Öka straffen för utländska vaneförbrytare

Av Pettersson

Justitieminister Grete Faremo utreder skärpa straff för brottsliga utlänningar som kommer tillbaka till Norge efter utvisning.

Polisen ser att brottslingar trots fängelse och utvisning ur riket, återvänder till Norge. Några av dem kommer upprepade gånger.  Dessa erfarenheter har justitieminister Grete Faremo och hennes personal informerats om. Faremo ser oroligt på detta.

– Det finns säkert olika skäl till varför brottslingar väljer att komma hit även efter att de har straffats och utvisas. Men vi lever i en värld med korta avstånd och stora möjligheter för rörelse, även för brottslingar. Norge är en attraktiv marknad för flera skäl. Vi har en hel del värderingar och traditioner för att visa varandra ett stort förtroende. Det är ett bra, men också en utmaning. Världen har kommit närmare, och vi måste hitta nya sätt att ta hand om våra saker, sade justitieministern.

– Pettersson säger att norrmännen är elaka. I Sverige blir det fri sjukvård som belöning för dem som uppehåller sig olagligt i vårt land.

VG.no 

One thought on “Öka straffen för utländska vaneförbrytare

  1. Ännu bättre att per automatik utvisa grova utlänska förbrytare på livstid. Eller att skicka dem till spetsbergens saltgruvor.

KommenteraAvbryt svar