Sänkt bonus efter stor handlarförlust

Av Olli Rein

Kweku-Adoboli

Kweku Adoboli orsakade banken UBS en jätteförlust på 15,5 miljarder kronor. Nu får det konsekvenser för de övriga cheferna, som måste räkna med mindre bonus än vanligt.

I kvartalsrapporten för det tredje kvartalet visade det sig att 90 procent av investmentbankens intäkter har avsatts till löner och bonus, enligt Financial Times.

Kritiker var inte sena men att fördöma tilltaget, och menar att banken försöker skjuta över kostnaderna från bankens ledning och anställda till aktieägarna.

Nytillträdde vd: n Sergio Ermotti säger i ett uttalande till Financial Times, att ”på inget sätt” kommer bonusen bli opåverkad till följd av vår jätteförlust inom verksamheten handel med värdepapper. Vårt beslut kan betyda att bonusen minskas med totalt 10 procent.

”Det enda vi nu kan diskutera i vår bank, är hur mycket förlusten på 2,3 miljarder dollar kommer att påverkar bonusprogrammet”, säger Sergio Ermotti.

I juli presenterade banken också ett sparprogram som innebär att cirka 3 500 personer får lämna banken. Totalt har banken 66 000 anställda.

Trots jätteskandalen och en förlust på 15,5 miljarder kronor lyckas banken leverera ett miljardresultat. För de tre första kvartalen är vinsten cirka 7,5 miljarder kronor.

Källa Affärsvärlden

Ni ser, även här kostar invandrarna stora pengar, 15,5 miljarder kronor för bara en enda, men så mycket kostar de dock inte i Sverige. Här räcker det nästan med en miljon per styck och år. Men knäppgökar som Eric Ullenhag och Fredrik Reinfeldt med flera påstår att de är lönsamma. Pyttssan, säger Olli, och drar ned nya sportkepsen så mycket det går i snålblåsten.

KommenteraAvbryt svar