LUND. Taxiåkaren Ludvig Baffoun, som ville anställa förare vitt, ger upp. Av tjugo arbetssökande som arbetsförmedlingen plockade fram kände han igen de flesta som svarttaxiförare. – Jag kunde inte intervjua dem. Jag känner dem allihop, det blir bara för pinsamt, säger Ludvig Baffoun.
Nu tvingas han dra ner till ett minimum.
Ludvig Baffoun, som driver åkeriet Hummertaxi med fem bilar som kör i Lund och Malmö, har i över ett halvår försökt anställa förare till sina bilar. Tidigt i höstas vände han sig till Arbetsförmedlingen och fick hjälp att sätta in en annons.
Svaren blev en besvikelse. Trots att han tydligt angav att arbetssökande skulle ringa upp fick han bara svar via mejl.
Flera satte upp villkor som gjorde det omöjligt att anställa dem, andra bad honom säga till arbetsförmedlingen att de sökt jobb, men inte var lämpade. De ville hellre jobba svart och lyfta a-kassa.
”De erkände att de hade mejlat för att visa arbetsförmedlingen att de söker jobb. En av dem sade att han var intresserad, men att han inte kunde jobba på kvällen. Jag sade att det var okej. Han ville ha paus för att hämta barnen, jag sade okej till det också. Till sist sade han ”är du dum i huvudet, fattar du inte att jag inte vill ha jobbet”, berättade Ludvig Baffoun. .
Arbetsförmedlingen lovade honom en ny träff med arbetssökande. Den här gången skulle de samla ihop tjugo potentiella förare som Ludvig Baffoun skulle få intervjua en och en. Men när Baffoun kom till träffen vände han i dörren.
-Pettersson undrar varför Ludvig Baffoun känner alla svarttaxiförare och hur han kan veta att de kör svart? Vi umgås tydligen i olika kretsar…
Transportarbetarförbundet borde se över lönerna i taxibranchen provisionslön med löjligt låg garantilön som man sällan kommer över. Vem vill jobba för 104,75/h
Jag känner två svenska taxiförare, de är missnöjda, speciellt med lönen.
En lätt undran varför finns inga Svenska etnisk svenska som kör taxi? Hur kommer det sig att det verka bara finnas berrikare som kör taxi
P.g.a. att 7-klövern infört exotiska förhållande inom branschen !
Svartarbete och statliga subventioner i samband med anbud,ger dessa ”nyberikare” möjlighet att trycka priserna ner i botten.
Företag som arbetar lagligt blir utkonkurrerade eftersom dessa betalar avtalsenlig lön till sina chaufförer.Sak samma sker inom transportsektorn som snart är ett minne blott i Sverige.
Som allt annat går det käpprätt rakt ner i hel-etet !
Hörde idag att berikare som jobbade som Job coach åt arbetsförmedling krävde mutor och andel i lön av den ”Nyanlände” vilket ord usch. De gör allt för att införa sina seder i Sverige. Vänta bara på att jag få erbjudande utav en nyanländ och anställd på F. kassan när jag söker bostadstillägg. I färdtjänst taxi ha man erbjudit mig det redan med kvitto ca. 100kr till Nyköping från Oxelösund, utan kvitto 50 kronor. En Somalisk förare. Så syrt han blev när jag sa kvitto, inte tilltalade han mig med kompis då, som han gjorde när erbjudande framfördes.