Sudanesiska islamioter river en kristen kyrka

Sudanesiska myndigheter har utan föregående varning rivit en kyrkobyggnad i Omdurman. 

Sudan.-kyrka

Sudanesiska kristna tror att det är en del av en kampanj från den islamistiska presidenten  Omar al-Bashir, för att rensa landet från kristendom.  Bulldozers, lokal polis och personal från nationella myndigheter rev den sudanesiska kristna kyrkobyggnaden. ”Regeringen har konfiskerat det land där kyrkan byggdes – vänligen be för att  församlingen  får en ny plats för tillbedjan,” säger en kristen som vill vara anonym av säkerhetsskäl. ”Vi hade inte någon tidigare indikation från tjänstemännen om att kyrkan skulle förstöras, de har inte ens varnat oss.”

Tjänstemän angav inte anledningen till rivningen, annat än att den  var belägen i ett ”muslimskt område”.  ”Vi vill inte ha någon kyrka i detta område.”

LÄNK

FjärranÖsternRapportören undrar: Varför stödjer inte den Svenska kyrkan de mycket utsatta kristna grupper som fortfarande finns i de länder som domineras av den intoleranta och hatiska islamska läran?

One thought on “Sudanesiska islamioter river en kristen kyrka

  1. Dags att riva moskéer i Sverige. Vi behöver inte förklara oss närmare än Omar al-Bashirs handgångna män. Efter som alla Moskéer i Sverige ligger på kristen mark, så behöver väl inte vi förklara oss närmare än de har gjort här.
    Omar al-Bashir var fallskärmsjägare i Oktoberkriget 1973. Han hade tur som överlevde och vi andra otur. Han var med i den elitstyrka av fallskärmsjägare som trampade rakt in i en israelisk fälla, som endast 1/3 av dessa fallskärmsjägare kom ut ur med livet i behåll. Som väl var möttes aldrig våra vägar, löjtnant Omar al-Bashir och mina.

Kommentera