EGYPTEN. Den egyptiske författaren Karam Saber berättar att en domstol i Beni Suef dömt honom till fem års fängelse för kränkande av islam när han för två år sedan skrev en novellsamling med titeln ”Var är Gud?”
Den politiskt aktiv författaren berättade i ett telefonsamtal att han planerar att överklaga domen genom en rättslig prövning som han kommer att presentera i morgon.
Anklagelser om ”kränkande av religionen” mot författare, artister, TV-värdar och koptiska kristna har ökat under de senaste månaderna.
Läs det här:
http://demokratbloggen.blogspot.se/2013/06/att-bo-i-en-mangkulturell-krigszon.html
Gud är inom dig. Gud är subjektet som uppfattar alla objekt, som uppfattar dina tankar, dina känslor och din kropp och alla andra objekt utanför din kropp via dina sinnen.
GUD, finns i det fria valet att tro eller inte tro. Att kväva denna mänskligt gudomliga rätt, är att kväva GUD, och gå dess motsats ärenden.