HELSINGFORS tingsrätt har i dag onsdag dömt två män till fängelse och bötesstraff för den misshandel som ägde rum vid Backasgatans simhall i Helsingfors i maj.
Två marockanska män dömdes för dådet. Den ena mannen, som är i 40-års åldern, fick ett halvt år villkorligt fängelse och dömdes att betala skadestånd till offren. Den andra som är i 30-års åldern dömdes till 45 dagsböter.
Det var i maj i år som de båda männen på engelska hade frågat förbipasserande vid Backasgatans simhall om de är finländare och därefter hade de misshandlat personerna. Offren var två kvinnor och en man. Motivet anses därför vara rasistiskt.
Den äldre mannen ansågs skyldig till fyra fall av misshandel, ärekränkning, stöldförsök, utlänningsförseelse och hindrande av tjänsteman. Den yngre mannen ansågs skyldig till lindrig misshandel, stöldförsök, utlänningsförseelse och hindrande av tjänsteman.
Det ena offret hade misshandlats två gånger, därför ansågs den ena mannen skyldig till fyra fall av misshandel.
Männen vistades olovligt i Finland så polisen tog dem i förvar direkt efter domen med hänvisning till utlänningslagen. Männen hade varit fängslade i väntan på domen.
-Pettersson ber om ursäkt för att vi bevakar Finland lite dåligt, tydligt är att pressen där, liksom i Norge och Danmark betydligt ärligare än de svenska kollegorna…
Det är kanske bäst att dom tar och passar sig, för
om finnen lägger in Sisun så kommer medeltidsfigurerna
att få det hett om öronen.Det är inte i mesiga Sverige dom
befinner sig.
De har nog flytt för sina liv till Sverige nu som statssvetsaren uttrycker det!
Om detta inte är rasism så vet jag inte. Frågan jag ställer mig är varför de gör detta? Vad vill de uppnå? Det enklaste vore att påstå att de är våldsbenägna och måste ta ut sin ilska på andra. Kanske är det i deras förvridna hjärnor ”mindre fel” att göra det mot finländare än sina egna.
Då skulle det vara fredligt och mysigt i islamska länder eller hur? Men det är det inte. De hittar alltid någon kategori som inte är så som de själva att döda och misshandla, t ex strid mellan shiiter och sunni.
Kvarstår alltså det våldsbenägna. Jag ser det som en katalysator för deras egen frustration över sitt misslyckande – som de inte kan ta ansvar för.