ISIS stänger skolor – ska införa ”religiösa regler”

ISLAM. Mellan 1,3 och 1,6 miljoner barn i Syrien har inte längre möjlighet att gå i skolan till följd av inbördeskriget som hittills dödat över 200 000 personer och drivit nära hälften av landets invånare på flykt. Det uppger Christophe Boulierac, talesperson för FN:s barnfond Unicef, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Uppskattningsvis 670 000 skolbarn drabbas dessutom när terrorgruppen Islamiska staten den senaste tiden beordrat stängning av skolorna i de områden som jihadisterna helt eller delvis kontrollerar. IS har bestämt att skolorna ska stängas tills läroplanen gjorts om för att uppfylla extremisternas ”religiösa regler.”

-Pettersson förstår att ISIS och de andra mördargängen försöker hindra barn att utbilda sig för utbildade, kloka människor tror inte på en massmördare som levde för 1 400 på sedan…

The New York Times

12 thoughts on “ISIS stänger skolor – ska införa ”religiösa regler”

    • Begriper faktiskt inte varför han hänger här, han borde ju upplysa sina medmuslimer om vad som gäller. Tragiskt att han tror att någon ska bli omvänd muslim, någon som läser den här bloggen.

      • Joy
        Jag har länge misstänkt att han vill konvertera till kristendomen men att han är rädd för en fatwa.

      • Bara bra att han hänger här! Han om någon behöver höra sanningen! En sån som jag fick upp ögonen för många år sen och behöver egentligen detta minst.

  1. Många av världens styrande lever i en ”fantasibubbla” skrämmande , snart en framtid nära landet som alla minns vid namn ”Sverige”

  2. Och så går en Massa Tyska kändisar ut med att
    man ska inte Protestera mot Islam Man blir
    ta mig fan Mörkrädd när man tänker på dessa
    Medeltida tankegångar

    • Det är nog så att det är inte bara Sverige som styrs av idiote utan det är nog hela världen.

  3. Det lär väl bli madrassas som står på tapeten framöver, indoktrinering i den muhammedanska pedofilläran skall bankas i de små skallarna. Vad det får för konsekvenser finns det tydliga bevis på. 🙁

Kommentera