Mp och Alliansen vill ha vårdpeng efter etnicitet

Mp lägger fram det ena märkliga förslaget efter det andra.

Miljöpartiet i Stockholms läns landsting vill införa en vårdpeng. Inte efter personers vårdbehov, utan efter de vårdsökandes etnicitet.

Förslaget går ut på att samtliga vårdcentraler ska tilldelas 200 kronor extra för varje patient som kommer från Afrika, Asien och europeiska länder utanför EU. Med tanke på landstingens usla ekonomi är det kanske inte svårt att gissa sig till vilka man då prioriterar. Filippa Reinfeldt och hennes Allians ger Miljöpartiet sitt stöd, medan S, V och SD ratar det. Förslaget skulle avgjorts igår, men efter en hård debatt valde man att skjuta på beslutet tills i morgon.

Tänk att moderaten, tillika ex-frun till vår statsminister, Filippa Reinfeldt vill se skillnad på etnicitet och tillsammans med extremisterna i Mp, dela upp vårdbehövande patienter i etniciteter och dela upp Sverige i ”vi och dom”.

Källa: Aftonlögnen

 

5 thoughts on “Mp och Alliansen vill ha vårdpeng efter etnicitet

  1. Nu när våra skattepengar inte används till pensioner, sjukvård, skola, äldreomsorg (för etniska svenskar) kanske vi slipper inkomstskatten åtminstone?

  2. Är så trött på detta idiotpartiet MP, ett parti som enbart kom in i riksdagen en gång pga att en j-vla massa sälar dog och som sen rotade sig där som maskrosor

Kommentera