ännu mer korkade
      som subban…vi får väll sätta tillit å hoppas
      att de återstående hönsen vaknar ur koman
      då det är dags igen…behöver inte dra ut på
      tiden i 4 bast, kan gå relativt snabbt om det
      vill sig (förutsatt att alliansen inte fegar)

  5. deportera den här jävla fittan för fan, älskar hon IS och islam så mycket så kan hon flytta till mellan östern och bli en del av en IS krigares haram

  6. Oavsett vad han heter,mannen duktig och rättfram…Han framförde vad som dagligen sker varje timma dygnet runt,i områden där IS drar fram.
    Denna sanning var naturligtvis en stor överraskning för häxan Stahlin som ju vandrar runt i korrekt socialistiskt mörker !

  7. Arme man att bli utsatt för henne, hon är en skam för Sverige.
    D Rexvid så klok och lugn …………..stackars honom, han ”slogs mot väderkvarnar”.

Kommentera