75% av Hamas miljardbudget är från utländskt bistånd

Hamas kommer att spendera US$ 897 miljoner (ca 6 miljarder svenska kronor) i Gaza under 2013, enligt en budget som godkändes den 31/12/12. Gazas parlament, som domineras av Hamas, röstade för budgeten. Gazas ledare uppskattar att intäkterna kommer att bli US$ 243 miljoner och resten väntas komma från internationellt bistånd och donationer.

Trots påståenden om en finansiell kris har Hamas budget fortsatt att växa från år till år. En stor procent av årets budget – US$ 244 miljoner – går till inrikesministeriet, som finansierar “säkerhetsstyrkor” såsom al-Kassam bataljoner, internationellt klassade som en terroristgrupp.

Du undrar kanske hur mycket av dessa pengar kommer från oss. Det är svårt att veta. Pengarna från UNRWA, som vi bidrar till, räknas inte enligt denna budget, så vi ser bara toppen av isberget.

Officiellt har Gazaremsan ca 1,6 miljoner invånare men det faktiska antalet är förmodligen en hel del lägre, men även med de officiella siffrorna har Hamas en högre frekvens av utgifter per capita än Sydkorea, Polen och Argentina och många gånger högre än regionala länder som Turkiet, Libanon, Syrien och Jordanien. Men det är tveksamt om Hamas stora budget satsas på invånarna utan används istället för den fortsatta militariseringen av Gazaremsan.

Sveriges bistånd till araberna på Västbanken och Gaza är c:a 800 miljoner kronor per år.

Frontpage

 

 

7 thoughts on “75% av Hamas miljardbudget är från utländskt bistånd

  1. Sen undrar jag hur många ”palestinier” bodde där när Israel bildades 1948? Mot det ska ställas hur många som anser att de ska bo i landet Palestina (som inte finns)? Om man räknar med arabernas nativitet så kan de inte skylla den på Israel, eller….Tilläggas bör också alla de palestinier som fått jobb i Israel och är jättelyckliga den dag de blir israeler pga sociala förmåner som de inte kan drömma om i t ex Gaza.

    Vet inte om det är specifikt för muslimer i allmänhet och/eller palestinier i synnerhet att lida av tycka-synd-om-sig-själv-syndromet. Detta syndrom tycks ta så mycket av deras tid att de inte kan göra någonting annat.

  2. Här blir det pengar över till nya sostifikerade
    vapen som man sen använder till att skicka in
    över Israel, sin strävan att utplåna Israel är en
    våt dröm för Araber.

  3. Såg att Egypten bestämt att stänga alla de hundratals stora och små smuggeltunnlarna trots palestiniernas protester. De menar ju att de kommer att svälta ihjäl i Gaza om de inte får vara kvar. Trots allt bistånd och trots att vi sett alla lastbilskaravaner som fraktar förnödenheter via Israel.
    Men tydligen har Egypten dragit vissa slutsatser av incidenterna i Sinai plus att de fick tag i en vapentransport från Libyen.
    Myten om de stackars svältande palestinierna tycks leva vidare.

Kommentera