Hamas förkastar fredsförhandlingar med Israel

Medlemmar av militanta islamistiska gruppen Hamas, som kontrollerar Gazaremsan, säger att de förkastar israelisk-palestinska fredförhandlingar och att de inte godkänner några förhandlingsresultat.

Hamas medlemmar höll i stället en militärparad på gatorna i Gaza…

-Pettersson tycker synd om araberna, med sådana ledare kan det inte gå annat än åt helvete…men gott om vapen har de, köpta för biståndspengar för det är de enda pengar de har…

48 thoughts on “Hamas förkastar fredsförhandlingar med Israel

  1. Den judiska invandringen till Palestina tilltog och därmed yishuv, som den judiska bosättningsgemenskapen kallades där. Under perioden 1922 fram till 1944–45 ökade den judiska befolkningen i Palestina från cirka 83 000 till fler än en halv miljon. Tre fjärdedelar av dessa var invandrade judar medan resten var en följd av naturlig folkökning. Samtidigt fördubblades antalet muslimer till närmare en miljon, delvis genom invandring från omkringliggande länder. Detta bidrog till ökade spänningar genom åren. Dock var sionisterna fast beslutna att förr eller senare bilda sin egen stat. Vid sidan av engelskan och arabiskan gjordes hebreiskan till ett av de officiella språken i Palestina, vilket stärkte Yishuvs självkänsla. Arbetet med att skapa en infrastruktur för självständighet fortsatte oförtröttligt.
    http://sv.wikipedia.org/wiki/Israel%E2%80%93Palestina-konflikten#Arabiska_angrepp

    • Jasså. Nåja. Så vad vill du att vi ska säga till barnen? Att det var israeler som massmördade deras släktingar eller var det utomjordindingar eller vill du att vi ska ljuga o säga att det var kineser ?

      Så du säger att judarna sexdubblade sitt antal genom massinvandring från europa. O mellan 1900-1922. Hur många av dessa 83000 invandrade till Palestina? O att de sexdubblade sitt antal är väl inget hållbart försvartal till din lögn om att de inte var beväpnade.

      Vad är det för fel med dig olli ( SS-fanatikern)

      • Om du pundhuvud läser lite längre ned så står det även att araberna hade en stor andel invandrare så de ökade från 0,5 till 1 miljon. Jag ville bara visa dig att det finns historieskrivning där båda parters beteenden beskrivs. Det är vad jag kallar fakta Ali. Men det saknar du intelligens nog att förstå. Istället bygger du dina påstående på amsagor och det du läser i skandalpressen. Så mycket förstånd har du, att du endast tror på sagorna. Vare sig de står i koranen, eller aftonhoran. Jag har inte läst AH på minst 30 år och sexpressen slutade jag läsa för ca 20 år sedan. Koranen har jag inte läst med syftet att tro på skiten, utan för att kunna försvara mig mot sådan dynga. Som jag kan se det är det ungefär 100 000 fler araber som kommer till än judar. Folk räknas väl inte i procent utan i antal.

  2. Ali 1948 skriver
    ”Orein. Dina tydliga lögner tror inte ens israelerna på. Du skriver” och där sanningen ligger i att Israel inte var den anfallande parten och att de knappt hade vapen”.

    Du är för pinsam. Tror du verkligen att folk är så dumma att de tror på dina lögner?

    Akta dig jävligt noga. Ljuger du för mycket så kanske du börjar tro på tomten eller så finns det risk för att du börjar tro att hitler fortfarande lever eller så kan du tro att du är normal.

    Gå o lägg dig nu. EM väntar”

    Var är dina fakta pojkdjävel. DU klagar på att andra bara går till personangrepp, och inte håller sig till fakta. Det gör inte jag, men jag behandlas då värre än de som går till personangrepp på dig.
    HITTAR DU ETT ENDA FAKTA I DET DU SKRIVIT OVAN HÄR; SÅ SKA JAG APPLÅDERA.

    Angående UNRWA: s lägerskolor så kan vi gemensamt gå igenom den pinsamma videon, där barn och lärare berättar hiskeliga historier de har hört sina föräldrar tala om.

    Ett vapenstillestånd, gav israel chansen att köpa vapen av Skodaverken i Tjeckoslovakien ett av Hitler tidigare ockuperat land, som gavs bort till Hitler av den brittiska PM Chamberlain för ”peace in our time” medan Hitler gick in och ockuperade landet. Efter kriget kom röda arméen från Sovjetunionen och ockuperade Tjeckoslovakien omkring 1950, och gjorde landet till en lydstat, som ingick i satelitstaterna som omgav Sovjet. De fick vänta tills Sovjet inte längre fanns, innan de kunde bli fria och uppdelade i två länder Tjeckien och Slovakien.
    Israels vapen fick smugglas in i landet och några tunga vapen fanns det inte nu heller, men man hade fått köpa pansarnävar, ett av de första pansarvapen som funnits.
    Här finns mycket fakta att lära in för sådana okunniga stollar som Ali 1948 och andra araber, som aldrig har bott i Israel, och aldrig tjänstgjort i de tuffare aktioner som krig och krigsbekämpning är. Kom igen din kärring när du gjort någon sådan tjänst.
    Läs detta. http://sv.wikipedia.org/wiki/Israel%E2%80%93Palestina-konflikten#Arabiska_angrepp

  3. ER andra inbjuder jag att se på hur sådana som Ali 1948 aldrig får en chans att glömma en oförrätt mot muslimer, medan de aldrig nämner alla oförrätter de har utsatt nästan alla andra folkslag för sedan skitgubben och pedofilen Muhammed förde sin syfilitiska lem i den nioåriga Aida. Nu har en efterföljare till pedofilprofeten fört sin syfilitiska lem i en åttaåring, som inte ens överlevde bröllopsnatten. Men nu skriver vi ju 2013 i den civiliserade världen, medan mörk Medeltid råder i den muselmanska världen.
    http://petterssonsblogg.se/2013/09/08/hjarntvatt-av-barn-under-fn-s-overinseende-i-gaza/

  4. Ali 1948
    Jag påstår aldrig något utan att ha någon källa, är det så att det jag skriver om är fel från källan, så är det till källan du ska gå.
    Här är det en film som gjorts i UNRWA – läger, och som visar på rena rama hjärntvätten från lärarna. De lärare som intervjuas sticker inte heller under stolen med det de anser sig ha rätt att tvinga in i huvudet på alla barnen. När detta sker utan någon balans genom någon motpart, är det inget annat än rena rama hjärtvätten av barnen.
    Törs du inte läsa och kommentera detta, för att du vet att du får sakliga svar på dina kommentarer från mig, helt inom inläggets ramar.
    http://petterssonsblogg.se/2013/09/08/hjarntvatt-av-barn-under-fn-s-overinseende-i-gaza/

    • Olli. Du är patetisk. Jag kollade på den videon . Menar du verkligen att det är hjärntvätt att säga sanningen till dessa barn. Det är ju inte hjärntvätt att lära barnen vem det är som tvingat dem o deras föräldrar på flykt. För det är ingen hemlighet att det är israelerna som med vål o terror o med usas vapen o pengar ständigt bombar sönder palestinska barn . Eller menar du att det är utomjordingar?

      PS.Fantastiskt att se att sion inte lyckas dölja sanningen.

      • Det är ju just detta eviga ältande om något som få idag levande personer varit med om för 65 år sedan och där sanningen ligger i att Israel inte var den anfallande parten och att de knappt hade vapen, och överfölls av sina grannar och mördades, medan arabernas grannar från Libanon, Syrien, Irak, Jordanien, Saudiarabien, Jemen och Egypten överföll en liten bondearmé där både kvinnor och män försvarade sig med enkla handeldvapen, mot fiende arméernas tanks, som man på den tiden behövde komma så nära att man kunde kasta buntladdningar av dynamit på larvfötterna för att hindra tanksen i deras angrepp på fotfolket.
        Som många här skrivit före mig så har du ingen kunskap i historia, utan du har bara msm i Sveriges snyfthistorier. Muslimer på alla håll skickar fram kvinnor och barn som sköldar för att slippa få 72 stycken skrynkliga russin.
        Varför påstår du att vi är högtravande. Det är nämligen betydelsen av patetiska. Varför har judarna då gett alla araber möjlighet att bo i och även vistas i Israel, t.o.m. Knesset har platser avsatta för araber, medan judar inte ens får besöka arabiska områden.
        Vem av oss två är det som svamlar, och varför tror du inte att UNRWA:s arabiska lärare gör det de gör, när de säger så själva. Drar de en nödlögn då Ali.

      • Orein. Dina tydliga lögner tror inte ens israelerna på. Du skriver” och där sanningen ligger i att Israel inte var den anfallande parten och att de knappt hade vapen”.

        Du är för pinsam. Tror du verkligen att folk är så dumma att de tror på dina lögner?

        Akta dig jävligt noga. Ljuger du för mycket så kanske du börjar tro på tomten eller så finns det risk för att du börjar tro att hitler fortfarande lever eller så kan du tro att du är normal.

    • En naturlig undrar i sammanhanget är varför inte palestinierna inte satt upp en tidsplan eller ett mål att bilda en egen stat?

  5. Ali’s inlägg visar tydligt att han har en totalt snedvriden historisk uppfattning som han vidhåller. Tyvärr kan han inte i källor styrka sina påstående utan de kvarstår som önsketänkande.

    Hur många gånger har man inte förhandlat om fred i regionen? Initiativet till dessa fredsförhandlingar har kommit från väst. Vilken part har sagt nej till en uppgörelse varje gång? Så även denna gång skriker Hamas NEJ!

    Det vore bättre om de satte sig kring det runda bordet och kom med sina egna förslag istället för att bara kräva av sin förhandlingspartner. För att fred ska kunna uppnås måste ett givande och tagande till så att båda parter blir nöjda.

  6. Enligt egen utsago så finns där inga palestinier i Gaza, utan de är som Yassir Arafat egyptiska araber och saudiska dito.
    Det finns det en video på där en ledare från Gaza påstår det för att tigga till sig olja av Egypten.
    Om ni vill kan jag nog snart plocka fram den. Gaza var också ockuperat av Egypten från 1948 – 1967 utan att man anföll Egypten. Faktum är att istället anfölls Israel.

    • Faktum är att du o dina sionistpolare samt israhell alltid flyr diskussioner om fred. Ni är öppet hatiska o klarar aldrig av att vara fredliga. Glädjande är att Allah garanterar en plats för er i helvetet. Glädjande att veta att ni inte kan fly från rättvisan. Redan nu har ni fått smaka lite på ert straff. Ert senila tillstånd har många bloggbesökare fått vittna om. Tycker synd om er samtidigt förtjänar ni det som komma skall .

      • Nu är det ju så att du har blivit hjärntvättad som alla andra Palestinier, vare sig du varit på UNRWA- läger eller inte. Vi här har däremot kunskap om väldigt mycket, eftersom ingen hittills har begränsat vårt inlärande till bara gälla en mycket begränsad del av världen, som Hamas och deras UNRWA -lärare nu i sommar har ägnat sig åt. Intressant videofilm och läsning om från idag. Barnen tycker som du och lärarna också.
        http://petterssonsblogg.se/2013/09/08/hjarntvatt-av-barn-under-fn-s-overinseende-i-gaza/

      • Olli . Vad är det för hjärntvätt du patar om? Att dina rasistpolare i israel ockuperar mitt hemland, eller att de mitt i pågående ” fredsförhandlingar” fortsatt med mer markstöld o fler olagliga bosättningar o fler rivande av palestinska hem m.m ?

        Hela världen känner redan till det. Det är bara patetisk att kalla detta för hjärntvätt. Du har inget att komma med. Det enda som kommer ut från ditt håll är lögner o skitsnack o ständiga försök att fly denna sanning.

        Den teknik dina hjärntvättare lär dig fungerar inte i dagens samhälle.

      • Bäste Ali, är det inte dags att sluta upp att klaga på de framgångsrika israelerna. De har en mycket liten stat, grundad och erkänd av världssamfundet sedan 1948. Sedan dess har de verkligen fått öknen att blomma och bidragit till uppfinningar och framsteg inom vetenskapen som kommit många till del, inte minst araber. De fanns i Jerusalem, Nasareth m fl platser låååångt innan Muhammed blev till. Israel är dock en mycket litet stat jämfört med vad de hade innan de fördrevs och bestals i bl a de nordafrikanska länderna.
        Om inte den stora avundsjukan hade förlamat palestinierna skulle de kanske också få öknen att blomma?

        Och hota inte oss normala svenskar med islams helvete. Eftersom vi inte tror på din Allah kan vi inte hamna i ert helvete. Det är till för er.

      • Jasså du? Så du stöder också metoden att utlänningar tar behandlar svenskarna exakt på samma sätt som israelerna behandlar palestinierna. Du ger en klar signal till utlänningarna här. Den som skriker för mycket kan få vad han önskar.

        PS. Helvetet väntar alla som beter sig illa oavsett religion eller nationalitet. Så akta dig noga. Alla på denna hatiska israelblogg passar in på profilen som gud beskrivit för helvetesfolket.

        Så förbered er väl

  7. Jag har nyss stött på s k ”palestinier” bland nya flyktingar från Syrien. Några är födda i Syrien, några i Libanon och en annan i Jordanien. De kallar sig palestinier men har aldrig varit i Gaza eller på Västbanken. Hur många generationer kan man kalla sig palestinier?

    Vad gäller isoleringen av Gaza så är nog Hamas lite sura nu för att Egyptens interimsregering har täppt till deras tunnlar. Sinai har ju varit deras lekplats att kriga och göra extra pengar på. Men fega som de är törs de inte läxa upp Egypten utan skyller på Israel som vanligt.

  8. Massor med vapen ja,man undrar över hur många vapen
    som Sverige bidragit med sina feta bistånd, och hur många
    Lyxpalats i bakgrunden, som borde varit märkta ”tillhör
    Svenska staten, men detta visas aldrig upp bara dom
    sönderbombade delar i förgrunden. Nej Hamas vill inte ha
    någon fred, inga Araber vill ha fred, ty dom är krigiska demoner!

  9. Om de gick med på fredsförhandlingar skulle de ju behöva sluta skjuta raketer och utsätta egna befolkningen för bombräder. Då skulle man inte ha mycket till offerkofta och värma sig med nu när vintern är i antågande.

  10. Som vanligt visar ni bara på ständig okunskap , lögn o israelagenda.

    Kan ni inte tala om de riktiga orsakerna?
    Att vi palestinier inte accepterar fredslösning exakt samtidigt som israeler fortsätter med mer markstöld, bosättningar o mer brutalitet mot palestinier.

    • Du är väl ingen palestinier, du har ju bott i Libanon och Sverige. Du är väl född i Libanon och då är du ju libanes av arabiskt ursprung.

      • Orein. Jag för ingen meningslös diskussion med dig om mitt eller ditt ursprung. Du kommer alltid med löjliga argument. Vad du anser om mig är också irrelevant.

        Gällande fredsdiskussionen så av jag dig några av orsakerna. Det är detta som är relevant i sammanhanget. Vi accepterar inte israels djävulska politik o lögner. Det är inte så man bygger fred. Precis när fredsförhandlingarna började provocerade israehell med 1200 nya bosättninarn på palestinsk mark. Du är patetisk om du anser att detta är fredligt

      • EM. Vi diskuterar fred nu o inte sharia. Varför klarar ni inte av att hålla er till ämnet ? O varför sprider ni alltid patetiska lögner.

        Jag har aldrig sagt att jag vill införa sharia här.

      • Islam: Först dödar vi lördagsfolket sedan dödar vi söndagsfolket

        Reflektion

        Tydligare kan det inte sägas. Hur det egentligen står till med islams s.k. fredlighet… ”Vi i islam – fredagsfolket – ska först döda judafolket – lördagsfolket – och sedan ska vi döda de kristna – söndagsfolket”.

        Islam är islam….

      • Nej det stämmer. Men de isolerar gaza o gazaborna kan inte besöka andra palestinska områden. o i en fredsförhandling pratar man inte bara om gaza. Man tar upp flera av israels sjuka o brutala handlingar gentemot palestinierna.

    • Ali, varför jobbar inte Gazaborna? När israelerna hade bosättningar i Gaza exporterades grönsaker för 100-tals miljoner därifrån, nu är exporten i princip noll.

      Är ni lata, eller klarar ni inte det bördiga klimatet. Ni kommer ju från Arabiens öknar och borde återvända till hemlandet i stället för att leva på bistånd. Ring Saudiarabien och säg att ni vill hem.

      • Petterssion. Vi diskuterar freden här o inte exporten. Du vet mycket väl att israels brutala blockad mot gaza i praktiken innebär exportförbud.

        Ni/Du har inget vettigt att komma med o försöker ständigt byta ämne.

      • Ali, arbete är motpolen till det ni håller på med. Israel och världssamfundet har erbjudet Gazaaraberna en jättefin hamn i Gaza, som motprestation krävs att ni slutar mörda men det är tydligen för svårt.

        Israels brutala blockad skriver du trots att 200-250 lastbilar levererar varor till Gaza varje vecka. Kloka människor hade sett till att de inte gick tomma från Gaza. Dessutom har ni en gräns mot Egypten.

        Havet utanför Gaza är fullt med gas och olja, kusten är som gjord för turism, där finns massor av historia från tiden innan islam, ni har alla möjligheter att bli ett rikt land men vill inte arbeta utan gör som muslimer gör överallt – skyller på andra.

      • Pettersson. Du snackar så mycket skit. Du snackar om havet utan att nämna att israels blockad inte ens tillåter palestinska fiskare att fiska i detta hav. Israel är så kaxig lögnare. Snart lär de få smaka på kaspiska raketer. Välfyllda med iranska delikatesser.

        Palestiner har varit förtryckta av denna ockupation för länge nu. Men iranier som varit fria har lyckats tillverka sådant som israel varit bra på. Dvs mördarmaskiner o vapen

      • Ali, skitsnacket får stå för dig. Den 30 augusti rapporteras att två palestinska fiskare sköts ner och 5 tillfångatogs utanför Gaza, långt utanför, de var faktiskt utanför Egypten och det var egypter som sköt. Gazaborna får fiska utanför sin egen kust men är begränsade därför att de använd Gaza som utgångspunkt för terrorattacker.

        Ali, lämna tillbaks alla kristna områden ni stulit. Det vill säga hela Nordafrika, Egypten, Levanten, inkl. Irak, Syrien, Libanon och Turkiet så kan judarna få det som tillhör dem sedan.

      • Pettersson. Jasså? Att Egypterna nu gör israels jobb bevisar inte alls att israeler tillåter palestinier fiska i eget vatten.

        Israel vill ta död på hela Gaza. De fängslar folket, har försökt svälta ut folket, har bombat sönder flera industrier, har hindrat fiskenäringen o verkar ha en ny hemlig o djävulsk plan .

        Det vi redan sett är redan nog. Men ni är så galna att ni visar ert stöd för allt som dessa utlänningar ( israeler) gjort

      • Eftersom ni på denna sionistblogg stöder israel fullt ut innebär det att ni tycker att det är helt okej att ett stort antal invandrare tar över ett land på detta vis. Ni ger en tydlig signal till invandrarna i Sverige att göra på samma sätt som israel gör.

        Man vet aldrig. En dag kan detta bli Zigerige. O de kan hänvisa till era sjuka argument.

      • För att muslimer alltid kommer att kämpa emot orättvisor o hyckleri som ni sionister verkar ha patent på 🙂

      • EM. Vårt samtalsämne handlar inte om detta. Var god håll dig till ämnet ”fred”. Ni avslöjar er ovilja att prata om fred . Det är pinsamt tydligt hur ni ständigt försöker fly.

        Jag har aldrig sett något fegare.

        Om ni flyr fred så lär ni israelioter fly kriget som ni startat o som kommer att studsa tillbaks på er

      • Ali, jag trodde att ni hade ert land i Arabiens öknar men nu har jag lärt mig att ni stulit det också. Lämna tillbaks allt så ska judarna få det som tillhör dem och vi behåller resten, slipper ni islam så blir det nog folk av er ochså men det kommer att ta 3-4 generationer, minst i varje fall om de representerar genomsnittet av arabernas intellekt.

        Varför ska ni förstöra och slåss, överallt med alla?
        Finns ordet fred på arabiska?

      • Pettersson. Du är så patetisk o löjlig. Det är muslimerna som smakat på mest brutalitet av judar o kristna o inte tvärtom. Det är ni som förstört nästan varje muslimskt land.

        Men vi är vana vid att höra era patetiska lögner. Det är bara en tidsfråga innan er lögnbubbla spricker. Det kommer ni aldrig att klara av.

      • Ali, här har du delvis rätt. Det är muslimer som smakat på mest brutalitet i de muslimska länderna. Ingen har mördat så många muslimer som andra muslimer. Ingen har heller mördat så många judar, kristna och hinduer som muslimer. Det finns inte ett enda muslimsk land som tillkommit fredligt, bara våld och elände överallt.

        Lägg av med den skit som kallas islam så löser sig dina problem Ali.

      • Pettersson. Det du gapar efter kommer du att få en vacker dag. Du visar ju ditt stöd för att utlänningar beter sig på detta vis ( som israeler) . Eller? Du kanske inte accepterar att få ditt hus nedrivet eller ditt land ockuperat?

        Du är en så pinsam SS-fanatiker.

      • Också värt att nämna att det först efter flera års påtryckningar från hela världen som israel till sist tvingades släppa igenom dessa transporter. Så det är långt ifrån israels eget val. Om israeler får bestämma själva så massmördar de hela världen. Men de väljer att se alla ickejudar som judars slavar. Så är det tyvärr. Det är dessa vi har att göra med.

        Jobbigt för er att vanliga svenskar får reda på denna sanning.

  11. Klart de förkasta, fred med Israel skulle ta ifrån Hamas dess existens berättigande. De skulle förlora skynket de gömmer sina kriminella göranden och man skulle se Hamas för vad den är, knark och vapen månglare mm.

Kommentera