Sjukhusen tvingas spara 1,55 miljarder – vård till illegala kostar 1,7 miljarder

Av Pettersson

De fyra största universitetssjukhusen ska spara 1,55 miljarder kronor och minska antalet anställda med 2 000 årsarbeten.

Detta i tider då sjukhusen redan har problem med överbeläggningar. De sjukhus som tvingas spara är Karolinska i Huddinge och Solna, Sahlgrenska i Göteborg, Akademiska i Uppsala och Skånes universitetssjukhus i Malmö och Lund. Bara i Skåne ska personalen minskas med 500 och kostnaderna med en halv miljard i år.

-Jag är inte alls säker på att vi klarar det, säger ekonomichefen Håkan Cederholm.  

Regeringen och Miljöpartiet har gjort upp om migrationspolitiken – för att som de säger stänga ute främlingsfientliga krafter. Förändringarna tros kosta uppemot 1,7 miljarder. Men siffran är osäker. Till exempel vet ingen hur många barn till papperslösa som kommer att börja skolan eller hur många som kommer att söka sjukvård och tandvård.

-Pettersson föreslår att pengarna tas från biståndsbudgeten eftersom regeringen beslutat att göra Sverige till ett U-land.  Svenska skattebetalare avsätter i år 35,8 miljarder, en procent av Sveriges bruttonationalinkomst (BNI), till bistånd. Att ge personer från främmande länder vård borde ses som en humanitär biståndsinsats dessutom räcker pengarna till enkelbiljetter hem för de illegala.

3 thoughts on “Sjukhusen tvingas spara 1,55 miljarder – vård till illegala kostar 1,7 miljarder

  1. Detta skickade jag till Hägglund:
    ”Du får ursäkta, men för mig är en spade en spade och därför är det ni kallar för papperslös för mig en illegla invandrare = vistas i Sverige utan tillstånd.
    Nu när ni skall ge alla dessa illegala samma rätt till vård som asylsökande, så undrar man hur det skall gå till?
    Är det bara på av landstingen ägda och drivna vårdinrättningar som dett skall gälla eller skall det gälla även privata vårdinrättningar med avtal`?
    Hur skall kontrollen ske? De som vistas här lagligt har ju personnummer, så det går ju att kolla upp antalet besök och vilken typ av vård man tar betalt för.
    Men hur skall detta kunna redovisas och kontrolleras?
    Ni har tagit vatten över era huvuden och er samarbetspartner MP, vill ju släppa in alla som vill komma hit

  2. Har skickat ett mejl till Göran Hägglund och ställt en del frågor om uppgörelsen. Inväntar svar och återkommer med dessa så fort de kommer…om de kommer.

  3. Ingen kan väl vara så dum att de inte begriper att pengarna till flyktingindustrin tas från andra verksamheter?
    Jo, tyvärr finns det många som inte begriper detta. Ett antal finns i min egen bekantskapskrets, men de kommer snart att få veta.

Kommentera