Ny skottlossning i Malmö, en död.

Av Pettersson

Uppdatering 2012-02-02: Det var palestiniern Ahmed Hadrous som blev det senaste offret i Malmö. Enligt familjen och vännerna var han likt alla andra offer världens bästa och kan omöjligen ha några fiender. Det är tydligen bara att konstatera att polisen ljuger när de säger att Malmö inte är farligt för vanliga oskyldiga människor. Fulmedia

Tidigare: En man har skjutits på Fosievägen i Malmö. Han avled av sina skador på akuten i Malmö.

Klockan 18.38 fick SOS larm om en skottlossning på Fosievägen i Malmö. En ambulans skickades till platsen och förde personen till Sus akutavdelning. Personen avled snart efter sin ankomst.
– Jag hörde tre smällar och nu är här fullt med poliser med automatvapen. Jag såg hur de bar ut en person till en ambulans och gav honom hjärt- och lungräddning, berättar ett vittne för Sydsvenskan.se.

Polisens ledningscentral blev uppringd 18.49 av ett vittne som hört skott. Den första polispatrullen på plats hittade en skjuten man i en bil på platsen.
– Han fördes till sjukhus med allvarliga skador, och sen har vi tekniker på platsen och hundpatrull som söker efter en gärningsman eller gärningsmän, säger Calle Persson, polisens informatör.

– Pettersson funderar på om man inte kan kopiera en artikel och schemalägga införandet.

8 thoughts on “Ny skottlossning i Malmö, en död.

  1. Jo men visst en manifestation om dagen minst……..Frågan är bara hur naiv människan tillåts vara innan hon/han hamnar under rubriken ” Har du fattat Noll” Tråkigt att säja men det finns en risk med snällhet, missriktad sådan, Den kan gränsa till dumhet.

    0
    1
  2. Hm, detta är rent ut sagt för mycket.
    Nu undrar jag om Luciano och Ilmar skall ordna manifestation mot vapen och våld.Kanske en manifestaion om dagen.
    Jag har gruppmejlat dom.
    Jag är på gränsen till nervsammanbrott 🙁 🙁
    Eva-Marie

    OBS Pettersson, såg du bilden över Fosievägen med tillhörande polisbil och avspärnning? Jag är mitt i händelsernas centrum. ”Morgan Pålsson världsreporter”. Släng dig i väggen här är jag.

  3. I Malmö är det ingen som kan förneka,att 2012 är ett riktigt skottår..
    Inte sedan l: Världskriget l916,har ett Olympiskt år,inletts på sådant kraftfullt sätt.
    När krutröken emellanåt lättat något denna januarimånad,har jag räknat till att minst 4-5 av landets ”nyberikare o.pensionsräddare” fått skottskador i Malmö.En del tråkigt nog (för importörerna),har somnat in för alltid !!
    Inget ont som vanligt,utan att det har…
    Bidragsdelen,bortsett från Regionens sjukvårds-kostnader, måste ha gått plus för första gång sedan årtionden !!
    Ser nu med spänning fram emot Februari,kanske kan rekordet slås,trots att denna månad är årets kortaste..
    Huka er för nu laddar man om !!!

KommenteraAvbryt svar