Utvisningshot efter lögn?

Av Stefan K

Den somaliska flickan Fadwa hotas av utvisning sedan Migrationsverket hävdar att hon ljugit om sin hemort.

I norrländska Blattnicksele bor den 18-åriga somaliskan Fadwa Mohammed Hussein sedan 18 månader. Hon kom till Sverige (alltid Sverige) med den historia om att hennes far dödats och att hon själv hotades av könsstympning och tvångsgifte. Säkerligen har inte myndigheterna kontrollerat detta utan köper historien rätt av.

Nu vill Migrationsverket utvisa henne då man hävdar att hon inte alls kommer från Mogadishu och detta ska bevisats med den dialekt hon använder sig av. Fadwas ”svenska” far och mormor, säger att hela byn kämpar för att hon ska få stanna. Ingen verkar ifrågasätta om hon ljuger eller inte.

Jag har ingen anledning att ifrågasätta Migrationsverket eller Fadwas historia, men undrar varför hon vill dölja sitt ansikte i en liten by där alla sägs kämpa för henne och konstaterar också att könsstympning och tvångsgifte är vanligt i de länder där Islam styr. Kanske det är där man ska börja ifrågasätta?

Källa: SVT

2 thoughts on “Utvisningshot efter lögn?

  1. Det påminner lite om familjen Sinkari på 80-talet. Också det utspelade sig i en liten by i röda Norrland och även där gick man ur huse, klasskompisar grät och Tv gjorde snyftreportage.
    Avvisningen genomfördes ändå och i en intervju som Rapport gjorde i familjens hemland några månader efter avvisningen erkände fadern i familjen att de hade ljugit sig igenom hela processen, allt för att skapa sig en bättre tillvaro, vilket i sig är förståeligt men knappast skäl för asyl.

  2. Trams, migrationsverket har som vanligt gjort ett dåligt jobb redan från början. De skall aldrig släppas in till att börja med.

    Endast de som har giltiga skäl och legitimation skall släppas in, övriga vänds i dörren.

KommenteraAvbryt svar