Antalet asylsökande skrivs upp gång på gång och regeringen står handfallen utan plan. Nu beräknas de uppgå till 50 000 per år mot 30 000 för några månader sedan. Till detta kommer mängder av anhöriginvandrare.
Idag tar det i snitt över sju år att få ut de nyanlända på arbetsmarknaden och antalet analfabeter eller de med mycket låg utbildning ökar hela tiden. Integrationsministern och de övriga yrar om att de nyanlända måste ut på arbetsmarknaden utan att ha någon plan för vilka jobb analfabeter kan ta när det inte ens finns jobb för gymnasieutbildade svenska ungdomar och när kommunerna klagar över att de går på knäna säger Myten Ullenhag att de har fel attityd.
Socialdemokraterna är ännu sämre, de har inte ens en talesman i integrationsfrågor och tror att flyktingarna ska förvinna för att man inte talar om dem. Ibland surrar de om gymnasieutbildning utan att tala om hur medelålders analfabeter som inte ens kan klockan ska kunna läsa på gymnasium.
Värst är Miljöpartiet som lovar allt till alla som är rika nog att ta sig hit med hjälp av flyktingsmugglare.
Det är hedervärt att vi har ambitioner att hjälpa människor i nöd men frågan är hur mycket utanförskap ett samhälle tål innan vi blir som länderna i mellanöstern.
– Pettersson undrar hur fan detta ska gå, de lyssnar inte, de ser inte och de hör inte, de har huvudet i sanden medan katastrofen närmar sig.
Ja det är märkligt ,när men hör sjuklövern uttrycka sig,
det finns inga som helst problem med mastodont invandringen
att det saknas bostäder redan idag till dem som navigerat hit,
tja det bekymrar inte sjuklöverns idioter, man vet att när det krisar
riktigt på bostadsfronten, så är det bara begära att Svensken tar
emot minst ett par invandrare och inhyser dessa i sin bostad.
Vägrar Svensken , så kommer tvingande direktiv att tas fram,
kanske även konfiskation av bostaden för att tillgodose den nya
adeln. Dock finns det i alla fall en bostad här i landet som aldrig
kommer att bebos av dessa ockupanter, och det är min!
Jag kommer hellre att spränga huset i luften än att falla undan
för politiker, som sedan länge mist förståndet.
När det gäller partiledar debatten, så hoppas jag att det gick
upp för många, att Stefan Lövden inte är ett alternativ till
skalle Per, dom har precis samma korkade inställning till
att Sverige kan inhysa hela Världen social bidragstagare
och parasiter!
Efter att ha sett kvällens partiledardebatt undrar jag hur 7 av de 8 partiledarna är funtade och om de verkligen är intresserade av Sveriges välmående?
De i 7-klövern stod och pratade om massarbetslöshet, ungdomsarbetslöshet, jobb som försvinner, hårdare krav från arbetsgivarna och högre krav i skolan. Ändå lovprisar de i 7-klövern Europas mest extrema flyktingpolitik och hävdar att miljard efter miljard som kastas ut på de nyanlända skapar arbeten åt dem och får ut dem på arbetsmarknaden. Vilka jobb man pratar om nämndes inte och varför inte de cirka 400 000 arbetslösa kan få dem, sades inte heller.
Hur kan en nyanländ analfabet, utan språkkunskaper, utan utbildning och utan yrkeslivserfarenhet få ett jobb på en allt snävare arbetsmarknad där allt högre utbildningskrav ställs, när inte ens nyutbildade och välutbildade svenska ungdomar får något eller när inte ens 50- och 60-åringar med 30-40 års yrkeslivserfarenhet får det?
Sverige och inte minst svensk välfärd är på väg mot något riktigt tråkigt.
Det ska bli spännande att se partiledardebatten ikväll. Nu är det hög tid att även prata om hur de olika partierna ser på invandringen. De kan inte längre förneka att det verkligen rör sig om MASSinvandring nu. Vill också gärna ha svar på hur alla som kommer ska integreras och bli svenskar?
Under mycket lång tid har allt som misslyckats ”botats” med nya miljoner. Nu vet vi att det inte hjälper. Vad med bostäder till våra ungdomar?