Papperslösa är mer hängivna Sverige än de flesta svenskar

De flesta papperslösa bevisar varje dag att de vill tillhöra Sverige. De kämpar med näbbar och klor för att hänga kvar. Hur många andra svenskar är lika hängivna det här landet? Det är helt enkelt dags att ersätta inhuman jakt med öppna vägar till medborgarskap.

Med dessa ord förklarar författaren och journalisten Per Wirtén att svensk polis ska sluta utvisa illegala invandrare och att politikerna istället ska ge dem svenska medborgarskap.

Wirthén gör det lätt för sig, genom att ta upp ett enskilt fall. I detta fall rör det en etiopisk familj som nu ska utvisas efter tio år i Sverige. I det här fallet har domen överklagats och med hjälp av media som allt oftare verkar styra över politikers och myndigheters beslut, lär de nu få stanna. Det absurda i detta fall är inte att de utvisas, utan att de kunnat bo och skaffa sig en vardag i Sverige under de tio år de bott här och att de inte förrän nu får ett utvisningsbeslut på sig.

Per Wirtén använder som sagt enskilda fall, när illegala invandrare och den generösa invandringspolitiken ska försvaras. Wirtén glömmer dock en viktig sak. Bland de som befinner sig illegalt i landet, återfinns inte bara asylsökare som fått avslag på sin ansökan, utan också svartjobbar som inte ämnar bidra till vår gemensamma välfärd och grovt kriminella som inte vill eller tänker ge sig tillkänna för myndigheterna. Dessa personer vill alltså Wirtén ge ett svenskt medborgarskap eller kanske som Centerpartiet föreslog, frizoner där polisen inte ska kunna jaga dem?

Som så många gånger vänder sig Wirtén och hans gelikar till fel personer i jakten på skyldiga. Det är inte politikernas fel, de stiftar bara lagarna. Det är inte heller polisens fel, de följer bara lagarna. Det är de personer som befinner sig illegalt i landet som skapat denna debatt. Läs ingressen en gång till. Att de illegala vill hänga kvar i Sverige med näbbar och klor är knappast för att de vill arbeta hårt och försörja sina familjer med löner. De vill nog snarare hänga kvar i Sverige för att de utlovats generösa bidrag och ett fortsatt liv utan krav. Varför Wirtén vill att grovt kriminella ska ges en fristad i Sverige, ges ett medborgarskap och ett liv med fri vård får ni fråga honom om. Jag vet inte. Att illegala invandrare skulle vara mer hängivna Sverige än majoriteten av oss svenskar låter inte som en direkt sanning. Om han menar allvar får ni fråga honom om. Jag vet inte.

Källa: SVT

Lite mer av Per Wirtén:

2006: Wirtén anser att Salman Rushdies ”Satansverser” är omoderna och överdrivna. Europas islam är mycket mer modern idag.

2007: Hyllar Syndikalisterna för deras stöd till illegala invandrare.

2008: Vill skjuta upp Lissabonfördraget som han kallar en otidsenlig och antimodern högervridning.

2010: Ger en kärleksförklaring till förorterna.

2011: Per Wirtén vill inte att Stasiarkiven öppnas.

2012: Kritiserar medierna för att de är för snälla mot SD.

2013: Alla som bor i Sverige är svenskar och ska ha rösträtt, även i riksdagsvalet.

Lite om Per Wirtén:

Startade upp den vänsterorienterade tidningen Arena där han var chefredaktör fram till 2010. Idag har han enbart en bloggpost på tidningen, men skriver också ledare på nättidningen Dagens Arena. Wirtén är flitigt anlitad som moderator på olika seminarier och syns också flitigt i paneler när mångkultur och migration debatteras. Han är också skribent på både Expressens och Sydsvenskans kultursidor. Han är också författare som sagt och bl.a. har han skrivit boken Europas ansikte som ni kan läsa lite om här. Någon direkt partipolitisk anknytning har han inte, men identifierar sig gärna med den demokratiska vänstern. Att hans debattartikel bygger på personliga intressen råder det nog ingen större tvekan om.

3 thoughts on “Papperslösa är mer hängivna Sverige än de flesta svenskar

  1. Jo delvis har denne virrpanna rätt…I ett anarkistiskt land med öppna gränser,och utan lagar, kan dessa äventyrare åka in och ur landet, mellan sina kriminella handlingar..
    Måste för många zigenare kännas tryggt att bl.a kunna åka till Sverige och äta sig mätta på socialens rikliga bidrag,Efter måltiden råna,eller lura våra åldringar,samt stjäla vad man behöver på våra köpcentran.Med bilen full av tjuvgods,åker man sedan skytteltrafik mellan Absurdistan och sina hemländer.Går de en gång går det två gånger etc.etc..Detta har vi ju kunnat konstatera i otaliga fall,där brottslingar trots förbud om att återvända till Sverige inom viss tiden,fullständigt struntar i detta !!

  2. Sicken stolle. påstår han att inte alla vi som har åsikter om den verklighetsfrånvända invandringspolitiken inte bryr oss om vårt eget välbefinnande på samma sätt som illegala invandrare?

  3. Vi vet nog alla vad ”hängivenheten” beror på? Men, varför slavar vi åt dem i vårt eget land och och skickar pengar till alla odemokratiska länder de kommit ifrån och dessutom ”håller igång” de för ändamålet skapade institutionerna, svenska såväl som internationella? Försöker man hjälpa alla, så stjälper man till sist sig själv, – enligt ett gammalt svenskt ordspråk.
    – Vill föreslå samtliga Fackföreningar att utfärda en Generalstrejk i Sverige, för att den pågående vansinnespolitiken skall fås att upphöra. För en krasch kommer vi inte undan med den politik som för(t)s. År 2013 är troligen det sista, då politikerna ännu kan sparka de problem de är skyldiga till framför sig. / 69-årig straffbeskattad Pensionär

Kommentera