Asylrekord i Sverige – nedgång i Norge

I Sverige slås invandringsrekord på löpande band och Migrationsverkets skriver ständigt upp sina prognoser medan invandring till arbetskraftsbristens Norge minskar.

Aftenposten har jämfört Norges minskande asylinvandring och det totala asylsammanbrott som grannlandet Sverige står inför. När man i Sverige närmar sig 60 000 asylsökande per år planerar Norge för färre än 10 000. Exempelvis kommer bara några få syrier till Norge medan Sverige invaderas.

7-partiet i Sverige anser att vi i Sverige för en ansvarfull politik och då indirekt att alla andra är idioter och ansvarslösa.

-Pettersson undrar varför? Detta är sjukt, all försiktighet verkar slängd överbord…

aftenposten rekord

2 thoughts on “Asylrekord i Sverige – nedgång i Norge

  1. Svenska politiker har satt sig i en järnsax.
    Självklart vet de om problemen deras politik har skapat, men byter de linje som övriga länder i Europa gjort, så riskerar de att ge SD rätt.
    Hur länge de tänker blunda, låtsas som ingenting och hur länge dröjer det till Sverige rasar samman.
    Ett sundhetstecken är att allt fler svenskar väljer SD som parti och det borde sätta press på Reinfeldt och övriga…förhoppningsvis.

  2. Norrmännen kommer aldrig att låta någon
    annan ta över sitt land, det visade dom under
    andra världskriget, det vet deras politiker om!
    Byfånarna som styr Sverige däremot gör allt
    för att här upprätta det första Islamstaten i
    Europa

Kommentera