Klarspråk

Klarspråk om det muslimska mördandet och samma fråga som vi på Pettersson brukar ställa, finns det ingen vettig muslim som har så mycket civilkurage att han eller hon törs säja ifrån om det dagliga mördandet och lemlästandet i allah och pedofetens namn.

Eller är det så att man instämmer i det tysta? Vad säger tex Wabari moderaternas i riksdagen inkvoterade islamiot.

Varför är Svenska kyrkan så tysta ? Vore det inte rimligt att kyrkan stöder sina trosfränder i Nigeria och alla andra muslimska länder där de kristna förföljs?

2 thoughts on “Klarspråk

  1. Svenska kyrkan, har tyvärr förlorat mycket av sig själv. De är lika desillusionerade som centern. De har glömt varför de finns, liksom centern. Istället för att värna kristna som de borde, värnar de idag tyvärr alla troende. Men då förstår de inte att de går emot Jesus och sig själva. Det är ju för sin specifika tro de finns. Då kan man inte släppa in alla andra hursomhelst. För då raderar man ut sitt existensberättigande. Annat var det på Martin Luthers eller Levi Petris tid. De var inte rädda för att stöta sig, för att hävda det de trodde på, och kämpa för. Idag så anpassar sig svenka kyrkan till allt, och tar ALDRIG egen ton, och står för den (med få enskilda undantag, men ALDRIG i stort) om den inte är PK-anpassad.

  2. Jo, det finns muslimer som är vettiga, men du ska inte tro att de släpps fram i debatten, det vore ju att ”fiska i grumliga vatten” så därför vänder sig islamofilerna till fundamentalisterna och använder dem som talespersoner för alla muslimer….

Kommentera