Inget bönerum för muslimer

FjärranÖsternRedaktionen

Islamiska studenter vid Amsterdams Universitet  (HVA) vill ha ett  bönerum efter att skolans “meditation rum” stängts.  Men skolrådet insisterar på att universitetet är en sekulär institution och har ingen skyldighet att tillhandahålla utrymme för religiös verksamhet.  Enligt HVA rektor Jet Bussemaker beslutade universitetet att stänga meditations rummet efter det att det beslagtagits  av muslimska elever som bönerum.


En HVA talesman säger: “Detta är inte en moské, den största moskén i Amsterdam ligger bara 10 minuters promenad härifrån de som känner att de måste be kan gå till moskén.
HVA håller fast vid sina principer och säger, “ett bönerum kommer vi aldrig någonsin att skaffa.”
Styrelsen säger att skolan är öppen för alla och men “det är inte ett religiöstinstitut. De studerande ska spendera tiden på skolan med att studera. Inget annat!

Länk

3 thoughts on “Inget bönerum för muslimer

  1. Får inte skateboardåkarna ett skateboardrum när de ber om det så förstår jag inte varför en religiös ska få det. För att han säger sig vara “religiös”?
    Religion är och ska betraktas som den hobby det är.

Kommentera