Skärholmskille dödade 27 i Libanon

BEIRUT. Skärholmenkillen, Mouin Abou Zahr, 21, är en av två självmordsbombare som ligger bakom terrordådet mot iranska ambassaden i Beirut i tisdags.

Med hjälp av övervakningskameror och ett anonymt tips från Sverige lyckades libanesisk underrättelsetjänst att identifiera honom.

– Vi tog honom till Sverige för att komma bort från den religiösa miljön i Libanon, säger självmordsbombarens morbror.

Mouin Abou Zahr, 21, tog kontakt med sin far Adnan en dag före tisdagens terrordåd mot iranska ambassaden i Beirut för att ta farväl. Men pappan förstod aldrig att den unge mannen – som flyttade till Sverige under 2011 och jobbade hos sina morbröder – planerade för att utföra två självmordsdåd mot iranska ambassaden i Beirut tillsammans med en annan man.

– Jag är chockad. Jag trodde aldrig att han var kapabel för att begå något sådant, säger självmordsbombarens morbror.

Mouin Abou Zahr är född i staden Saida i södra Libanon. Hans familj var orolig för att han skulle bli inspirerad av den extremistiska miljön som vuxit fram i Saida på senare år. Många unga män inspirerades av salafistiske predikanten Ahamad al-Assir, som förespråkade våld och rekryterade jihadister till Syrien.

I juni dödade al-Assirs anhängare tre soldater från libanesiska armén och det var början till slutet för den terrorklassade predikanten. Libanons armé stormade hans fäste i Saida och sedan dess är al-Assir försvunnen.

– Jag tog honom till Sverige under 2011 för att jobba i byggbranschen. Vi ville hjälpa honom bort från den religiösa miljön, säger Mouins morbror.

Mouin fick uppehållstillstånd i Sverige. Hans släktingar försökte få honom att ändra livsstil. De tog med honom till ett disko – och ville visa Mouin en annan sida av livet. På fritiden styrketränade Mouin på ett gym. Men han hade svårt att anpassa sig. Han bytte mellan olika arbeten och hade svårt att stanna på samma jobb någon längre tid. Han uppfattades som allt mer tystlåten och hamnade lite utanför de sociala banden med släktingarna i Sverige. Morbrodern berättar att Mouin inte verkade trivas.

– Efter några månader tröttnade han på Sverige. Han saknade Libanon och fick åka tillbaka. Så fort man publicerade bilden på honom efter attacken kände jag igen honom. Jag trodde aldrig att han skulle begå något så fruktansvärt, säger självmordsbombarens morbror.

Med hjälp av övervakningskameror och ett anonymt tips från en svensk kvinna lyckades libanesiska underrättelsetjänsten fastställa hans identitet.

Enligt underrättelseuppgifter deltog Mouin i kriget i Syrien. Han stred för terrorstämplade grupper som al-Nousrafronten och islamiska staten i Irak och Sham. Det är samma grupper som rekryterar svenskar för att strida i Syrien.

I självmordsattacken i Beirut dödades 27 människor och hundratals skadades.

-Pettersson noterar att Expressen kallar en arab som är några månader i Sverige för Skärholmskillen, möjligen är det rätt. Det kanske bara bor araber i Skärholmen…länk i länklistan till höger.

2013-11-23_0905

5 thoughts on “Skärholmskille dödade 27 i Libanon

  1. Om man inte får veta att det existerar andra religioner än islam upp till 18 års ålder, blir man nog väldigt arg på icke-muslimer. när man får veta att de existerar. Detta kan sitta i många år, kanske hela livet. Därför utgör åldersgruppen 18-25 en guldgruva för imamerna att rekrytera ur.
    Pappan som säger sig inte förstå, ljuger. I själva verket är han oerhört stolt och glad.

KommenteraAvbryt svar